: Home / oprogramowanie / edytory / EtherPad - współedycja dokumentów w czasie rzeczywistym.
EtherPad - współedycja dokumentów w czasie rzeczywistym.
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Jan Jackowicz-Korczyński   
wtorek, 14 grudnia 2010 06:40

EtherPad to internetowy edytor tekstu, które pozwala ludziom współpracować nad dokumentem z dowolnego miejsca sieci w naprawdę w czasie rzeczywistym.  Wszystkie edycje dokumentu są natychmiast widoczne na ekranach wszystkich użytkowników uczestniczących w jego edycji.  Daje to możliwości tworzenia nowych i wydajnych metod współpracy nad dokumentami tekstowymi. Etherpad jest przydatna do notatek ze spotkań, przygotowywanie spotkań, edukacji, programowaniu zespołowym i wielu innych zastosowań.

Program jest dziełem Fundacji Eherpad i jest nieodpłatnie udostępniany do użycia na jej serwerze. Można również pobrać program i zainstalować go na swoim serwerze.  Jest on napisany w języku Java dzięki czemu może być zainstalowany na dowolnym systemie operacyjnym. Program ma status FREE SOFTWARE. Jego różne części są dostępne na licencji Apache License 2.0, BSD License, LGPL 2.1 i 2.0 licencji GPL.

Jak to działa?:

1. Po wejściu na stronę serwisu udostępniającego tą usługę sieciową wystarczy założyć nowy dokument (zobacz niżej):

2) Po określeniu swojego identyfikatora (imię nazwisko, ksywka, itp...)  Można przypisać sobie kolr dla oznaczania tekstów wprowadzonych przez siebie. Dzięki temu we wspóedytowanym dokumencie łatwo określic kto jest autorem określonej frazy lub modyfikacji tekstu. (zobacz il. poniżej)

 

Poniżej przykład tekstu edytowanego przez kilka osób (współtworzony w sieci dokument Paktu dla Kultury w ramach obywatelskiej inicjatywy: obywatelekultury.pl )

 

3) W zakładce OPCJE można włączyć lub wyłączyć zaznaczanie kolorem autorstwa fragmentu tekstu. Można tam również zdecydować, czy ma być wyświetlane numerowanie linii wersji roboczej edytowanego dokumentu.

 

4) Z prawej strony pola edycyjnego istnieje lista osób, które w danej chwili współredagują dokument. Odpowiedni przycisk Share this uruchamia na osobnej warstwie LightBox z możliwością zaproszenia do współredakcji dokumentu. Zaprosić można współedytoró za pomocą maila, albo pobrać link do dokumentu udostępnionego do współredakcji. (zobacz il. poniżej)

 

 

5) Z prawej strony panelu edycyjnego jest dostępna usługa CHAT. Pełni ona dwie role: a) komunikatora pomiędzy uczestnikami równoległej pracy nad dokumentem; b) miejscem na pozostawianie swoich uwag na temat wprowadzonych przez siebie poprawek. Datę z chatu są dołączane do zapisanych na serwerze poszczególnych wersji roboczych dokumentu.

 

 

6) Zakładka EKSPORT/IMPORT umożliwia wgranie do systemu dokumentu tekstowego z lokalnego komputera. Akceptowane są formaty pliku tekstowego, html, Ms Wors oraz RTF. Udostępniona jest również możliwość eksportu dokumentu w formatach oznaczonych na ilustracji poniżej.

 

 

7) Zakładka Saved revision umożliwia zapis aktualnej wersji edytowanego dokumentu lub powrót do wybranej wersji wcześniejszej.

 

8) Wcześnijsze wersje i historię dokumentów można obejrzeć również na osi czasu jego powstawania. Zobacz zakładka Time slider (ilustracja poniżej)

 

9) W prawym dolnym rogu dostępne są dwie funkcje. Jedna z nich (Slidebar) włącza podgląd historii edycji dokumentu, druga (Full Window) udostępnia edytor w wersji pełnoekranowej.

 

 

Dostępność usługi tego edytora w sieci:

Edytor ten zainstalowany jest dla publicznego użytku na różnych serwerach nie należacych do Fundacji. Fundacja poleca (stan na dzień dzisiejszy, to jest wersja: 1.1) nastepujące strony:

Wersja najnowsza (stan na dzień dzisiejszy):

Pirate Pad -  najpopularniejsza instalacja Etherpad z zaufaniem tysięcy użytkowników każdego dnia.

PrimaryPad - Wyłącznie do wykorzystania w edukacji. Największym dostawcą instalacji usługi Etherpad. (UWAGA! Wersja trial - 3 miesiące)

SketchPad

Starsza wersja  0.9:

http://ethercodes.com

http://openetherpad.org

http://kompisen.se

http://piratenpad.de

http://pad.spline.de

http://typewith.me

http://www.edupad.ch

http://etherpad.netluchs.de

http://meetingwords.com

http://netpad.com.br

http://TitanPad.com

http://pad.telecomix.org

Na YOUTUBE można zobaczyć krótki film o wersji 1.1 edytora.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież