Schemat generatora Seilera.   schemat Schemat [10.8 kb]

Dość ciekawy i jak mi sie wydaje stabilny generator na wysokie pasmo UKF (100 MHz) wraz z modulatorem. Schemat zaopatrzonono w dokładny i inyuicyjny opis wykonania.

Zaczynamy od żródła sygnału audio. Na schemacie doprowadzamy go do punktu oznaczonego we m.cz. Powinno być to żródło sygnału audio pochodzące z miksera. Schemat zaopatrzono w mikrofon elektretowy co można spokojnie pominąć. Zastosowanie tego schematu jako nadajnik podsłuchowy raczej nie wchodzi w rachubę gdyż wymagane napięcie zasilania to 12 V.

Geneneracja sygnału w.cz. odbywa się na obwodzie rezonansowym L1 + kondensator 4.7p i trymer 3-10p. Podany przez kondesator 100n sygnał m.cz. ulega modulacji na diodzie pojemnościowej BB105G. Ostatnim stopniem jest separator zbudowany w oparciu o tranzystor BF 240 który zastosowano również w stopniu generatora. Podany przez kondensator 33p zmodulowany sygnał HF należy doprowadzić do stopnia wyjściowego w postaci wzmniacza mocy. Podpiecie bezpośrednio anteny nie zapewni właściwego zasiegu.

Wyprowadzenia obudowy tranzystora BF 240 zamieściłem obok. Cewkę L1 wykonujemy zgodnie z opisem na schemacie nawijając 6.5 zwoja srebrzanki 0.8 na karkas o średnicy 0.5 mm. Schemat jest doskonale opisany więc nie są konieczne dokładniejsze wyjaśnienia....

Za schemat dziękuję Marcinowi W który to nadesłał mi go mailem.


copyright by pink [styczeń 2000]
[ index # idea # technika # info ]