: Home / recenzje / książki / JavaScript - Programowanie obiektowe
JavaScript - Programowanie obiektowe
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Patryk yarpo Jar   
poniedziałek, 13 czerwca 2011 22:43

Okładka JavaScript. Programowanie obiektowe

W świecie JavaScript rewolucja za rewolucją. Na szczęście wyłania się już ścisła elita autorów, których będzie można polecać z zamkniętymi oczami i nie bać się ich cytować, będąc pewnym, że głupot nie gadają.

Stoyan Stefanov - zapamiętać to nazwisko. 

Połączenie Erica Meyera i Douga Crockforda. Zdecydowanie najlepsza książka o JavaScript (nie tylko obiektowym, ale całkowicie ujmująca temat) jaką przeczytałem. A proszę mi wierzyć - było ich kilka.

Stawiam ją na równi z "Mocnymi stronami JavaScript" (D. Crockford) jeśli chodzi o wiedzę, którą autor przekazał w książce. Jednocześnie uważam, że jest o poziom lub dwa łatwiejsza do przyswojenia. Przykłady są bardziej intyicyjne, całość sprawia wrażenie pełnej prezentacji, a nie jedynie szczątkowych notatek.

Pozycja nie tyle, że warta polecenia, co praktycznie obowiązkowa.

Dla kogo?

Sądzę, że całkowicie początkujący programiści (w jakimkolwiek języku) może powinni w ogóle wybrać inny język na początek. Jeśli jednak od pewnego czasu używasz JavaScript, zacząłeś nawet eksperymentować w zakresie obiektów i domknięć, a także wiesz, że JS nie ma klas - kup tę książkę. Jeśli któregoś z warunków nie spełniasz - kup tę książkę i przeczytaj dwa razy, a potem jeszcze raz. Naprawdę warto.

Minusy:

Aby nie zasłodzić - szkoda, że:

1. W tłumaczeniu starano się tłumaczyć kod, przez co nazwy zmiennych mają postać "małpa", lub inne "ogonkowe" przypadki. Pierwszy raz się z czymś takim spotkałem (w FireFoksie nawet działa) i uważam to za antywzorzec. Zdecydowanie lepiej było zostawić przykłady. Dodatkow w kilku miejscach były z powodu tłumaczenia jakieś nieścisłości.

2. W JSON klucz powinien być ujęty w cudzysłów (a nie w apostrofy), przynajmniej część walidatorów apostrofowany klucz uznaje za błędny.

Więcej grzechów nie pamiętam.

Polecam. Doradzam. Bardzo słuszny zakup.

JavaScript. Programowanie obiektowe

Wydawnictwo helion - 04/2010

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież