Od kilku lat w czołówce opensourcowych systemów CMS w konkursie OpenSource CMS Awards utrzymują się 3 systemy: Wordpress, Joomla oraz Drupal.
Każdy z nich ma swoich zwolenników i przeciwników.
Trochę wiedzy o tych systemach jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Czym więc się różnią? Jaki wybrać?
Najkrócej można określić tak:
WORDPRESS - system zdecydowanie blogowy, bardzo łątwy w instalkacji i konfiguracji. Zawiera wiele rozszerzeń, jest od wielu lat rozwijany. Idealny na porsty serwis informacyjny lub bloga. Jego przeznaczenie wpływa na jego porstoto w instalacji i zarządzaniu. Obecnioe Wordpress uznawany jest za najprzyjaźniejszy system CMS dla zwykłego użytkownika. Posiada wiele rozszerzeń i wtyczek ubogacającyhc jego funkcjonalność. System polecany tym, którzy chcą prowadzić osobistego bloga lub prosty, informacyjny serwis internetowy.
JOOMLA - CMS bartdziej złożony. Modułowa otwarta struktura służy do tworzenia dowolnego systemu aplikacji sieciowych. Otwartość systemu i jego elastyczność możliwe do uzyskania za pomocą panelu readkcyjnego a nie z poziomu kodu programu ma swoją cenę. Wielość opcji zastsowań i duża elastyczność wpływa na jego złożoność. System ma budowę modułową i obecnie jest dostępnych ponad 6,5 tys różnorakich jego rozszerzeń. Jego złożoność i uniwersalność wpływa na jego mniejszą przyjazność strefy administracyjnej. Wielość opcji wymaga pewnej wiedzy i nie wystarczy tam powszechgnie lubiana obecnie intuicyjność. System do polecenia ty, którzy oczekują od swoejego systemu czegoś więcej niż tylko użyteczności blogowej. Jego otwartość i skuteczność okupiona jest jednak koniecznością ,,wysilenia się'' administratora w kierunku poznania struktrury i funkcjonalnoiści systemu.
DRUPAL - jeśli określić Wordpresa jako prosty system dla zwykłych użytkowników, a Joomlę jako system wymagający dla administrowania pewnej wiedzy, a więc dla konfigurowania i instalowania bliżej funkcji porgramisty niż użytkownika to trzeci z lideró CMSów - najmłodszy DRUPAL poszedł w kierunku ,,systemu przyjaznego programistom'' jeszcze dalej niż Joomla. Polecany szczególnie tym. którzy chcą stworzyć dowolne funkcjonalności internetowych usług jakie może sobie programista wymyślęć...
Zanim zdecyduje się na samodzielne nstalowanie systemu CMS i jego konfigurowanie warto sobie zadać pierwsze podstawowe pytanie: JAKĄ FUNKCJĘ MA PEŁNIĆ tworzony swerwis. Każdy system jest bardzo dobry wtedy, gdy wystarcza do obsłużenia funkcji jaką się chce obsłużyć... Read more
|