Templatka CMS JOOMLA jest skryptem PHP odpowiadającym za układ i wygląd strony generowanej za pomocą system. Dla każdego systemu Joomla można zainstalować dowolną ilość templatek. Przy instalacji, standardowo instaluje się ich kilka do wyboru. Fizycznie instalują się one w folderze templates (każda templatka w swoim podfolderze). Dostęp do zarządzania nimi z poziomu zaplecza administracyjnego uzyskać można z głównego menu: ROZSZERZENIA --> SZABLONY.
Po wybraniu tej opcji można zaznaczyć jaka templatka jest domyślnym szablonem dla systemu. Każdą z zainstalowanych templatek można poddać edycji:
-
Uzyskać podgląd jej struktury wraz z ukłądem konenerówm na moduły
-
Przypisać ją do wybranych linków dowolnego menu
-
Modyfikować kod html/php
-
Modyfikować arkusz styli CSS szablonu.
Instrukcję jak stworzyć własną templatkę zobacz w opisie sporządzonym przez Pawła Kuptz: Jak stworzyć własny szablon dla Joomla 1.5? Tutorial!
Gotowe szablony mona pobrać z Internetu. Wystarczy wyszukać w dowolnej wyszukiwarce (np google) terminu joomla templates
W Internecie jest dostępnych bardzo duży ich wybór z różnymi warunkami licencji na ich uzytkowanie. Cześć z nich jest szablonami komercyjnymi, za jakich uzywanie tzreba zapłacić. Bardzo wiele jest również dostępnych nieodpłatnie jako FREEWARE lub na licencji GNU.
Grafikę używaną w szablonie (templatce) możesz w łatwy sposób podmienić na inną - swoją. W prawie wszystkich temlatkach elementy ich elementy graficzne pzrechowywane są w osobnym folderze images wewnątrz folderu danej templatki (nazwa folderu zazwycazj = nazwa templatki)
Godny polecenia jest sewrwis: joomla24.com
Jeśli wybierasz szablon do swojego serwisu to bardzo istotny jest nie tylko wygląd templatki. Bardzo istotny jest w szablonie rozkłąd wirtualnych kontenerów generowanych w kodzie PHP, które służą do umieszczanie w serwisie modułów wyświetlanych w odpowiednim miejscu serwisu i w odpowiedniej pozycji. W repozytoriach udostępniających do pobrania templatki często jest dostępny ich pełnoekranowy podgląd (PREVIEW). Nie ma niestety najczęściej podglądu układu modułów w szablonie. Można go uzyskać dopiero po zainstalowaniu szblonu w systemie.
W wypadku wspomnianego wyżej serwisu jaoomla24.com stworzyłem prosty skrypt JS, który umożliwia podgląd układu modułów jeszcze pzred pobraniem i zainstalowaniem templatki.
Skrypt ten w wersji użytkowej dostepnuy jest w naszym serwisie: Praktyczne wsparcie dla wyboru templatki z serwisu: joomla24.com Read more
|