5 komend, któte każdy powinien znać |
Wpisany przez Kuba Chrobot | |||
poniedziałek, 11 lipca 2011 13:05 | |||
Każdy z nas, urzytkowników linuxa, kiedyś zaczynał przygodę z tym systemem. Wtedy poznawaliśmy tajemnicze narzędzie - Terminal. Wg. mnie, każdy z nas powinien znać przynajmniej 5 podstawowych komend. Każdy z Was je zna, lecz nowi urzytkownicy mogą nie znać. Jakie to komendy i do czego służą?
1.sudo (Linux) sudo jest komendą, która pozwala na wykonanie polecenia z uprawnieniami roota. sudo czyli SUperuserDO. Kiedy wpiszemy do terminala "apt-get upgrade" nic sie nie stanie. Terminal nam powie, że nie możemy tego zrobić, bo nie mamy uprawnień roota. Ale kiedy wpiszemy 'sudo apt-get upgrade', terminal zapyta się o hasło. Hasło roota. Wpisujemy, i wio! System się aktualizuje. Można zrobić także tak, że nie musimy wpisywać sudo. Do tego służy su, czuli komenda SuperUser. Kiedy wpiszemy 'sudo su', poprosi nas o hasło, wtedy jesteśmy w teminalu z poziomu roota.
2.ls (Mac OS X, Linux) Mamy uruchomioną konsole i jesteśmy w folderze. Zapomnieliśmy jak się nazywa nasz folder, do którego chcielibyśmy wejść. I co teraz? Do tego przydaje się ls. Komenda ta wyświetla zawartość katalogów. A z resztą, odsyłam do mojego wcześniejszego artykułu - Wiersza Po- -leceń dla zielonych! Przykład:
MacBook-Jakub:~ jakubchrobot$ ls Adobe Photoshop CS5.1 Documents Movies Public reklama2.png reklama5.png Applications Downloads Music Wyślij rejestrację reklama3.png Desktop Library Pictures reklama1.png reklama4.png MacBook-Jakub:~ jakubchrobot$
3.cd (Mac OS X, Linux) Dobrze, wiemy już do jakiego katalogu przechodzimy, ale... jak tam przejść? A do czego służy cd? Kiedy chcemy przejść wpisujemy:
MacBook-Jakub:~ jakubchrobot$ ls Adobe Photoshop CS5.1 Documents Movies Public reklama2.png reklama5.png Applications Downloads Music Wyślij rejestrację reklama3.png Desktop Library Pictures reklama1.png reklama4.png MacBook-Jakub:~ jakubchrobot$ cd Movies MacBook-Jakub:Movies jakubchrobot$
4. uname -a (Mac OS X, Linux) Jak sprawdzić, jaką sie ma wersje jądra w systemie? To proste, wpisz w terminalu 'uname -a', a zobaczysz. Przyklad (Mac OS X):
MacBook-Jakub:Movies jakubchrobot$ uname -a Darwin MacBook-Jakub.local 11.0.0 Darwin Kernel Version 11.0.0: Sat Jun 18 12:56:35 PDT 2011; root:xnu-1699.22.73~1/RELEASE_X86_64 x86_64 MacBook-Jakub:Movies jakubchrobot$ 5.sudo apt-get install lub packman -S (Arch) (Linux) Jest to jedna z najważniejszych komend. Za jej pomocą można zainstalować dany pakiet. Np, w USC instalujemy poprzez klikanie na guziki. To jest odpowiednik konsolowy. Wpisujemy 'sudo apt-get install {dany pakiet}' albo 'packman -S {dany pakiet}' I juz, wpisujemy hasło, i wio!
|