Schemat układu preemfazy.


Schemat preemfazy...odpowiedz dla częstotliwości 5Hz - 100kHz Preemfaza jest układem włączanym w tor sygnału audio zmierzającego do modulatora FM (ew. kodera MPX). Układ taki za zadanie ma podbić poziom sygnału audio w zakresie wysokich częstotliwości. Uwidocznione jest to na charakterystyce częstotliwościowej układu preemfazy omawianym tutaj. Zabieg taki poprawia głębokość modulacji FM co znacząco wpływa na jakość dzwięku nadajnika.
Każdy nadajnik jest lub powinien być zaopatrzony w układ preemfazy. Ten schemat prezentuje znacznie rozbudowany układ preemfazy, dlatego warto podmienić już istniejący bok,
Układ zbudowany jest w oparciu o układ scalony NE5532 zawierający w swojej strukturze dwa wzmacniacze operacyjne, które wykorzystane zostają w układzie. Charakterystyki częstotliwościowe układu kształtują się w sposób przedstawiony na wykresie. Należy wystrzegać sie stosowania zamiast NE5532 scalaka TL082 ponieważ nie ma on dostatecznie niskiej impedancji wejściowej. Cały blok jest stosunkowo prosty w budowie. Zasilany jest symetrycznym napięciem 12 woltów co może być nieco niedogodne. W przypadku wersji monofonicznej nadajnika wyjście preemfazy podłączamy na wejście modulatora, zaś na jej wejście podajemy sygnał audio. Jeśli nadajnik wykonany jest w wersji stereo musimy zdublować układ dla każdego z kanałów. Ich wyjścia podłączamy do wejśą sygnału audio w multiplekserze.


copyright by pink [styczeń 2000]
[ index # idea # technika # info ]