Schemat profesjonalnego generatora .   schemat Schemat [28 kb]

Uwaga !
Dokładny opis tego schematu ściągnąć możesz z witryny Elektronika hobby z działu radioSchemat ten ściągnąłem podczas jednej z moich wędrówek po sieci . Jego profesjonalność i fachowość w pierwszej chwili kazały pomyśleć - To jest to ! - lecz w następnej przyszło opamiętanie . A to dlatego gdyż najzwyczajniej w świecie brakuje danych elementów indukcyjnych . Niestety układ ten jest zbyt skomplikowany aby można było oszacować te wartości . Zrobić to jedynie można drogą eksperymentalną posiadając dość fachowy sprzęt taki jak dobrej klasy oscyloskop i częstościomierz . Dlatego opis będzie dość ogólny i niedokładny .

Na początku mamy układ ogranicznika napięcia wejściowego na diodzie shotkey'go BAT 85 . Dalej sygnał trafia do modulatora częstotliwości opartego na podwójnym warikapie BB 204 . Częstotliwość nośnej prawdopodobnie generowana jest w układzie rezonansowym L9/C33 . Generator pracuje na tranzystorze unipolarnym T1 (BF 981) który cechuje się stabilnością temperaturową co zapewnia stabilną częstotliwość . Na tranzystorze T2 (BF 982) zbudowany jest separator . Użycie tego typu półprzewodnika zapewnia dużą wartość impedancji wejściowej co dobrze izoluje wzbudnicę od następnych stopni . Dalej jest już tylko początkowy stopień drivera .
Między każdym z wymienionych powyżej bloków znajdują się filtry rezonansowe .
Opisy wprowadzeń półprzewodników zamieszczone są na schemacie .

Schemat ten chciałem Wam zaprezentować jako przykład . Jeśli ktoś z Was podejmie się próby eksperymentowania z tym schematem to bardzo pragnąłbym poznać wyniki , dlatego proszę o e-mail . Tak nawiasem mówiąc rysunek jest kiepskiej jakości , choć robiłem co mogłem . Schemat ściągnąłem z tej witryny . Jeśli chcielibyście skontaktować się z autorem .


copyright by pink [styczeń 2000]
[ index # idea # technika # info ]