• 2012 (3)
  • 2011 (51)
  • 2010 (38)
  • 2009 (36)
  • < listopada 2011 >
    Pn Wt Ś Cz Pt So N
      1 2 3 4 5 6
    7 8 9 10 11 12 13
    14 15 16 17 18 19 20
    21 22 23 24 25 26 27
    28 29 30        

    Weź udział!

    Logo konkursu Wolny Wybór

    wypróbuj

    Logo wielojęzycznego chatu

    : Home / blog / wpisy wg daty
    Listopada 2011

    środa 16 listopada 2011

    Ha0-Zip - program do obsługi kompresji plików PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
    środa, 16 listopada 2011 03:28
    Oprogramowanie / Inne

    HaoZipChiński Porgram Hao-Zip  jest darmową alternatywą (freeware) dla innych popularnych archiizerów Windowsa, np .  WinRARa czy WinZIPa. Przewyższa je nawet swoją użytecznością. Program obsługuje ponad czterdzieści formatów, miedzy innymi te najpopularniejsze, jak .rar, .zip, .7z - również wielemniej znanych. Obsługa aplikacji jest dziecinnie prosta i ogranicza się do 2-3 kliknięć, w zależności od tego, czy użytkownik chce stworzyć archiwum zwykłe, czy też np. samorozpakowujące się - ..sfx

    HaoZip integruje się z menu kontekstowym, dzięki temu program jest dostępny cały czas pod ręką. Obsługuje też  standardowe, użyteczne funkcje – na przykład chronienie archiwa hasłem, podejrzenie zawartości, itp. Potrafi również naprawić uszkodzone pliki. Istnieje również możliwość włączenia opcji pzrechowywania logów historii działania programu. 

    Program do pobrania - również w polskiej wersji językowej - jest na stronie producenta: http://www.haozip.com/ ( w  języku chińskim) oraz http://www.haozip.com/Eng/index_en.htm (w języku angielskim)

     

    Read more


    Sobota 12 listopada 2011

    Firebug - podstawy PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Wojtek Hildebrandt
    sobota, 12 listopada 2011 13:03
    IT / Dev zone

    Zapraszam do obejrzenia screencasta pokazującego podstawowe funkcje Firebuga. Nie jest to wyczerpujący przewodnik - tylko absolutne podstawy. Ciekawszymi opcjami, szczególnie wtyczkami, zajmiemy się w kolejnych częściach cyklu - te pojawią się już niedługo.

    http://www.youtube.com/watch?v=Z-_9wS3t42c

    Jedna uwaga - z niewiadomych przyczyn, czasami wpisy w oknach Firebuga robią się bladozielone, przez co nieczytelne. Zdarzało mi się to tylko podczas nagrywania tego screencasta, dlatego wiązałbym te problemy z narzędziem screencast-o-matic, ale szczegółów nie badałem.

    Podstawowe funkcje Firebuga pokazałem na stronie startowej aplikacji Quickstart, będącej wprowadzeniem do Zend Framework (cykl o ZF już niedługo).

    Pierwszym elementem Firebuga jest zakładka Konsola
    Ma kilka najważniejszych funkcji (oprócz tego sporo innych, bardziej zaawansowanych, również dodawanych przez wtyczki)

    • zgłaszanie błędów JavaScript. To nie jest pokazane na filmie, lecz jakiekolwiek błędy przerywające wykonanie skryptu pojawią się jako wpis w konsoli. Dość już sytuacji, gdy kod JavaScript nie wykonuje się, a my nie wiemy dlaczego.
    • logowanie danych z aplikacji JavaScript. W kodzie JavaScript umieszczamy wywołanie console.log('tekst do zalogowania') Argumentem tej funkcji może być również zmienna, w tym tablicowa - gdyby nie to, ta funkcjonalność byłaby raczej mało atrakcyjna. Temat zgłębimy już niedługo.
    • wykonanie kodu "z ręki". Kod wykonuje się w oknie przeglądarki oraz w konsoli - możemy obserwować, czy wykonał się poprawnie oraz jakie zwrócił wyniki.
    • jeśli nasza aplikacja wykorzystuje podejście Ajax, to będziemy tu mieli również odwołania Ajaxowe - nie wyobrażam sobie dziś debugowania aplikacji Ajaxowej bez tego narzędzia.

       
    Drugi element, to zakładka HTML
    Tutaj najważniejsze są: możliwość przeglądu dokumentu w postaci rozwijanego drzewka łącznie z możliwością modyfikacji treści, a także opcja badania elementu. Dzięki niej możemy odnaleźć w kodzie strony element, który wskażemy bezpośrednio na stronie.
    Szczegóły badanego elementu są pokazywane w kilku zakładkach - jego ostylowanie (własne + dziedziczone), wyliczone parametry, okienko "układ", gdzie możemy manipulować wymiarami marginesów, obramowań, odstępów i wielkości samego elementu (bardzo przydatne przy eksperymentach z layoutem) a także karta ze szczegółami ujętymi w modelu DOM.

    Kolejna zakładka to CSS
    Dzięki niej mamy możliwość podejrzenia arkusza CSS i wprowadzenia w nim zmian na żywo.

    Zakładka Skrypt - debugger JavaScript
    Mamy tutaj podgląd wszystkich kodów użytych do stworzenia strony - plików html, css, js. I to właśnie w plikach js zakładka pokazuje swoje najważniejsze oblicze - możemy tam ustawić breakpointy, czujki i podglądać wartości zmiennych - słowem, debugger jak w środowiskach programistycznych.

    Zakładka DOM pokazuje dane DOM na temat wybranych elementów. Można tam odnaleźć sporo ciekawostek, jednak w codziennej pracy to chyba najrzadziej wykorzystywane przeze mnie narzędzie.

    Ostatnia w podstawowym układzie Firebuga jest zakładka Sieć.
    Możemy dzięki niej obserwować całą aktywność sieciową naszej strony w obsludze danego żądania (lub wielu, jeśli przełączymy trwałość). Widzimy wszystkie odwołania do plików html, css, js, zewnętrznych zasobów, a także żądania Ajax (tu zdublowanie funkcji z konsoli). Mamy do dyspozycji listę (z możliwością filtrowania), na której możemy wybrać również szczegóły konkretnych pozycji.
       
    Już niedługo kolejne wpisy. Przyjrzymy się w nich szczegółowo, jak korzystać z poszczególnych funkcji oraz jak rozszerzyć możliwości Firebuga za pomocą wtyczek (tak jest, wtyczek do wtyczki ;)

    Read more
    Zmieniony ( środa, 30 listopada 2011 16:34 )


    środa 02 listopada 2011

    Ciekawa propozycja dla młodych informatyków PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
    środa, 02 listopada 2011 16:54
    Blog / wpisy

     

    Urodziłeś się między 1993 a 1996 rokiem? Interesujesz się matematyką, naukami ścisłymi albo informatyką? Chciałbyś poznać ludzi, którzy mają takie same pasje? Weź udział w Millennium Youth Camp 2012!

    Read more
    Zmieniony ( czwartek, 17 listopada 2011 12:50 )

    Strona 2 z 2
    << Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>