Zyskaliśmy podziw i uznanie Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Jan Jackowicz-Korczyński   
poniedziałek, 02 listopada 2009 00:00

Zostałem poproszony  szefową fundacji ENSIL Lourense Das, która jest koordynatorem światowej federacji IASL na Europę, o przedstawienie realizowanych przez nas projektów związanych z e-kreatywnością w edukacji  na międzynarodowej konferencji DESIGNING THE FUTURE (Projektowanie przyszłości) (23-X - 15 XI 2009). Przeczytaj więcej.

 

W konferencji uczestniczy 170 osób ze wszystkich kontynentów (bez Antarktydy oczywiście), a wykłady i prezentacje ma 20-tu ekspertów z różnych krajów. Konferencja dotyczy dyskusji nad przystosowaniem edukacji do bardzo szybkiego rozwoju nowych technologi, rozwoju społeczeństwa sieciowego (zresztą cała konferencja odbywa sie on line w sieci) i wyzwań jakie niesie 21 wiek.

Oprócz diagnozy rzeczywistości, planowania i prognozowania kierunków działania na konferencji prowadzący i uczestnicy duży nacisk położyli również na dzielenie się iformacją o realizowanych w ich krajach inicjatywach. W dniu 30 października przedstawiałem e-Creatives Project na konferencji. 

Z radością pragnę poinformować, że pomysł metody działania naszego serwisu, który przedstawiłem w trakcie swojego wystąpienia na konferencji (30 X 2009) spotkał się z wielkim podziwem i zainteresowaniem uczestników z USA, Kanady, Australii i Azji (te kontynenty zdominowały konferencję).  Spodobało się w szczególności uwolnienie edukacji i nacisk na dbałość o swój osobisty rozwój oraz "filozofia'' awansu w strukturze serwisu.

Jest oczywiście ważne, że nasz system zamierza udostępniać źródła wiedzy o nowych cyfrowych technologiach oraz dobre przykłady i rozwiązania przedstawiane przez uczestników systemu.
Większe uznanie zyskał jednak pomysł, że głównym celem systemu jest autorozwój każdego z uczestników systemu.
Przyjęty w naszej inicjatywie  system awansu motywuje do aktywniejszego działania a aktywne działanie i publikowanie swoich informacji tworzy swoistą promocję swoich kompetencji i tworzy niejako wirtualne portfolio każdego z uczestników.
Należy boiwiem pamiętać, że każdy autorski zapis w systemie (do wyboru użytkownika, który: tak, a który: nie) jest indeksowany przez wyszukiwarki internetowe jako samodzielny dokument internetowy.
(jak chcsz zobaczyć jak to działa to: zamień w dowolnej cześci serwisu w adresie URL słowo index.php na index2.php) 

Sygnatariusze Kapsztadzkiej Deklaracja Otwartej Edukacji uchwalonej w 2007 roku bardzo by się ucieszyli znając założenia naszego projektu.

 

Otwarta edukacja nie kończy się jednak na otwartych zasobach edukacyjnych.

To również otwarte technologie umożliwiające współpracę i elastyczne nauczanie, a także otwarte dzielenie się doświadczeniem zawodowym, które umożliwia pedagogom korzystanie z najlepszych pomysłów ich kolegów.

Otwarta edukacja może również z czasem objąć nowe podejścia do oceniania, akredytacji i wspólnego uczenia się.

Wypracowanie długofalowej wizji rozwoju naszego ruchu wymaga zrozumienia i przyjęcia tych innowacji.