: Home / inne tematy / linux / Linux+Java – czy to tak trudno zainstalować?
Linux+Java – czy to tak trudno zainstalować?
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Patryk yarpo Jar   
sobota, 02 stycznia 2010 18:40

Wszystkie porządne dystrybucje Linuksa mają w pakiecie startowym i Javę i przeglądarkę WWW. Tymczasem jakimś tajemniczym sposobem wielu użytkowników Linuksa nie może korzystać z dobrodziejstw technologii Java, bo (kiedyś to nie działało out of the box, coś się posypało przy upgrade, w starej dystrybucji coś się nie chce zainstalować, plugin w systemie gryzie się z przeglądarką w systemie, wstaw inny powód). Tak czy siak Google Analytics informuje mnie, że co czwarty linuksowiec czytający ten blog ma problemy z Javą, więc nie ma się czego wstydzić: to normalne. Dzisiaj mam dobry dzień, i zamierzam tym zagubionym osobom pomóc.

 


Java+Linux

Będzie step-by-step tutorial (a więc coś absolutnie nie pasującego do ogólnego profilu tego bloga), jak na dowolnym linuksie zainstalować firefoxa z Javą. Po co firefox z Javą? Bo na FF działają wszystkie strony, które w ogóle działają na Linuksie (geocites zlikwidowali, IE jest już zbędne), a dzięki Javie możesz używać czasopochłaniaczy z Kurnika. I grać w warcaby.

Krok 1: wejść na stronę Firefoxa i nadusić wielki zielony guzik

Pobieranie firefoksa naprawdę nie jest trudne

Plik firefox-3.5.4.tar.bz2 (chyba że inna wersja jest najnowsza) umieszczasz gdzie tam chcesz (polecam do swojego katalogu). To jest 32-bitowy firefox, proszę się nie przejmować, na 64 bitowym systemie też ruszy.

Krok 2: wejść na stronę Javy, nadusić wielki niebieski guzik, po czym wybrać samorozpakowujący plik linuksowy
Pobieranie Javy

Plik jre-6u16-linux-i586.bin (lub podobnie nazwany) zapisujemy na dysku.

Krok 3 (opcjonalny): Aby dodatkowo zainstalować aktualnego flasha, wchodzimy na stronę Adobe, wybieramy “.tar.gz for Linux” i naduszamy duży, żółty guzik
flash
Krok 4: przy pomocy polecenia su logujemy się jako root, i wykonujemy następujące polecenia:

cd /opt
chmod a+x /ścieżka/do/javy/jre-6u16-linux-i586.bin
/ścieżka/do/javy/jre-6u16-linux-i586.bin
q
yes
tar -xjvf /ścieżka/do/firefoksa/firefox-3.5.4.tar.bz2
cd firefox/plugins
ln -s ../../jre1.6.0_16/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so
tar -xzvf /ścieżka/do/flasha/install_flash_player_10_linux.tar.gz # (tylko, jeśli chcemy mieć Adobe Flash)
exit

 

Gratulacje! Właśnie masz zainstalowanego nowego firefoksa. Aby oszczędzić Ci szukania, jest on w pliku /opt/firefox/firefox. Możesz oczywiście dodać skrót na pulpicie, symlink w ~/bin lub cokolwiek innego, ale firefox działa. Z Javą. I może nawet Flashem.

 

Komentarze 

 
#1 Teodor Woźniak 2011-01-23 13:07
U r doing it wrong. Dlaczego Java closed source?

Na Ubuntu i Debianie Javę się tak instaluje:

aptitude install openjdk-6-jre icedtea6-plugin

Przeglądarkę:

aptitude install chromium-browser

a jeśli bardzo Ci brakuje Firefoksa to warto zainstalować 4 beta bo ma innowacyjne funkcje - m.in. pełniejszą obsługę HTML5.

Flasha w ogóle nie trzeba instalować bo to technologia przeszłości. Flasha trzeba niszczyć a nie wspomagać w ekspansji na świat. YouTube obsługuje HTML5, a jeśli nie działa to link wklejamy do VLC i cieszymy się filmem z 2 razy mniejszym zużyciem CPU. Proste?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież