Nadajnik 80 watt na podstawie schematu Dj Bluzgacza z radia Slash


Ponizej przedstawiam faq przedstawionego na załączonych rysunkach nadajniczka. Projekt został wykonany w praktyce i pracuje nie gorzej niż fabryczny nadajnik. Zasięg sięga kilkadziesiąt km. Myślę ze największym problemem będzie zaprogramowanie epromu - ale nie przejmuj się, jeżeli będziesz zainteresowany wykonaniem tego cacka, to napisz do mnie a na pewno cos zaradzimy:)) To samo dotyczy tranzystorów i innych części. Zastosowałem tu ruskie tranzystory ze wzgedu na niska cenę. KT931 udało mi się raz skołować za 25 zł! Odpowiednik PHILIPS'a jest ok 20 razy droższy. W sumie nie jest bólem kupić tranzystor za 500 pesos, ale go spalić:)) Układ został testowany na częstotliwości 87,6 MHz.


Wzbudnica:

    Schemat wzbudnicySchemat wzbudnicy [24,5 kb]

Najbardziej skomplikowana cześć układu. Generator pracuje w układzie Seliera. Jest to generator który pracuje stabilnie, a co najważniejsze nie jest modulowany szumami z tranzystora jak to się dzieje przy innych generatorach w których obwód rezonansowy jest sztywno sprzężony. Należy zauważyć ze warikap BB104G jest jedyna pojemnością w obwodzie rezonansowym. Zostało to wykonane specjalnie tak, aby zniekształcenia nieliniowe doprowadzić do minimum. Montaż należy zacząć od tego generatora. Gdy go już zmontujemy podajemy zasilanie (musi być ono doprowadzone ze stabilizatora 7812)i mierzymy jego wartość powinna być 12V, w punkt oznaczony A podajemy napięcie ok 6V i stroimy cewkę, aby uzyskać w przybliżeniu zadana częstotliwość. Gdy to się uda montujemy separator na T2 i cały układ syntezy (TSA 5512, eprom, CD 4060). Eprom musi być oczywiście zaprogramowany:)) Sprawdzamy czy układy maja zasilanie (5V). Jeżeli eprom jest zaprogramowany prawidłowo pętla powinna trzymać zadana częstotliwość. Potem montujemy pozostała cześć układu czyli stopnie wzmacniaczy i trymerami stroimy na max mocy wyjściowej. Tu z pomocą przyjdzie sonda w.cz. Strojenie przeprowadzamy przy sztucznym obciążeniu 50Ohm. Najpierw należy ustawić Cn1 tak aby miedzy masa a punktem B bylo max napięcie. Potem ustawiamy pozostałe trymery. Przy rezygnacji z PLL należy na punkt B podać 6V, a strojenie przeprowadzać za pomaca cewki L1 Pogorszy się wówczas stałość częstotliwości. Zamieścił bym jeszcze projekt płytki, ale miałem awarie dysku i go utraciłem:((


Driver:

    Schemat driveraSchemat drivera [6,7 kb]

Jest to wzmacniacz który należy podłączyć do wzbudnicy. Stroimy go przez ustawienie trymerów na max mocy wyjściowej. Na wyjściu uzyskujmy ok 20W.


Wzmacniacz mocy 80W

    Schemat PA 80 watSchemat PA 80 wat [9,5 kb]

Stroić tak jak driver. Oznaka poprawnego zestrojenia układów wejścia jest małe nagrzewanie tranzystora drivera. Tranzystor mocy powinien się nagrzewać od mocy sterującej. Należy zwrócić uwagę na jakość trymerów. Występują tam bowiem ogromne napięcia i powodują silne ich nagrzewanie. Nie wolno stosować popularnych i tanich trymerów foliowych. Folia w takim przypadku odparuje w ułamku sekundy! Strojenie przeprowadzamy przy podłączonym filtrze i antenie ponieważ sztuczne obciacenie na 100W jest dosyć kosztowne. Stroić należy w późnych godzinach nocnych bo może przyjechać PAR:))


Filtr dolnoprzepustowy UKF FM

    Schemat filtra wyjœciowegoSchemat filtra wyjściowego [5,6 kb]

Opisany filtr nadaje się do wszystkich wzmacniaczy mocy UKF. Warunkiem poprawnego działania filtru jest dobrze zestrojona antena. Przy mocy powyżej 20W należy stosować kondensatory ceramiczne na 2kV. Prototyp został zmontowany następująco. Najpierw wyciąłem prostokąt z laminatu jednostronnego, a potem wyciąłem kwadraciki o boku 1cm z laminatu dwustronnego. Te kwadraciki przylutowałem do laminatu jednostronnego jedna strona a na drugiej lutowałem części. Do płytki jednostronnej była podłączona masa. Montaż zaczynamy od wykonania jednej sekcji filtru. Gdy mamy ta sekcje, zasilamy ja z nadajnika i obciążamy rezystorem 50 Ohm. Sekcje stroimy na max mocy , przez ściskanie i rozciąganie cewki. Potem montujemy następna sekcje i postępujemy tak samo itd.


Uwagi końcowe:

Montaż należy przeprowadzać baaardzo starannie. Połączenia powinny mieć jak najmniejsza długość. Przy wzmacniaczach i filtrze powinny być to wysepki w "morzu" masy. To chyba wszystko. Życzę powodzenia i dalekiego zasięgu.


Schematy i opis w zipie tutaj !!!

copyright by Dj Bluzgacz [styczeń 2000]
[ index # idea # technika # info ]