Eksperymentowanie w zakresie rozszerzeń Joomla Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Jan Jackowicz-Korczyński   
wtorek, 13 października 2009 05:04

fumi.jpgDoskonałym narzędziem wspierającym eksperymentowanie w zakresie budowania jakichkolwiek rozszerzeń do CMS JOOMLA (włąsnych modułów, komponentów, dodatków) jest czeskiej produkcji paczka dodatków o nazwie Jumi.

Opis roszserzenia oraz instalator znajduje się tutaj: http://extensions.joomla.org/extensions/1023/details

Instalator instaluje jednocześnie dodatek, moduł i komponent). UWAGA!!! Dodaje niestety swój demo-link do Menu głównego MAINMENU. Nie zapomnij go wyłaczyć po instalacji (łatwo to przeoczyć). Dodatki JUMI należy KONIECZNIE CHRONIĆ pzred niepowołanymi osobami. Nie powinno się do nich dopuszczać osób postronnych. Powinny być dostępne tylko dla superafministratora systemu. Odnośnie warunków bezpiecznego użuwania JUMI napisze w najbliższym czasie osobny artykuł.

Użycie Jumi jest doskonałytm FRAMEWORKIEM do pisania i testowania rozszerzeń dla JOOMLA:

 Pozwala wykonać kod zewnętrzny ( mechanizmy tego są na tyle pzremyślane, że można nie dopuścić do nadużyć pzrez osoby niepowołąne)

Kod wykonywalny zintegrowany jest z całym systemem bez konieczności rejestracji w systemie pisanego (testowanego) rozszerzenia.

Dostępne jest całę środowisko API Joomla (interfejsu dla porgramistów) 

Pełan informacje o API CMS JOOMLA dostępne są tutaj:

 http://docs.joomla.org/Framework

Jumi  zostało pzrez autoró zaporjektowane jako narzędzie podpinania do systemu Joomla niestandardowych rozwiązań z pominięciem przyjętego w systemie CMS Joomla standardu instalacji i działąnia rozszerzeń. Można stworzyć ,,na szybko'' każdą porwizoryczną ,,wtyczkę;; (wszyscy to znamy: jak prowizorki czasami są wieczne).

Prawdę mówiąc, jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo w wielu wypadkach trzeba jednorazoway, konkretny system rozszrzyć o małą funkcjonalnośc i nie ma sensu ( a najbardziej czasu) budować z tego powodu osobny komponent, moduł, czy filtr. 

Warto pamiętać, jak zawasze przy porgramowaniu, o pisaniu obszernych komentarzy. Jest to tym ważniejsze dla wszelkiego rodzaju małych ,,łatek'' rozszerzeń. Nikt po czasie nie spamięta po co kiedyś tam napisał kawałęk jakiegoś kodu, po co i do czego on służy. Autorzy JUMI w modułąch Jumi zadbali o osobne pole komentarza. W pozostałych przypadkach terzba komentować w przyjętych standardach. Zawsze - w każdym kodzie można skorzystać z wklejki komentarza w PHP:

 

 
<?php
/* Nawet w sytuacji, gdy nie masz innej możliwości,
każdy wklejony kod wykonywalny ,,podczepiony'' pzrez Jumi
do systemu
możesz poprzedić komentarzem w PHP umieszczonego pzred wklejanym kodem.
Takie rozwiązanie ma tą zaletę, że ten komentarz nigdy nie nbędzie wyświetlany
pzrez pzreglądarkę.
*/  ?>