: Home / recenzje / książki / Prostota i użyteczność. Projektowanie rozwiązań internetowych, mobilnych i interaktywnych

Warning: file_get_contents(http://graph.facebook.com/http://youthcoders.net/recenzje/ksiazki/1141-prostota-i-uzytecznosc-projektowanie-rozwiazan-internetowych-mobilnych-i-interaktywnych.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /var/www/old-yc/plugins/content/addthis.php on line 38
Prostota i użyteczność. Projektowanie rozwiązań internetowych, mobilnych i interaktywnych
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Patryk yarpo Jar   
wtorek, 25 października 2011 18:48

Prostota i użyteczność. Projektowanie rozwiązań internetowych, mobilnych i interaktywnychProstota i użyteczność. Projektowanie rozwiązań internetowych, mobilnych i interaktywnych

Większość użytkowników nie ma pojęcia, jak działa komputer (komórka, czy dowolne inne urządzenie elektroniczne). Ma działać. Ma być proste i użyteczne.

Wydawałoby się, iż interfejs nie jest rzeczą zbyt istotoną. W końcu każdy użytkownik wykorzystuje swoje aplikacje do jakichś celów. Skoro chce używać ich często, z pewnością poświęci chwilę, aby sie ich nauczyć. Otóż wcale nie.

Książka "Prostota i użyteczność" pozwoli zrozumieć tę kwestię osobom, które jeszcze same do tego nie doszły, a potem pokaże, na co w dobrych interfejsach należy zwrocić szczególną uwagę.

Co mi się podobało?

Książkę czytałem głównie w pociągu (Polskie koleje postarały się, abym miał wystarczająco dużo czasu na lekturę). Nie wymaga zbyt wielkiego skupienia. Poruszane kwestie nie są z zakresu wyższej matematyki. O dziwo nie wszystko, co po przeczytaniu wydaje się banalne jest takim przed przeczytaniem. Uważam za trafioną konwencję książki - krotki tekst i duża, kolorowa grafika, bardzo czesto dająca niezwykły komentarz do treści. Czułem się troche jak na wykładzie - obrazek i komentarz do niego.

 

O czym książka nie jest?

Pozycja ta na pewno nie jest o konkretnym rodzaju interfejsu. Nie znajdziesz tu miniprzewodnika "od zera do interfejsów stron/aplikacji mobilnych/czegokolwiek mejkera". Autor porusza wiele rodzajów interfejsów (w tym nawet pilot do DVD). Sądzę, że to dobrze. Dzięki temu ksiązka jest bardziej uniwersalna i skupia się na aspektach bardziej żywotnych niż aktualne trendy w danej branży.

Zatem na czym się skupia?

Na tym, aby starać się zrozumieć użytkownika. Czasem wręcz poruszane tematy wykraczają poza sam interfejs wchodząc w obszar decyzji o liczbie funkcjonalności (a nie tylko upchnięcia feature'ów na dostępnej powierzchni).

Ogólna ocena

Miałem zamiar napisać jeszcze jakieś minusy. Może to, że książka mnie nie powaliła. Ale czy to minus? I tak szczerze ją polecam i uważam, za jedną z ciekawszych o tej tematyce. jeśli chciałbyś dowiedzieć się podstaw dotyczących projektowania interfejsow, to właśnie znalazłeś odpowiednia propozycję.

Prostota i użyteczność. Projektowanie rozwiązań internetowych, mobilnych i interaktywnych

Wydawnictwo helion - 08/2011

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież