Alternatywnie wobec XHTML2 jest rozwijany projekt HTML 5, przygotowywany przez W3C na podstawie projektu specyfikacji Web Applications WHATWG. Serializacja HTML 5 dla XML jest określana jako XHTML5.
Osnowa dokumentu
HTML 5 (MIME text/html)
<!doctype html>
<html>
<head>
<meta charset="UTF-8">
<title>Składnia kompatybilna z HTML 4.01</title>
</head>
<body>
<p>Witaj świecie</p>
</body>
</html>
Pierwsze, co rzuca się w oczy to fakt uproszczenia składni. Nie trzeba używać żadnych skomplikowanych DOCTYPE, meta-tagów, czy atrybutów nieznanego pochodzenia. Powyższy kod jest traktowany jako HTML 4.01.
XHTML 5 (MIME application/xhtml+xml lub application/xml. )
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<title>Składnia kompatybilna z XHTML 1.0</title>
</head>
<body>
<p>Witaj świecie</p>
</body>
</html>
Taki kod będzie traktowany jako XHTML 1.0
Nowości w (X)HTML 5
-
Rozróżnienie między wymaganiami od przeglądarki i autora. Autor nie może stosować pewnych elementów, a mimo to przeglądarka ma obowiązek umieć je obsłużyć. Ma to zapewnić kompatybilność wsteczną z HTML 4.01 i XHTML 1.0.
-
Nowy model treści [ang. content model] (zastępujący block i inline z HTML 4).
-
Offline Web application caches.
-
contentEditable i UndoManager feature.
-
Wbudowane wsparcie dla Drag and Drop oraz Copy and Paste.
-
Elementy, usunięte:
-
zastąpione przez CSS:
-
basefont
-
big
-
center
-
font
-
s
-
strike
-
tt
-
u
-
źle wpływały na użyteczność i dostępność strony:
-
nie były zbyt często stosowane:
-
acronym – należy używać abbr
-
applet – object .
-
isindex
-
dir – ul.
-
Nowe API pomocne przy tworzeniu aplikacji webowych:
-
2D API pozwalające na rysowanie na nowym elemencie – <canvas/>.
-
API dla plików video i audio – <video/> and <audio/>.
-
API udostępniające aplikacje webowe działające w trybie offline.
-
API pozwalające edytować treść z wykorzystaniem atrybutu contenteditable.
-
Drag & drop API udostępniające przyjazny interfejs dla atrybutu draggable.
-
API zezwalające stronom wpływać na zachowanie się przycisku wstecz.
-
Cross-document messaging.
Źródła:
Czemu akurat HTML 5?
HTML 5 ma zamiar – podobnie jak XHTML 2.0 – zrewolucjonizować internet. Dlaczego więc, mu ma się to udać, a „dalekiemu kuzynowi” nie? Odpowiedź jest prosta – pieniądze.
HTML 5 dzięki wstecznej kompatybilności nie wymaga tak wielkich nakładów. Strona zrobiona w HTML 5 będzie normalnie wyświetlana, poza nowymi funkcjonalnościami (które częsciwo też da się emulować). Jednak to jest łatwiej (znaczy się taniej) załatać niż tworzenie równolegle dwóch wersji strony. Dodatkowo fakt, że składnia jest nadal taka sama powoduje, że każdy webmaster jest w stanie w bardzo szybkim czasie „nauczyć” się HTML 5. W przypadku XHTML 2.0 i użytkownik i programista byłby zmuszony do przestawienia swojego światopoglądu. A kto to lubi? Kolejnym plusem dla HTML 5 jest fakt, że nie powstał on w umysłach naukowców myślących o pięknie kodu, modularyzacji i ogromie możliwości XML-owych aplikacji. HTML 5 powstał z realnych potrzeb jakie zgłaszał rynek. To producenci przeglądarek, przede wszystkim Mozilla Foundation, Chrome (Google), Opera Software oraz Apple Computer wyszli z inicjatywą stworzenia czegoś nowego. Dzięki czemu nie trzeba się martwić o brak zaimplementowania tych mechanizmów w najnowszych wersjach ich oprogramowania.
Ramy czasowe
Mimo, że o HTML5 można już było usłyszeć kilka lat temu (22 stycznia 2008 r.) to na pełne zaimplementowanie standardu, w co najmnej 2 przeglądarkach twórcy dali sobie czas aż do roku 2022!
Zobacz więcej
Warto zajrzeć na stronę www.html5rocks.com, aby zobaczyć przykłady zastosowań HTML5 oraz szerszy opis nowych funkcjonalności.
|
Komentarze
Jednak należy pamiętać, że obsługują lepiej niż XHTML2.0 ;P
twórcy HTML5 dają sobie baardzo dużo czasu (do 2022 r.) na to, aby HTML5 został w pełni zaimplementowan y w co najmniej dwóch przeglądarkach.
Mi się wydaje to trochę za długo. Nie jestem pewien, czy w 2022 roku w ogóle będzie ktokolwiek używał HTML-a, w jakiejkolwiek formie. Konkurencja ze strony Flasha [Flex] i Silverlighta może być zbyt duża.