: Home / HTML / CSS / kurs HTML / Tabele - wstęp

Warning: file_get_contents(http://graph.facebook.com/http://youthcoders.net/html-css/kurs-html/17-tabele-1.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /var/www/old-yc/plugins/content/addthis.php on line 38
Tabele - wstęp
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Patryk yarpo Jar   
piątek, 18 września 2009 02:38

Historia tabel w tworzeniu i kształtowaniu internetu z pewnością w przyszłości dorobi się setek publikacji. Ja w tym kurise postaram się podejść do tego tak, jak nalezy do tego podchdozić dzisiaj.
Spróbuję nie przesadzić w żadną ze stron - nie stawać ani po stronie webmasterw, którzy najchętniej w ogóle wyrzuciliby tabele na śmietnik (ah, nie bądźmy tacy srodzy, tabela czasem są bardzo przydatne). Nie stanę jednak także po stronie tych, którzy tabel używaliby do wszystkiego - otwieram lodówkę, a tam zamiast margaryny - tabelka.

Tabele służą do danych tabelarycznych. Choć są też niezwykle wygodnym (i bardzo niewłaściwym) narzędziem do formatowania treści na stronie.

Opisanie wszystkich za i przeciw stworzyłoby pokaźny artykuł, a może i nawet książkę. Przyjmijmy zatem, że zanim użyjesz tabeli zadasz sobie pytanie - czy gdybym to robił na kartce papieru, także rysowałbym tabelę? Jesli rysowałbyś, to użyj tabeli na stronie. Jeślnie nie - to wymyśl coś innego.

Dobrze, ale rozgadałem się o tym, aby tabel nie używać, a nawet nie zdążyłem pokazać czym są. Tabele składają się z wierszy, a każdy wiersz ma komórki:

<table>

    <tr>

        <td>1</td>

        <td>2</td

    </tr>

</table>


Taki kod stworzy małą tabelę. Zawiera ona jeden wiersz (jeden znacznik tr) oraz dwie komórki w tym wierszu.

Gdybyśmy chcieli umieścić więcej wierzy, należałoby dodać więcej tr:
<table>

    <tr>

        <td>wiersz 1, komórka 1</td>

        <td>wiersz 1, komórka 2</td

    </tr>

    <tr>

        <td>wiersz 1, komórka 1</td>

        <td>wiersz 2, komórka 2</td

    </tr>

</table>


Oczywiście jeśli dodałbyś jeszcze więcej komórek do wiersza to tabela miałaby więcej kolumn. Pamiętaj jednak, aby liczba komórek w wierszach była stała. Jeśli w jednym wierszu masz 3 komórki to wszystkie wiersze powinny mieć 3 komórki. Tak naprawdę można tworzyć nieregularne tabele. Ale to jest już torchę wyższa szkoła jazdy. Do tematu powrócę niedługo. Teraz zapraszam do kolejnej lekcji - wykorzystamy tabele w naszym projekcie!

 

Tags:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież