: Home / recenzje / książki / Inbound Marketing. Daj się poznać w Google, serwisach społecznościowych i na blogu.
Inbound Marketing. Daj się poznać w Google, serwisach społecznościowych i na blogu.
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Kamila Czarnowska   
wtorek, 20 września 2011 12:48

Myślę, że najtrafniej opisują tę książkę następujące 3 zdania: „Jeżeli masz więcej pieniędzy niż szarych komórek, możesz koncentrować swoje wysiłki na outbound marketingu. Jeżeli jednak więcej szarych komórek niż pieniędzy, skup się na inbound marketingu. Przeczytaj tę książkę.” Nic dodać, nic ująć. Słowa Guya Kawasaki [1] są tutaj najlepszą recenzją.

 

Brian Halligan, Dharmesh Shah - autorzy książki podają ze szczegółami przepis na osiągnięcie sukcesu firmy we współczesnych realiach marketingu. Nie stronią od przykładow firm, które dzięki opisywanym praktykom, osiągnęły już sukces. W ten sposób przetarły drogę innym firmom - takim jak Twoja wlasna lub ta, w której pracujesz.

 

Zacznę może od zdefiniowania tego czym właściwie jest pojęcie inbound marketingu. Pozostaje ono w opozycji do outbound marketingu, w którym klient jest zarzucany niechcianymi reklamami i niepotrzebnymi informacjami. Taki klient z czasem coraz skuteczniej unika spamu, rozmów z telemarketerami, ignoruje reklamę telewizyjną czy radiową, a niechciane przesyłki reklamowe wyrzuca do kosza. Co w takiej sytuacji powinna zrobić firma? Powinna skupić się na inbound marketingu, czyli dostosować swoje działania do sposobów pozyskiwania informacji przez swoich potencjalnych klientów. Taki cel może osiągnąć poprzez tworzenie rozpoznawalnych treści, a także pozwalając potencjalnym klientom odnaleźć się w sieci. Ale co to właściwie znaczy? Znaczy to tyle, że trzeba pojawiać się tam, gdzie klienci oraz oferować im informacje, których poszukują w sieci. To sprawi, że firma będzie zauważalna, a zadowoleni internauci z łatwością konwertują w jej potencjalnych klientów.

 

Książka mówi o konieczności tworzenia rozpoznawalnych treści i promowaniu ich w Internecie. Znaczy to tyle, że właściciel biznesu powinien skupić się na powolnym tworzeniu przewagi konkurencyjnej. Warto zacząć od stworzenia swojego blogu, na którym umieszczane będą artykuły dotyczące trendów w branży, raporty i inne cenne informacje, mniej dane dotyczące produktów i usług. Na bieżąco należy dbać o widoczność podstron witryny firmowej i bloga w wyszukiwarce, a zatem zainwestować w SEO i SEM. Kolejnym krokiem jest zaprzyjaźnienie się z serwisami społecznościowymi i prowadzenie dialogu z klientami. Od dziś koniec z jednostronnymi komunikatami - zamiast tego: komunikacja i zaangażowanie!

 

Panowie Halligan i Shah zadbali o to, by poszczególne rozdziały czytalo się łatwo i przyjemnie. Polecam tę książkę każdemu, kto prowadzi swój biznes lub ma choć trochę do czynienia z marketingiem czy PR-em. Na pewno nie będziecie żałować.

 

[1] Guy Kawasaki – współzałożyciel Alltop.com i jeden z twórców sukcesu marki Apple

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież