Oprogramowanie przydatne dla rozgłośni radiowych.Jak wiadomo komputery szeroko wkraczają w nasze życie i mają coraz więcej zwolenników . Zapewne Ty także , skoro tu zaglądasz jesteś jednym z nich . Również przy prowadzeniu rozgłośni radiowych komputer jest bardzo przydatny , co więcej może całkowicie zastąpić mikser audio i wszystkie urządzenia wejściowe . Postaram się tu zaprezentować kilka przydatnych aplikacji .Odtwarzanie płyt CD 

Posiadając CD-Rom w naszym kompie spokojnie można odtwarzać płyty CD . Pewno wszyscy znają Windozowy CD player . To prymitywne ale skuteczne narzędzie . Nieco bardziej wyrafinowany jest Quintesential CD autorstwa Paula Quinna . Quintesential CD Na jego stronie znajdziecie najnowszą wersję oraz kolekcję skórek . Z rejestracją też nie powinno być kłopotu . Ja sam go używam ponieważ jest o wiele ładniejszy i funkcjonalniejszy niż wyroby Billa . Istnieje oczywiście cała masa innego softu tego rodzaju ale zasadniczo każdy robi to samo .


Download QuintesentialCD! (qcd.zip 128kb)

Ukrywanie własnego głosu . 

Używając na antenie własny głos ryzykujemy identyfikację oraz dostarczamy ewentualne dowody naszej winy . Dlatego tu z pomocą przychodzą różne aplikacje generujące wirtualną mowę . Tutaj również istnieje pewna różnorodność softu który niestety ma jedną wadę - jest produkcji zachodniej tzn. przystosowany jest do generacji mowy z angielskim lub obcym akcentem . Dlatego dla nas liczy się jedynie Syntalk produkcji Neurosoftu . Przyjemny programik o niewielkich wymaganiach sprzętowych . Niestety cały pakiet nie jest dostępny w wersji shareware dlatego musicie popytać znajomych piratów . Główną wadą tego softu jest to iż program wymaga od Nas wklepania całego tekstu z klawiatury co jest nieco uciążliwe . Dlatego dobrym rozwiązaniem na ukrycie naszego głosu jest :

Deformacja dzwięku i efekty specjalne .

Spotkałem kilka programów do obróbki dźwięku w czasie rzeczywistym tzn. pochodzącego bezpośrednio z wejść karty dźwiękowej . Tego typu programy przydatne są do deformacji sygnału z mikrofonu pozwalając oprócz ukrycia własnego głosu na ciekawe efekty specjalne . Soft tego typu z reguły ma wysokie wymagania sprzętowe . Ja używam i polecam Wam As Fast As Possible Audio DSP NOW As Fast As Possible Audio DSP autorstwa Johana Larsbiego . Ten prosty i darmowy aczkolwiek potężny programik nie ma nazbyt wielkich wymagań sprzętowych w zamian oferując ciekawe funkcje . Szczególnie polecam zabawę z efektem pinch . Istnieją także inne programy o wiele większych możliwościach ale również wymaganiach sprzętowych . Jednym z nich jest Ear . To także darmowy program który znalazłem na jednej z płyt 'entera' .Download As Fast As Possible (afap.zip 310kb)

Odtwarzanie dźwięku formatu komputerowego . 

Najpopularniejszym i najlepszym formatem jest bezsprzecznie MP 3 oraz nieco miej efektowne midi . MP3 to popularny w Internecie format dźwięku . Ludzie którzy to wymyślili są po prostu geniuszami . Za pomocą specjalnej kompresji uzyskujemy dźwięk o jakości płyty CD za to o wiele mniejszej objętości . Dla przykładu na jednym CDR upchnąć można 4 do 7 płyt CD (co powszechnie się czyni - czytaj : popytaj piratów ) skompresowanych do formatu MP3 . Do odtwarzania MP3 niekwestionowanym liderem jest Winamp . Format ten posiada jedną wadę : właściciele słabszego sprzętu (486) mogą niestety zapomnieć o MP3 . Winplay 3... Od biedy mogą oni popróbować Winplay'em 3 który posiada najskuteczniejszy algorytm dekompresji przez co ma mniejsze wymagania hardwarowe .


Download WinPlay 3 (wp3.zip 247kb)

Natomiast midi jest formatem dźwięku czysto elektronicznego . W necie także można znaleźć grom utworów popularnych wykonawców przerobionych do midi . Do odtwarzania dźwięku tego standardu niezbędna jest karta dźwiękowa z syntetyzerem Wave Table . Dzwięk z karty (tzn. większości z nich) pozbawionej tej funkcji brzmi po prostu śmiesznie . WinGroove ... Lecz tu z pomocą przychodzą softwarowe syntetyzery Wave Table pokroju Win Groove . Programik ten wzorem tych które używam ma niewielkie wymagania sprzętowe i dość znośnie działa . Oczywiście istnieją o wiele lepsze (np. JetMidi - bardzo uprzykrzający się shareware ) programy ale jego wybór zależy od posiadanego sprzętu .


copyright by pink [styczeń 2000]   
[ index # idea # technika # info ]