E-commerce. Genialnie proste tworzenie serwisów w PHP i MySQL |
Wpisany przez Wojtek Hildebrandt | |||
niedziela, 18 grudnia 2011 21:12 | |||
E-commerce. Genialnie proste tworzenie serwisów w PHP i MySQL
Oryginalny tytuł tej książki to "Effortless E-commerce with PHP and MySQL". No cóż - na pewno nie "effortless". Wysiłkiem jest już przeczytanie tej książki. Książka podzielona jest na 3 części. W pierwszej autor przybliża zagadnienie e-sklepu z biznesowego punktu widzenia. W drugiej przyglądamy się tworzeniu sklepu sprzedającego dostęp do artykułów. Trzecia jest poświęcona tworzeniu sklepu z kawą. O ile jeszcze pierwsza część jest dość ciekawa, a przynajmniej może przynieść trochę wartościowych informacji osobom "zielonym" w temacie, to kolejne - techniczne - są tylko gorsze. Główną wadą tej książki jest samo założenie - żeby pisać sklep internetowy od podstaw, gdy do sypozycji są choćby osCommerce czy ZenCart. A dalej mamy różnorakie kolejne, już techniczne, potknięcia. Najpierw autor stwierdza, że programowanie funkcyjne w PHP jest równie dobrym pomysłem, co programowanie obiektowe. Następnie pisze, że lepiej stworzyć kod od podstaw niż z wykorzystaniem frameworka, bo trzeba by się było tego frameworka nauczyć. A potem tworzy własny niby-framework funkcyjnego MVC (!?). Programiści, webmasterzy i Ty, początkujący właścicielu sklepu internetowego - nie idźcie tą drogą.
Przy takim zadaniu, jakim jest stworzenie solidnej i stabilnej platformy e-commerce należy szukać sprzymierzeńców w najnowocześniejszych technikach programistycznych. Czyli w tym przypadku w obiektowości. Oraz we frameworkach - gdzie architektura ogranicza rozwój złych, a ułatwia - dobrych pomysłów, zaś ich popularność ułatwia zdobycie pomocy, czy choćby zatrudnienie osoby, która może rozwijać serwis. Napisałem o poprawności ideologicznej, a nie merytorycznej. Specjalnie - ponieważ jeśli już przyjąć kontrowersyjne tezy autora o słuszności jego idei, to sam kod nie wygląda najgorzej. Błędy leżą nie w samym kodzie, ale w pomysłach które mu przyświecają. Z 2. i 3. części na uwagę zasługują co najwyżej opisy wsółpracy z systemami obsługi transakcji - PayPal i authorize.net. W polskich realiach być może ciekawszym - i właściwszym ze względu na lokalizację - wyborem byłyby system dotpay.pl lub produkty e-commerce firmy Blue Media. Ale to już sprawa do rozważenia z biznesowego punktu widzenia. Krótko podsumowując: tworzenie e-sklepu zgodnie z zaleceniami tej książki nie uważam za "effortless" - jest po prostu "pointless".
A tak na marginesie - koncepcja opisywana w 2. części - sprzedaż dostępu do artykułów, wzbudzi mam nadzieję we wszystkich czytelnikach youthcoders.net - serwisu, gdzie otwarcie dzielimy się wiedzą i spostrzeżeniami - niesmak. E-commerce. Genialnie proste tworzenie serwisów w PHP i MySQL Wydawnictwo helion - 07/2011
|