Ascom FAQ by Cosmathy

Hej, młody phreakerze, smućże się i płacz,
Bo zamiast srebrnego, już za kilka lat,
Stanie tu z pewnością żółta, brzydka, prosta,
Pancerna jak sejf budka ascomowska!
(c) 2004 Phoner/phreak.it

Disclaimer

Nie odpowiadam za skutki użycia tego tekstu... zresztą i tak każdy zrobi z nim to, co uważa za słuszne. Wolałbym, żeby tego disclaimera tu nie było, ale wolę nie mieć potem problemów.

Aha: tekst jest kodowany w iso-8859-2. NIE będzie wersji w win-1250. Całośc wygląda ładnie pod Firefoxem, Mozillą, Konquerorem, Linksem i Lynxem. NIE sprawdzę, jak wygląda pod IE.

Wstęp

Ten nieco przydługi tekst opisuje menu serwisowe Ascoma. Publikuję go głównie po to, żeby ludzie nie rozwalali ascomów tylko w celu zobaczenia tego menu. Oprócz tego zamieszczam kilka moich spostrzeżeń na temat płyty głównej.

Chciałbym zauważyć, że w innych wersjach oprogramowania pewne pozycje w menu mogą pojawiać się i znikać. Moje menu było spisane z eXanto w wersji przed-sms. Jeśli ktoś zauważy inne pozycje niż te, które wymieniłem, proszę o info na maila.

Update: Podobno w aktualnej wersji softu w celu wejścia do menu nie wystarczy otworzyć drzwiczek - trzeba nastepnie podać kod. Wpisać można maksymalnie dziesięć (!) cyfr - nie wiem, ile wykorzystuje tepsa.

Update: Pobieżne oględziny obudowy Indoora pozwoliły stwierdzić, że jego plastikowa obudowa ma spore szanse na przepuszczenie dawki pola magnesu neodymowego wystarczającej na zniwelowanie pola magnesu trzymającego kontaktron wykrywający otwarcie drzwiczek. Może za jakiś czas załatwię sobie taki magnesik i sprawdzę.



Część I. Menu serwisowe

Parę słów o nawigacji

Tłumaczenia menu dokonał ktoś wyjątkowo ciemny. W rezultacie nawigacja nie jest intuicyjna, zwłaszcza dla człowieka, który ma inteligencję montera, bądź dla takiego, co korzystając z osłony nocy wybrał się do pobliskiej (lub nie) budki w celu naukowego zbadania zawartości i marznie wśród padającego śniegu (brr, zima!).

Żeby nie przedłużać, podam tłumaczenie z 'ascomowskiego' (thx Phoner) na nasz:

AscomPhreaker
StopWyjdź
StartWejdź
W tyłPoprzednia opcja
DalejNastępna opcja
DobryZatwiedzenie tego, co się wpisało
ZmieńBackspace - tam, gdzie wpisuje się wartość, lub
Nastepny element - tam, gdzie wybiera się coś z listy

Rzut oka na strukturę menu

Inicjalizacja
	Modyfikacja daty
	Zmień ID terminala
	Zmień nr. tel. PMS
	Zmień IP (PMS)
	Nr. serwisowy (PMS)
	Zmień IP (terminal)
	Modyfikacja zakończona?
		Tak/Nie
Wbudowane testy
	Numer Produktu
	Test czytnika karty
	Test czytnika magn.
	Moduł bezpieczeństwa
	Test pamięci
	Test daty i czasu
	Test wyświetlacza
	Test podświetlenia
	Test klawiatury
	Test dzwonka
	Test słuchawki
	Test głyty głównej
	Test połączenia
Części zapasowe
	Zmień lub historia
		Wymienione części
Konfiguracja
	Numer parametru ?
		Nowa wart. parametru
	
Połączenia PMS
	Numer ID terminalu
	Nr. tel. PMS
		PMS
		STS
	Cel połączenia
		Połączenie rutynowe
		Pełne uaktualnienie
		Połączenie alarmowe
		Max. transakcji
		Połączenie serwisowe
		Pełen odczyt
		Ładowanie oprogramowania
		Pobieranie reklam

Bardziej szczegółowe informacje

Inicjalizacja

Na przekór nazwie, funkcja służy do programowania parametrów, które w menu testów są read-only. Możemy zaprogramować:

Nie trzeba chyba mówić, że menu to będzie często używane, jak tylko zostanie opracowana i opublikowana karta serwisowa do ascomów. Powstało nawet (co prawda teoretycznie) określenie "Super Yellow Flood" (SYF) dla określenia masowych przeprogramowań na numery prywatne :). Wszelkie prawa autorskie do nazwy należą do Phonera z phreak.it.


Wbudowane testy

To menu służy raczej do zabawy, chociaż miło popatrzeć na Ascoma z przytulowanymi w różnych miejscach kablami i pozbawionego części elementów, z napisem "Płyta główna OK" na wyświetlaczu ;-).


Numer produktu

W tym menu można uzyskać głównie informacje o wersji oprogramowania:

  • numer produktu
  • APPLI ID
  • KAWA ID
  • Partner ID
  • Bootload ID
  • Boot Exp ID
  • Line IF ID (-> interfejs linii)

  • Test czytnika karty

    Po jego uruchomieniu dostajemy komunikat "Włóż kartę" - nawet, gdy czytnik jest odpięty od płyty głównej :). W zależności od tego, co włożymy do czytnika, dostajemy adekwatny komunikat:

    "Uskodzenie karty"

    Ten komunikat pojawia się po włożeniu karty odwrotnie lub krzywo, przy karcie uszkodzonej (niespodzianka) oraz przy włożeniu karty innego operatora (próbowałem na niemieckich). Włożenie serwisówki od srebra oczywiście również pokazuje ten komunikat.

    "Kredyt: xx"

    Kiedy włożymy kartę tepsy. Pojawia się wtedy nowa opcja, opisana jako "Im-Nal". Co to znaczy? Nie dowiesz się, póki nie sprawdzisz; menu z całą pewnością było tłumaczone przez kogoś o inteligencji montera. "Im-Nal" mianowicie kasuje z karty jeden impuls. Być może oznacza to "Impulsu-naliczenie"? Kto wie?

    Z tym menu wiąże się ciekawostka: użycie "Im-Nal" na pustej karcie (zero impulsów) wyrzuca komunikat "Uszkodzenie karty". Jednak nie do końca: pojawia się przy tym babok graficzny. Chyba komuś coś nie wyszło. Zainteresowanych odsyłam do zdjęcia załączonego do faq.

    Update: Nie będzie zdjęcia. W każdym razie, wygląda to mniej więcej tak, że górna połowa napisu to 'Uszkodzenie karty', a dolna to coś innego.


    Test czytnika magn.

    Akurat tutaj nie mogę powiedzieć za wiele, bo takowych w Polsce nie ma. Adekwatny komunikat to "Brak czyt. magnet.".


    Moduł bezpieczeństwa

    Jeśli nie mamy w telefonie SAMów, otrzymamy komunikat:

    Z pewnych względów nie jestem w stanie powiedzieć, co się stanie, jeśli SAMy będą.


    Test pamięci

    Po wciśnieciu "Start" trzeba poczekać kilkanaście sekund, po czym naszym oczom ukazują się komunikaty (przycisk "Zmień"):

    Oczywiście 'cks' to checksum, czyli suma kontrolna. W miejscu hhhhhhhh pojawia się szestnastkowo suma kontrolna długości DWORD (4 bajty). Nie zauważyłem, by telefon weryfikował te sumy. Można by to sprawdzić, zwierając którąś nogę (adres lub dane) pamięci do masy.


    Test daty i czasu

    Tutaj możemy zobaczyć zegar. Nie tak ładnie, jak w srebrze, gdzie "Dwu- kropek mruga sobie slicznie pojawiajac sie dla kazdej parzystej liczby sekund :)". Zegar jest odświeżany ręcznie i nie mruga :(. Nie da się go stąd przestawić - patrz menu "Inicjalizacja".

    Test wyświetlacza

    Uruchomienie testu powoduje zapalenie wszystkich pikseli wyświetlacza.


    Test podświetlenia

    Ta opcja nie wymaga chyba komentarza...


    Test klawiatury

    Test ten wyrzuca ładnie kody wciskanych klawiszy. Przydaje się to, kiedy nie ma się fotki pod ręką, a zewnętrzna część klawiurki (z opisami) spoczywa w bajorku i trzeba wciskać 'w ciemno' :). Oto kody klawiszy (rzędami, od lewej do prawej):

    K_AK_BK_CK_D
    K_językK_głośnośćK_następne połączenieK_powtórz OK

    K_1K_2K_3
    K_4K_5K_6
    K_7K_8K_9
    K_*K_0K_#

    Nie wiem, czy to wina tłumaczenia, ale wygląda troszkę lamersko :).


    Test dzwonka

    Niestety, nie miałem okazji przetestować.; jakkolwiek można się spodziewać, jak ten test działa. Dodam tylko, że ascom sam z siebie piszczy, jak tylko otworzy się drzwiczki! Może to zwabić przechodniów, więc radzę uważać. Jeśli ktoś lubi sporty ekstremalne, to podpowiem, że złącze buzzera znajduje się prawie w samym rogu płyty głównej, koło złącza linii. Kabelki od buzzera to skręcone czarny i czerwony, jeśli ma się dobre oko i szybką rękę, to można go odłączyć, zanim podniesie alarm :). Złącze nie ma zatrzasku i wyjmuje się łatwo i prosto (można po prostu ciągnąć za kable).


    Test słuchawki

    Kolejne debilne tłumaczenie. Tak naprawdę jest to test odwieszenia słuchawki (test samej słuchawki jest pod "Test płyty głównej"). Możliwe są komunikaty:

    De facto jest to więc test stanu kontaktronu podłączonego do złącza OFF HOOK na płycie głównej.


    Test płyty głównej

    Nie mam pojęcia, jakie można uzyskać 'uszkodzenia' :). Mnie udało się na razie:

    Polecenie to ma tendencje do okłamywania - jeśli po wciśnięciu "Start" OD RAZU pojawia się "OK", radzę ponowić test.


    Test połączenia:

    Nigdy nie podłączałem go do normalnej linii (nie miałem do takowej dostępu) - więc nie wiem, co może się tutaj pokazać. Na zasilaczu było:


    Części zapasowe

    Nie przeprowadzałem (ze względu na ograniczone środki i chęć utrzymania ascomów przy życiu) przeszczepów części. Jak na razie, menu to nie ma konkretniejszych (dla mnie) zastosowań. Prawdopodobnie monterzy przywiązują do niego podobną wagę, jak do Bollino ("bez tego też działa").


    Konfiguracja

    Niezwykle irytujące menu. Parametry nie są opisane słownie, lecz są to po prostu liczby. Najpierw wprowadzamy numer parametru, następnie możemy zobaczyć oraz (nie zawsze) zmienić jego wartość. Jeśli ktoś chce zobaczyć listę parametrów (a także numer do PMS, ID terminala, checksumy pamięci i wszystko inne) z mojego ascoma, proszę o przesłanie umotywowanej prośby na maila. :>

    Pewnych parametrów nie da się zmieniać (np. 203). Jest to sygnalizowane wielce sugestywnym komunikatem:


    Połączenia PMS

    Menu, z którym wiązałem wielkie nadzieje, jak się okazało, umiarkowanie przydatne - numer PMS zmienia się w menu "Inicjalizacja".


    Numer ID terminala

    Tutaj można odczytać (zmiana - jak wyżej) ID terminala, które jest (prawdopodobnie) przesyłane do PMS jako ID telefonu. Co ciekawe, o numerze telefonu nie ma w menu ani słowa. Zmieniając ID terminala na coś dziwnego (najlepiej 666 :), możemy więc narobić w PMS zamieszania :). Irytujące rezultaty może też przynieść wpisanie ID terminala z Ascoma na drugim końcu miasta (lub na drugim końcu Polski :D).

    Update: ID terminala to inaczej zapisane (bez kropek) IP terminala. Np. IP 10.4.6.24 = ID 010004006024


    Nr. tel. PMS/STS

    Nie da się stąd zmienić numeru do PMS (patrz menu 'Inicjalizacja').

    W ramach testów próbowałem zadzwonić na numer PMS z budki. I tutaj ciekawostka: zarówno z jajka, jak i z silvera, otrzymywałem sygnał zajętości, a z karty nie znikały impulsy. Tymczasem po wybraniu numeru z ascoma odezwał się modem! Próbowałem się z nim dogadać, ale byłem trochę niewyspany i nie wyszedł mi handshake (dmuchanie w słuchawkę)... ;)

    Update: Phoner dzwonił z komórki i również dostawał zajętośc.


    Cel połączenia

    Nie mam co do tego pewności, ale prawdopodobnie można tutaj ustawić, co ma się dziać w ciągu najbliższego połączenia z PMS:



    Część II. Ascom od środka

    Odpalanie aka Bootowanie

    Nie odpalaj ascoma 'z marszu'! Warto wcześniej przygotować go do 'domowego' życia :).

    Płytka jest pokryta przezroczystym, nieprzewodzącym syfem - jest to preparat przeciwko wilgoci. Substancja łatwo poddaje się pod wpływem rozpuszczalnika (ale przy okazji może zeżreć inne rzeczy!). Opary powstające podczas lutowania powodują dosyć chamski ból głowy.

    Przede wszystkim, wywal konkaktrony. 'Wywal' oznacza 'kulturalnie wymontuj'. Jeden znajduje się na płycie, dokładnie na drugim końcu względem złącza czytnika - z napisem 'Celduc PHC 10010'. Jest to czujnik otwarcia drzwiczek. Wylutuj go i wstaw w to miejsce hebelkowy wyłącznik dwupozycyjny; nogę środkową wyłącznika połącz z pinem A:

    .---------------------.
    | o | . . . . . | o o |
    `---------------------'
      A               O Z
    

    Połączenie A-O = telefon otwarty
    Połączenie A-Z = telefon zamknięty

    Oprócz tego odetnij kontaktron OFF HOOK (taka plastikowa rurka) i wstaw w to miejsce zwykły zwierny włącznik. Zwarte styki oznaczają odwieszoną słuchawkę.

    Skoro już mowa o kontaktronach... ciekawe mogą być eksperymenty z magnetycznym 'otwieraniem' drzwiczek. Nie wiem, na ile są one realne, bo nie pamiętam, gdzie dokładnie znajdują się czujnik i magnes.

    Podłącz wszystko jak trzeba, odwieś słuchawkę i zamknij drzwiczki (wyłączniki) i... wielka chwila: zapodaj zasilanie. Ascom podnosi się dłuższą chwilę - jeśli chcesz obserwować ten proces, podlutuj kabelki do styków jednego z dużych kondesatorów (uwaga na opary z topionego 'syfu przeciw wilgoci') i monitoruj napięcie miernikiem (powinny się naładować do ok. 8.5V). Gdy się naładują, wduś RESET (guzik koło ś.p. kontaktronu CELDUC) - chociaż nie jest to konieczne. Po dłuższej chwili LCD zapali się parę razy na czarno, po czym pokaże się:

    Gdy LCD zgaśnie, poczekaj kilka sekund i otwórz drzwiczki. Jeśli czegoś nie zepsułeś, powinieneś dostać menu serwisowe. Miłej zabawy!

    Update: Nie dostaniesz. Musisz jeszcze wpisać hasło.

    Natychmiast po wyłączeniu menu (funkcja "Stop" bądź zamknięcie drzwiczek) ascom próbuje zadzwonić do PMS. Jak to mówił Andy Williams: "pay no attention to it". Dodzwoni się najwyżej do elektrowni ;-).

    Aha: nie sugeruj się nalepką 'do not disassemble' na czytniku. Ja go rozbierałem i dalej działa :D. Wkładanie karty do czytnika wyjętego z obudowy jest nieco utrudnione - trzeba ją przytrzymywać.


    Klawiaturo-wyświetlacz

    Oto schemat połączeń klawiatury matrycowej:

    +---+  +---+  +---+    +---+  +---+
    | 1 |--| 2 |--| 3 |----|LAN|--| A |---- (R1)
    +---+  +---+  +---+    +---+  +---+
      |      |      |        |      |
    +---+  +---+  +---+    +---+  +---+
    | 4 |--| 5 |--| 6 |----|VOL|--| B |---- (R2)
    +---+  +---+  +---+    +---+  +---+
      |      |      |        |      |
    +---+  +---+  +---+    +---+  +---+
    | 7 |--| 8 |--| 9 |----|NEW|--| C |---- (R3)
    +---+  +---+  +---+    +---+  +---+
      |      |      |        |      |
    +---+  +---+  +---+    +---+  +---+
    | * |--| 0 |--| # |----|OK |--| D |---- (R4)
    +---+  +---+  +---+    +---+  +---+
      |      |      |        |      |
      |      |      |        |      |
     (C1)   (C2)   (C3)     (C5)   (C4)
    

    Podłączenie to jest trochę bardziej logiczne, niż w srebrnym, i dobrze - będzie łatwiej analizować soft ;).


    Podłączenie sygnałów na taśmie łączącej klawiaturę z płyta główną:

    	2 1
        GND * * GND
         D6 * * D7
         D4 * * D5
         D2 * * D3
         D0 * * D1
          5 * * 6
          3 * * 4
          1 * * 2
        VDD * * VDD
          q * * w
        GND * * e
          r * * A
          K * * t
        GND * * y
         C4 * * GND
         C1 * * C5
         C3 * * C2
         R2 * * R1
         R4 * * R3
            * * GND
           40 39
    

    Jeśli ktoś uważa, że to mało, to chciałbym zwrócić uwagę na to, że nie mam pojęcia, jaki model sterownika znajduje się pod wyświetlaczem.

    Update: To chyba ten standardowy :).

    Update: Podświetlenie jest (prawie na pewno) diodowe - napięcie na zaciskach 2.2V.



    Część III. Różne dupsy

    Exanto Combi

    Zapewne słyszeliście o Ascomach na monety. Są takie! Miałem okazję nawet jednego dotknąć - i nawet wyczyściłem czytnik z syfu, którego ktoś tam napchał. Ciekawostki? Proszę, będą. Jedna - szkatuła jest na AY1. Można się już śmiać. Druga - całośc (ofkoz bez kasy) waży 22kg - łatwo z nim uciec. Ale nie ma lekko - tył obudowy jest z mocniejszego materiału, niż w zwykłym ascomie.

    Links:

    http://www.phreak.pl/

    Strona bądź co bądź umierającej grupy :))

    http://forum.phreakerzy.net/ (stary adres)
    http://forum.phreak.pl/ (nowy adres)

    Równie umierające forum...

    http://www.phreak.hack.pl/

    Strona UD, ostatnio coś zaniedbana. Gdzie info o eXanto Combi?


    Thanks to:

    Copyright (c) 2004 Cosmathy