• 2012 (3)
 • 2011 (51)
 • 2010 (38)
 • 2009 (36)
 • < września 2009 >
  Pn Wt Ś Cz Pt So N
    1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30        

  Weź udział!

  Logo konkursu Wolny Wybór

  wypróbuj

  Logo wielojęzycznego chatu

  : Home / blog / wpisy wg daty
  Września 2009

  Niedziela 27 września 2009

  Wikipedia Polska, Warsztaty: Sopot 2009
  Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
  niedziela, 27 września 2009 05:13

  GDJ Sopot 2009W dniach 12-13 września br odbyły się w Sopocie robocze warsztaty popularnej Wikipedii pt

  GDJ: Gdzie ? Dokąd ? Jak ?

  W trakcie poszczególnych sesji dokonano pogłębionej oceny jej zawartości oraz mechanizmów podnoszenia jakości zawartości. Zajęto się barierami wchodzenia na Wikipedię. Postawiono pytanie – czy Wikipedia jest książką na medal... a może coś więcej. Zaprezentowano sprawozdanie z wyjazdu na coroczną główną światową imprezę społeczności - Wikimanię 2009 w Buenos Aires. Przedstawiono próbę zastosowania Wikipedii w procesie dydaktycznym w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Omówiono problemy wynikające z potrzeby zachowania ochrony własności intelektualnej przy tworzeniu kolejnych haseł. Stwierdzono, że należy podjąć bardziej radykalne działania promocyjne tego globalnego źródła informacji.
  Całę warsztaty zostały sfilmowane przez Macieja Michalczonka i Aleksandra Kufka.

  Wideorelacje dostepne są TUTAJ

   

  Read more Komentarze (0)


  Sobota 26 września 2009

  Microsoft o CHROME FRAME
  Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
  sobota, 26 września 2009 06:41

  Rzecznik prasowy Microsoft szybko zareagował na pokazanie się PLUGINU CHROME FRAME dla IE, który   wymienia silnik oraz obsługę JS w przeglądarce IE. Dzięki zastosowaniu pluginu CHROME FRAME IE bez problemu obsługuje najnowsze technologie oparte na standardach 3WC.

  Microsoft ostrzeżenie przed użyciem pluginu argumentuje bezpieczeństwem. Użycie pluginu miałoby zmniejszyć bezpieczeństwo sieciowe użytkownika. Rzecznik prasowy Microsoft zwraca uwagę na to, jak wiele zrobiono w IE 8 dla bezpieczeństwa użytkownika. Powołuje się w tym na ostatnie, sponsorowane przez Microsoft (!!) badania bezpieczeństwa przeglądarek.

  W reakcji na te zarzuty oponenci IE zwracają uwagę na kilka istotnych kwestii:

  1. Sprawa bezpieczeństwa, o jakiej mówi rzecznik Microsoft, nie dotyczy IE6 i IE7, jakie również ,,obsługuje'' CHROME FRAME. Te pzreglądarki trudno nazwać bezpiecznymi. Windows Update w jakiś sposób je na bieżąco łata, ale nie jest to robione automatycznie jak w wypadku CHROME.
    
  2. Przeglądarka CHROME okazała się bezkonkurencyjna w zakresie bezpieczeństwa w ostatnim konkursie przeglądarek Pwn2Own w marcu 2009 r.
   Jest to otwarty konkurs dla hakerów (z wysokimi nagrodami), którego zadaniem jest jak najszybsze włamanie się za pomocą przegladarki internetowej. W Bbhieżącej edycji najgozrej wypadła SAFARI. Odnośnie wyników dla CHROME zobacz więcej: tutaj


  3. Na sprawy bezpieczeństwa można też patrzeć z innej strony - z punktu widzenia twórców złośliwych programó atakujących przeglądarki. W jego interesie będzie zarażenie jak największej liczby uzytkowników. Chrome ma obecnie najwyżej 20% rynku. Dla każdego hakera atrakcyjniej będzie atakować IE ze wzgledu na jego większą popularność. 

  Zobacz więcej na ten temat: Wypowiedź Emila Protalińskiego: TUTAJ

   


  P.S.

  Dla wyjaśnienia. Cytuję tu informacje wyczytane w sieci. Sam nie znam jeszcze CHROME. Używam Firefox'a. Dlaczego? Brakło mi czasu, aby posmakować nowej pzreglądarki GOOGLE. 

  Read more Komentarze (0)


  środa 23 września 2009

  Francja - szlaban na ,,piractwo''
  Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
  środa, 23 września 2009 07:15

  Francuskie Zgromadzenie Narodowe zatwierdziło we wtorek ostatecznie ustawę pozwalającą na pozbawienie dostępu do internetu osób, które ściągają z sieci nielegalne pliki. Ustawa ma obowiązywać od początku przyszłego roku.

  Zdaniem przedstawicieli przemysłu rozrywkowego ma to być potężna broń w walce z piractwem. Krytycy twierdzą, że nowe prawo stanowi zagrożenie dla wolności obywatelskich. Kwestią sporną jest też sposób, w jaki nowe przepisy mają być egzekwowane.

  Według przyjętego tekstu ustawy, sędziowie mogą ukarać piratów, pozbawiając ich dostępu do sieci (maksymalnie na rok). Ukarany internauta będzie dodatkowo musiał nadal płacić swój abonament i ponieść koszty zerwania kontraktu z dostawcą usług internetowych. Zanim jego sprawą zajmie się sąd, urząd do walki z piractwem internetowym - w skrócie Hadopi - musi uprzedzić dwukrotnie - mailem i listem poleconym - internautę o grożących mu konsekwencjach. Jeśli to nie poskutkuje, pirat czasowo straci dostęp do sieci. W skrajnych wypadkach sąd może orzec wobec niektórych internautów nawet surowsze kary: grzywnę do 300 tysięcy euro lub dwa lata więzienia.

  Również rodziców, których dzieci ściągają nielegalne pliki, mogą spotkać sankcje za zaniedbanie kontroli nad działaniami ich pociech w internecie. Po otrzymaniu ostrzeżenia cała rodzina może być odcięta od internetu na miesiąc, a dodatkowo ukarana grzywną w wysokości prawie 4 tys. euro.

  Wtorkowe głosowanie powinno zakończyć wielomiesięczny maraton legislacyjny we francuskim parlamencie, dotyczący kontrowersyjnej ustawy o karaniu internautów. Ustawa ta w pierwszej wersji została już uchwalona przez parlament w maju tego roku, jednak potem unieważniła ją Rada Konstytucyjna. W następstwie tej decyzji parlamentarzyści musieli zmienić projekt w kilku istotnych punktach, zachowując jednak surowe kary dla sieciowych piratów.

  Tydzień temu tekst w nowej wersji przyjęło Zgromadzenie Narodowe, po czym zaakceptowała ją bez zmian parlamentarna komisja mieszana i Senat. We wtorek po powtórnym głosowaniu w Zgromadzeniu Narodowym ustawa została definitywnie przyjęta. Za jej przyjęciem głosowało 258 deputowanych, głównie z rządzącej prawicowej Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), przeciw było 131, przede wszystkim przedstawiciele ugrupowań lewicowych. Socjaliści już zapowiedzieli, że zaskarżą nowy tekst ponownie do Rady Konstytucyjnej.

  Nowa ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2010 roku.


   

  Cytowane dosłownie za: Zatwierdzono ustawę o odcinaniu od internetu za piractwo . -

  Read more Komentarze (0)

  KONKURS NA GRĘ FLASH (do 10-10-2009)
  Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
  środa, 23 września 2009 06:55

  Sieć reklamy FlashAds organizuje konkurs dla twórców gier flash'owych, w którym na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 4,5 tys. zł. Wszystkie zgłoszone do konkursu gry wezmą udział w kampaniach reklamowych prowadzonych przez FlashAds, co oznaczać może dodatkowe zyski.

  KONKURS adresowany jest do wszystkich, którzy zajmują się tworzeniem gier w technologii flash i trwa od 21 września do końca października 2009 r.

  Aby wziąć udział w konkursie należy zarejestrować się na stronach FlashAds.pl jako deweloper i umieścić w osobistym panelu przygotowaną przez siebie grę. Zwycięży ten twórca, którego gra będzie cieszyła się największą popularnością wśród graczy (przez dwa miesiące będzie liczona ilość zagrań jakie wygenerowała gra).

  Dla autorów gier, które wzbudzą największe zainteresowanie przygotowano nagrody pieniężne:

  I miejsce: 4,5 tys. zł,

  II miejsce: 3 tys. zł,

  III miejsce: 1,5 tys. zł.

  Laureaci miejsc czwartego i piątego otrzymają nagrody rzeczowe w postaci gier na PC.

  Warto podkreślić, że we wszystkich zgłoszonych do konkursu grach emitowane będą reklamy, których twórcy otrzymają z tego tytułu wynagrodzenie. Reklamy w grach flash wyświetlane są na kilka sposobów: przed rozpoczęciem gry (pre-roll), w trakcie (in-game) oraz na końcu gry emitowana na przykład pod tablicą wyników.

  Wg zapewnień przedstawicieli sieci FlashAds - dodanie gry do serwisu jest proste (należy dopisać kilka linijek kodu gry i po akceptacji gra gotowa będzie do pobrania dla witryn), nie jest obarczone wyłącznością (autor może sprzedawać licencje na swoje gry innym), a gry wraz z umieszczonymi w nich reklamami dystrybuowane będą na serwisach takich jak pykam.pl, poszkole.pl, naprzerwie.pl.

  Sieć FlashAds uruchomiona została w sierpniu 2009 r. przez spółkę AdAction.

   

  Szczegóły  zobacz na stronie organizatora: http://www.flashads.pl/news7/konkurs_dla_developerow.html

   

  Informacja za: FlashAds kusi twórców gier/ Bożena Jaskowska . - Internet Standard

  Read more Komentarze (0)


  Wtorek 22 września 2009

  Firefox trójwymiarowo.
  Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
  wtorek, 22 września 2009 07:20

  Przeglądarka Firefox zaimplementowała obsługe standardu WebGL.

  WebGL to  bazujące na JavaScripcie połączenie z API OpenGL ES 2.0 (Open Graphics Library for Embedded Systems), dzięki któremu przeglądarka może wyświetlać grafikę 3D bez konieczności instalacji specjalnych wtyczek.

  Na etapie testowym pzregłądarce tzreba samemu włączyć obsługę tego mechanizmu.

  Należy uaktywnić tryb konfiguracyjny przeglądarki, wpisując w pole adresu

  about:config,

  następnie w linii webgl.enabled_for_all_sites ustawić wartość true.

   

  Zobacz poniżej zrzuty ekranu demonstrujące możliowści WebGL. Opublikwane yostaz na Youtube przez WolfireGames.

  {youtubejw width="640" height="480"}2rpKpj6ZO9w{/youtubejw}

   

  Read more Komentarze (0)


  Sobota 19 września 2009

  nowa edycja konkursu IMAGINECUP
  Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
  sobota, 19 września 2009 05:46

  Rozpoczęła się ósma edycja KONKURSU MICROSOFT IMAGINECUP, której finały światowe odbędą się w Warszawie. Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorami polskiej edycji konkursu są Instytut Wzornictwa Przemysłowego oraz Microsoft.
  Szczegóły dotyczące rejestracji, kategorii i harmonogram konkursu znajdziecie na stronie www.imaginecup.pl.
  Imagine Cup jest konkursem charakteryzującym się rozległą tematyką. Motto tegorocznej edycji Imagine Cup brzmi

   

  "Wyobraź sobie świat,

  w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości".

  Uczestnicy mogą się wykazać umiejętnością tworzenia oprogramowania, projektów interfejsu, aplikacji internetowych czy filmów krótkometrażowych. Dzięki takiej różnorodności każdy znajdzie coś dla siebie.
  Dla najlepszych uczestników krajowej edycji konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody tj. laptopy, telefony komórkowe, konsole Xbox.

   

   

  Imagine Cup jest największym konkursem technologicznym dla studentów na świecie. Turniej rozwija wyobraźnię, kreatywność oraz pasję w zakresie nowoczesnych technologii. Celem inicjatywy jest jednocześnie inspirowanie młodych ludzi do wykorzystania nowych technologii na rzecz rozwiązywania istotnych problemów współczesności. W tym roku przebiega pod hasłem „Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości”. Problemy te zostały zidentyfikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w Milenijnych Celach Rozwoju i są to między innymi: eliminacja skrajnego ubóstwa i głodu, zapewnienie powszechnego nauczania na poziomie podstawowym, promowanie równości płci i awansu społecznego kobiet.

  Konkurs jest podzielony na różne kategorie. W Polsce organizowane są krajowe finały kategorii Projektowanie Oprogramowania.

  Światowe Finały Imagine Cup 2010 odbędą się w Polsce. Informację tę ogłosił Steve Ballmer podczas kwietniowej wizyty w Polsce.

  W poprzedniej edycji konkursu Imagine Cup 2009 zmagali się finaliści wybrani spośród ponad 300 tysięcy studentów z ponad 100 krajów świata. W ogólnoświatowych finałach w Kairze konkurowało ze sobą 444 studentów ze 149 drużyn reprezentujących 124 kraje. Polskę reprezentowało sześć zespołów. Więcej informacji: http://www.microsoft.com/poland/centrumprasowe/prasa/09_07/05.mspx.

  W finałowej gali uczestniczyli Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki oraz Jacek Murawski, dyrektor generalny Microsoft w Polsce, którzy oficjalnie przejęli obowiązki organizatorów przyszłorocznej edycji światowych finałów Imagine Cup odbierając flagę symbolizującą wydarzenie.

  Rejestracja do Imagine Cup 2010 została już otwarta. Więcej informacji na temat Imagine Cup można znaleźć na http://www.imaginecup.com.

  Pełna lista zwycięzców znajduje się pod adresem: http://imaginecup.com/Support/exploreimaginecup.aspx

   

  Tegoroczna edycja

  Projektowanie Oprogramowania. To kategoria, w której uczestnicy tworzą systemy informatyczne rozwiązujące problemy postawione przez Organizację Narodów Zjednoczonych, która zidentyfikowała niektóre z najtrudniejszych wyzwań stojących przed światem w Milenijnych Celach Rozwoju. Mając do dyspozycji między innymi .Net Framework, Windows, Windows Mobile możliwości są nieograniczone! Udział w konkursie daje niesamowite doświadczenie, umożliwia przekształcenie konkursowego projektu w rynkowy produkt, otwiera drogę do własnego biznesu bądź wielkich korporacji. Główną nagrodą w konkursie jest 25000$.

   

  Projektowanie Gier. Celem konkurencji jest stworzenie nowej gry komputerowej wykorzystującej Microsoft's XNA Game Studio 3.0 lub Silverlight 3.0 oraz Visual Studio. Gry uczestników powinny stanowić ilustrację hasła przewodniego Imagine Cup. Konkurs stanowi szansę stworzenia własnej gry komputerowej, jednocześnie pomagając zmienić globalną społeczność. Główna nagroda to 25000$.

   

  Media cyfrowe. Tworzenie filmów to zajęcie wymagające zdolności technicznych oraz sztuka opowiadania historii za pomocą ruchomych obrazów. Drużyna (maksymalnie 2 zawodników), biorąca udział w tej kategorii, powinna stworzyć film internetowy poruszający tematykę tegorocznego przesłania Imagine Cup.

  Read more Komentarze (0)

  SAPIR - nowa wyszukiwarka mediów
  Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
  sobota, 19 września 2009 05:32

  IBM wspólnie z Unią Europejską podjęło prace nad skonstruowaniem  wyszukiwarki, która umożliwi dotarcie do zdjęć, filmów czy plików dźwiękowych, które nie zostały opisane za pomocą znaczników. Projekt nazwano SAPIR od angielskiej nazwy:   Search in Audio-Visual Content Using Peer-to-Peer Information Retrieval.

  System działa na zasadzie analizy TREŚCi zdjęcia lub pliku medialnego. Prace nad systemam trwają. Wersja testowa systemu jest dostępna pod adresem:  http://sapir.isti.cnr.it

  Read more Komentarze (0)


  Piątek 18 września 2009

  WARSZTAT
  Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
  piątek, 18 września 2009 08:13

  Wojtek Hildebrandtt uruchomił dział WARSZTAT.

  ZAPRASZAMY

  Read more Komentarze (0)


  Czwartek 17 września 2009

  Pierwsza porcja zasobów Patryka Jar
  Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
  czwartek, 17 września 2009 01:00

  Patryk Jar umieścił pierwszą porcję swoich materiałów z innych  miejsc sieci.

  Jest już dostę wstępnej wersji Kursu CSS oraz HTML. Jest równiez ciekawy artykuł o IE6.

  Prace trwają.

  Read more Komentarze (0)

  klasa medialna z Gdańska i projekt
  Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
  czwartek, 17 września 2009 01:00

  W dniu dzisiejszym zadeklarowała aktywny udział w projekcie nowa klasa medialna z VI LO w Gdańsku. W klasie są osoby zainteresowane nie tylko dziennikarstwem internetowym, ale sieciowymi technologiami.

  Read more Komentarze (0)

  Strona 1 z 2
  << Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>