Nie bąź frajer - pilnuj swoich dysków... ( dla mniej zaawansowanych i dla roztargnionych) Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Jan Jackowicz-Korczyński   
czwartek, 16 września 2010 06:12

Wiele się mówi o ochronie przywatności w sieci i konieczności jej chronienia. Najczęściej na marginesie mówienia o portalach społecznościowych. Ale czy jesteś peweien, czy tylko z powodu n ieznajomości diałania sieci nie udostepniasz w Internecie więcej rzeczy niż masz tego świadomość. Sprawdź, czy zasoby TWOJEGO KOMPUTERA nie są przypadkiem widziane w sieci. Z własnych obserwacji gwarantuję Ci, że zjawisko jest dośc powszechne...

SPRAWDŹ KONIECZNIE BEZPIECZEŃSTWO TWOICH DYSKÓW - KONIECZNIE!!

Uruchom kolejno: START --> MÓJ KOMPUTER.

Zobacz, czy przy jakimś elemencie w wyświetlonym okienku nie figuruje przypadkiem ikona rączki, dłoni - zobacz strzałka poniżej:

Jeśli tak jest - element jest oznaczony ,,rączką'' to jesteś (przepraszam) ,,SKOŃCZONY FRAJER''... Zobacz czym to grozi i jak temu zapobiec.

czym to grozi...

W sieci dostępny jest bardzo ,,sprytny'' freewarowy porgramik o nazwie NetSCAN

Warto samemu spróbować co on ,,potrafi''.

Programu po rozpakowaniu nie trzeba instralować - wywtarczy go uruchomić.

Program ten służy do skanowania sieci w określonym zakresie numerów IP.

Wystarczy określić zakres IP sieci jaką chcemy pzreskanować (na rys poniżej w sieci lokalnej zakres: 192.168.1.0 do 192.168.1.255 ). Oczywi scie można w ten sposób przeskanować dowolny zakres sieci, również zewnętrznej. Po podaniu zakresu sieci wystarczy uruchomić START SCANING

Program skanuje sieć w 3 przebiegach. Sprawdxa kolejno jakie komputery są w sieci, jakie są aktywne i (UWAGA!) jakie zasoby komputera są udostępnione w sieci. Jeśli jakiś komputer udostępnia POWSZECHNIE swoje zasoby obok identyfikatora tego komputera w liście pojawia się doskonale nam znany z managera plików PLUSIK (zobacz czerwona strzałka poniąej)

 

Teraz już nietrudno się domyslić, że należy kliknąć na tym krzyżyku, aby dostać się dalej - na zasoby tego komputera. Zobacz rysunek poniżej. Okazuje się, że w sieci jest dostepny dysk D:

 

Najczęściej widziane tam są:

  • udostępnione drukarki
  • wszystkie współdzielone foldery (SHARED)
  • i oczywiście: DYSKI NIEROZSĄDNIE UDOSTEPNIONE PZREZ UŻYTKOWNIKA (tak jak to widać na pierwszej ilustracji tego artykułu) :P

 

TEARAZ WYSTARCZY TYLKO KLIKNĄC NA IKONĘ TEGO DYSKU i w osobnym okienku managera plików otrzmujemy pełny dostęp do tego dysku.

Każdy, kto namierzy taki dysk poirgramem NetScan (lub innym podobnym ) może z zasobami tego dysku zrobić osłownie wszystko co mu przyniesie wyobraźnia (skasować, wgrać nowe elementy, zmienić....  )

JESTEŚ CAŁY W DYSPOZYCJI potencjalnego intruza i o na swoje własne życzenie.

Gdy jesteś podłaczony do sieci (lokalnej lub Internetu) to wyłącz!!!! udostępnianie dysku!!!!

 

jak to wyłączyć? - podpowiedź dla tych co nie wiedzą...

1) Uruchom :START --> MÓJ KOMPUTER

2) Prawym klawiszem myszki uruchom menu podręczne dla dysku, którego udostępnianie chcesz zmienić i wybierz WŁAŚCIWOŚCI:

 

3) W otwartym okienku wybierz: UDOSTĘPNIENIE

4) I tam (czerwona strzałka) WYŁĄCZ TO UDOSTĘPNIANIE

 

 


Jeszcze kilka uwag:

  1. Ciekawym i pouczającym zajęciem jest pzreskanowanie sąsiednich komputerów (numery obok własnego domowego IP). Zdziwić się można powszechnej niefrasobliwości w udostępnianiu zasobów. MUSISZ JEDNAK PAMIĘTAĆ O TYM CO PONIŻEJ.
  2. Polskie prawo karne zabrania i obwarowuje sankcjami karnymi ingerowanie w zasoby cudzego komputera bez wiedzy właściciela. Ciekawym pytaniem jest, czy właczenie udostępniania (choć nieostrożne) jest równoznaczn ze zgodą na zdalny powszechny dostęp. W takiej sytuacji ,,buszowanie'' po cudzym komputerze byłoby legalne. Nie wiem - tzreba spytać ekspertów prawnych.
  3. Jeśli na komputerze zainstalowane są jakieś porgramy do bezpośredniej wymiany plików metodą P2P to wtedy udostępnione są dla NetScana foldery wymiany plików. Tutaj zastzreżenie i wątpliwości z punktu 2 nie powinny budzić wątpliwości. W trakcie instalacji porgramu użytkownik wyrażając zgodę na jego użytkowanie zatwierdził też zgodę na udostępnianie powszechnie zasobów tego foldera. Jeśli więc pobierasz z nego pliki robisz to raczej legalnie - za jego zgodą. On tylko czesto nie wie, że wspomnanym niżej porgramem można ,,pociągnać'' plik z jego komputera szybciej niż pzrez porgramy wymiany plików. Wystarczy ikonke pliku pzrciągnąc na swój pulpit i... kopiujemy!
  4. Z powyższego punktu łatwo wyciągnąć jeszcze jeden wniosek. Zaobacz, jak łatwo namierzyć CIEBIE jeśli łamiesz prawo i udostępniasz nielegalne pliki w sieci. Przecież wiesz, że Polsce nie jest karana pobieranie nielegalnych plików, ale ich udostępnianie - owszem TAK! Jeśli wymieniasz nielegalne pliki pzrez powszechnie dostępne porgramy P2P to.... UWAŻAJ - łamiesz prawo. Podpada to pod kodeks karny.