Opublikowanie kodu platformy E-egzamin |
Wpisany przez Patryk yarpo Jar | |||
piątek, 25 marca 2011 19:20 | |||
Dzisiaj został opublikowany kod Platformy E-egzamin (System Elektronicznego Egzaminowania). Został wydany na licencji GNU General Public License. Oznacza to, że każdy może za darmo wykorzystywać ten system (zarówno kod, jak i całość). Gdybyście znaleźli w nim jakieś błędy, prosimy o informacje w komentarzach. Jest to stosunko nowy projekt. Mamy jednak nadzieję, graniczącą z przekonaniem, że spełni oczekiwania użytkowników :)
Adres repozytoriumWarto przeczytaćZapraszamy do pobierania kodu, lub gotowych binarek i testowania :)
Moduł NauczycielModuł ten pozwala na tworzenie konfiguracji egzaminu. Zobacz przykładowy filmik z działania modułu Nauczyciel. Pobierz gotowy program: Aby go odpalić potrzebujesz JRE (jeśli działają Ci chaty internetowe oparte o Javę, to na pewno masz już zainstalowane to środowisko). Istnieje także alternatywna - open source'owa - implementacja środowiska uruchomieniowego Javy: OpenJDK. Uruchomienie:
Polecenie to należy wpisać w wierszu poleceń. Dla użytkowników windowsa przygotowaliśmy odpowiedni plik wsadowy 'uruchom.bat'. Dzięki niemu można uruchomić program zwyczajnie klikając dwukrotnie na odpowiednią ikonę.
Moduł DystrybucjaJest to dystrybucja Linuksa (LiveCD). Po odpaleniu na jednym z komputerów w pracowni przejmuje rolę serwera DHCP oraz udostępnia serwer WWW. Moduł Dystrybucji jest niezbędny do przeprowadzenia egzaminu.
Pobierz obraz płyty:
Uruchomienie:
Moduł StudentJest to dystrybucja Linuksa (LiveCD), bardzo okrojona. Po uruchomieniu systemu z płyty użytkownik widzie jedynie okno przeglądarki. Nie może go zamknąć (może, ale oznacza to rezygnację z egzaminu). Uwaga: Przed uruchomieniem Studenta, upewnij się, że został poprawnie uruchomiony moduł Dystrybucji.
Pobierz obraz płyty:
Uruchomienie:
O twórcachProjekt powstał w ramach przedmiotu Projekt Grupowy na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.
Opiekun projektu:
Grupa projektowa:
|
Komentarze
Na pewno da się odchudzić wywalając cache pakietów, bazę danych man'a i inne.
Szybkości nie porównywałem.
Pozostaje zintegrować z e-egzaminem.
GUI Nauczyciela:
- trwają aktualnie pracę następnej grupy projektowej nad nową aplikacją w nowszej technologii, przyjaźniejszą użytkownikowi itd.
- wszystko, co mówisz jest w tej kwestii prawdą.
Moduł Dystrybucja:
- slax wybrany został z prostej przyczyny. Osoba odpowiedzialna za stworzenie części "linuksowej " znała najbardziej właśnie tę dystrybucję. Myślę, że przy dzisiejszych maszynach 88MiB jest w pełni akceptowalne. Choć oczywiście, 50MiB brzmi lepiej :)
- wydaje mi się, że automontowanie pamięci usb działało. Choć nie dam za to ręki.
Moduł Student:
- z pewnością działało to podczas naszych testów w prawdziwej pracowni komputerowej na terenie Politechniki Gdańskiej.
- dostęp do konta root daje co najwyżej opcję używania manuala, który i tak powinien zostać usunięty. AFAIR ostał się przez przypadek :)
Kwestia jądra - chyba to jest przyczyna slaksa. Choć nie ja byłem za to odpowiedzialny, nie będę więc o tym zapewniał.
Cytat:
IMO zły pomysł. Płyta kosztuje < 1zł.
Bez sensu zatem kazać czekać ludziom na rozpoczęcie egzaminu 20 minut, bo płytka krąży po sali.
Przejście na pendrive jest ciekawym pomysłem na przyszłość.
Cytat:
Zachęcamy do wszelkiej kreatywności. Właśnie po to opublikowaliśmy to na GPL.
Nasza wersja systemu jest działającym start-upem. Naprawdę nie wyobrażasz sobie jak wiele drobnych problemów po drodze mieliśmy i ile decyzji powodowało problemy. Jednak wyszliśmy z tego zwycięsko :) - powstał projekt. Jesteśmy w pełni świadomi, że może być dużo lepszy. Najważniejsze jednak na tym etapie było stworzenie czegoś, co działa - nasze testy wskazują, że działa.
Myślę, że część wskazanych przez Ciebie problemów zostanie rozwiązana do czerwca - szczególnie kwestie związane z GUI nauczyciela.
Dziękuję za bardzo cenne komentarze.
GUI nauczyciela:
Na szczęście wszystkie błędy można łatwo poprawić.
Distro serwerowe
Distro studenta:
Samego egzaminu nie testowałem gdyż wierzę filmikom z YouTube że działa, ale dystrybucje pozostawiają wiele do życzenia... Serwer warto odchudzić. Doceniam natomiast że obrazy są małe.
Ciekawe czy sprawdziła by się opcja dla nowoczesnych komputerów z >1GiB RAMu - załadować cały system plików do tmpfs'u i umożliwić wyjęcie płytki i włożenie do kolejnej stacji.
A gdyby dodać obsługę bootowania klientów przez sieć?
W obu dystrybucjach dziwnie stare jądro :>
Testowane przy pomocy VirtualBox OSE.
Jak będę miał czas to kompletnie przebuduję dystrybucje tak aby korzystały z bootowalnego Debiana, na płycie lub pamięci USB.
Jedyne co mi nie pasuje to że linkujecie do "oficjalneg o", niewolnego JRE. A istnieje przecież OpenJDK...
Chyba pobiorę i przetestuję na maszynie wirtualnej.
Może konkurs informatyczny w szkolę zorganizuję... ;)