: Home / multimedia / audio / LADSPA - dodatkowe efekty w Audacity

Warning: file_get_contents(http://graph.facebook.com/http://youthcoders.net/multimedia/audio/1090-ladspa-dodatkowe-efekty-w-audacity.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /var/www/old-yc/plugins/content/addthis.php on line 38
LADSPA - dodatkowe efekty w Audacity
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Teodor Wożniak   
niedziela, 17 lipca 2011 21:58

Audacity jest wolnym, otwartym i darmowym edytorem dźwięku. Funkcje wbudowane w program w zupełności wystarczają osobom które chcą wyciąć fragment utworu w celu zrobienia dzwonka na komórkę czy też zmiksować ścieżkę dźwiękową do amatorskiego filmu. Jednak ludzie zniechęceni brakiem funkcji przetwarzających dźwięk wybierają rozwiązania closed source, marnując pieniądze i zabierając sobie wolność. Czy potrzebnie? Nie. Wystarczy przyjrzeć się interfejsowi i zauważymy menu "wtyczki" wewnątrz "Generowanie tonu" i "Efekty".

 

Wybieramy jakąś wtyczkę, np. generującą dźwięk:

menu

Ukaże się okno ustawień:

ustawienia efektu

Po wybraniu odpowiednich wartości (można sobie pomagać przyciskiem "Podgląd") klikamy OK.

efekt

 

Możemy też stosować efekty na już istniejących dźwiękach. Pokażę to na przykładzie poprawiania muzyki zepsutej przez producenta na skutek wojny głośności. Nadmierna kompresja dynamiki potrafi popsuć przyjemność słuchania gdyż cały czas jest głośno - nie ma różnicy poziomów (ale to temat na osobny artykuł). Jako ciekawostkę podam że użyłem utworu na licencji CC.

Widzimy tutaj tzw. "cegłę":

cegła

Firma DBX produkuje odtwarzacze zdolne do naprawiania poprzez "odwrócenie" kompresji dynamiki. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na audiofilski sprzęt albo nie mamy miejsca na półce, skorzystajmy z rozwiązania programowego: zaznaczamy cały plik (Ctrl+A) i wybieramy ekspander:

ekspander

Możemy zatwierdzić ustawienia domyślne lub je zmodyfikować. Po zakończeniu pracy ekspandera zobaczymy że sygnał nie wypełnia możliwego zakresu. Wzmocnijmy więc go (Efekty -> Wzmacniaj -> OK) i możemy się cieszyć trochę lepszą dynamiką niż wersja początkowa:

po ekspanderze

 

Nie widzę żadnych wtyczek. Co robić?!?!

To znaczy że w systemie ich nie ma. Standard wtyczek nazywa się LADSPA (Linux Audio Developers Simple Plugin API) i można je ściągnąć. Przykładowy pakiet wtyczek można zainstalować poleceniem (Debian):

aptitude install swh-plugins

Nie orientuję się we wsparciu LADSPA pod Windowsową wersją Audacity.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież