• 2012 (3)
  • 2011 (51)
  • 2010 (38)
  • 2009 (36)
  • < marca 2011 >
    Pn Wt Ś Cz Pt So N
      1 2 3 4 5 6
    7 9 10 11 12 13
    14 15 16 17 18 19 20
    21 22 23 24 25 26 27
    28 29 30 31      

    Weź udział!

    Logo konkursu Wolny Wybór

    wypróbuj

    Logo wielojęzycznego chatu

    : Home / blog / wpisy wg daty
    Wtorek, 08 marca 2011

    środa 09 marca 2011

    Wiersz Poleceń dla zielonych - część 1 PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Kuba Chrobot
    środa, 09 marca 2011 01:52
    Inne tematy / Linux

    Uwaga: Ten poradnik jest tylko dla posiadaczy Ubuntu, Mint, Debian, Mandriva.

    Myślę, że spora część z Was (początkujących użytkowników Linuxa) słyszała o czymś takim jak konsola, terminal, wiersz poleceń. Co to takiego? Jest to narzędzie, które oferuje dużą wygodę integracji z systemem operacyjnym. 'Terminal' to emulator konsoli w tzw. 'okienku' (dzięki niemu nie musisz się przełączać w tryb tekstowy (konsole)). Można go wywołać (W środowisku GNOME) wybierając Programy->Akcesoria->Terminal. Możemy także odpalić konsole na cały ekran (Ctr+Alt+F11). Zobaczysz wtedy czarny ekran i różne teksty. Nie jest tp jednak czarna magia. (I w terminalu i w konsoli piszemy komendy, które teraz napisze).

    Jeśli się przyjrzymy zobaczymy taki tekst:

    {codecitation}[nazwa dystrybucji] [wersja dystrybucji] [nazwa komputera] tty1
    [nazwa komputera] login:{/codecitation}
    
    Read more
    Zmieniony ( środa, 09 marca 2011 02:11 )


    Wtorek 08 marca 2011

    Prezentacja, która robi wrażenie. Projekty z klasą PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Iwona Siedlecka
    wtorek, 08 marca 2011 16:30
    Recenzje / Recenzje książek

    Okładka Prezentacja, która robi wrażenie. Projekty z klasą

    Robin Williams

    Każdy, komu w związku z wykonywaną pracą czy innymi obowiązkami przyszło wykonywać żmudne prezentacje multimedialne, chciałby posiadać usystematyzowany zbiór mądrości  będących odpowiedzią na pytanie „ jak stworzyć prezentację idealną?”. 

    Taki zbiór porad- przepis na udaną i interesującą prezentację-przedstawia  w  swej książce pt. „Prezentacja, która robi wrażenie. Projekty z klasą.”  Robin Williams.

    Autorka dzieli się  z czytelnikiem swoim doświadczeniem  (zebranym w trakcie ponad dwudziestoletniej pracy związanej w wygłaszaniem prezentacji) w postaci pokaźnego zestawu uwag i wskazówek dotyczących tworzenia udanej prezentacji multimedialnej. Wskazówki te odnoszą się głównie do tego, jak:

    -Nakreślić logiczną strukturę prezentacji

    -Zadbać o przejrzystość prezentowanych treści

    -Wyselekcjonować i uporządkować materiał

    -Zbudować wciągającą fabułę

    -Profesjonalnie zaprojektować wygląd slajdów

    -Dodawać ciekawe efekty i elementy multimedialne

    Ponadto, Williams pokrótce przedstawia czytelnikowi programy służące do tworzenia prezentacji, zwracając przy tym uwagę na ich zalety i wady, a także najciekawsze z ich możliwości.  Jednak to nie koniec atrakcji- autorka dzieli się z nami również wieloma źródłami (zarówno darmowymi, jak i odpłatnymi) przydatnej i ciekawej grafiki  oraz szeregu niestandardowych czcionek.

    Książka jest napisana bardzo prostym językiem, czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie-autorka zwraca się bezpośrednio do czytelnika, co daje efekt raczej pogadanki na temat dobrej konstrukcji prezentacji niż poważnego  formalnego wykładu. Autorka pisze konkretnie i bezpośrednio, a jej  ironiczne wstawki są naprawdę zabawne.

    Inną istotną sprawą, którą należy pochwalić, jest  barwna grafika książki, a także obfitość zamieszczonych w niej przykładów slajdów prezentacji, które komentuje autorka w celu zobrazowania wskazówek dotyczących tworzenia porządnej prezentacji. Często są to bardzo ciekawe i zaskakujące propozycje.  Dla przykładu, autorka wytrwale zachęca czytelnika do odejścia od głęboko zakorzenionego poglądu, że na każdym wolnym skrawku slajdu powinien znaleźć się jakiś rozśmieszający tłumy  gif…

    Dużym plusem książki jest  jej usystematyzowana, podzielona na części i rozdziały treść. Autorka prowadzi swój kurs według naturalnej dla  (mam nadzieję) każdego człowieka kolejności tworzenia prezentacji- od przygotowania materiałów, poprzez wyrównanie tekstu, aż po ubarwienie prezentacji różnymi animacjami. Dzięki temu  czytelnikowi bardzo łatwo jest poruszać się po książce i w szybki sposób dotrzeć do fragmentu, które najbardziej go w danej chwili interesuje. Co ciekawe- na końcu pozycji znajduje się krótki test-zadanie dla czytelnika, którego  celem jest sprawdzenie i utrwalenie wiedzy nabytej w trakcie czytania książki.

    Muszę przyznać, że gdy książka trafiła w moje ręce, byłam bardzo podekscytowana. Myślałam : „ Świetnie! Teraz każda moja prezentacja będzie wyśmienita! „ .A ponieważ często jestem zmuszona wykonywać prezentacje multimedialne, pozycja ta była dla mnie niczym Święty Graal. 

    Jednakże, ku mojemu zaskoczeniu, Williams nie daje czytelnikowi gotowego przepisu na  udaną prezentację, jakiego pewne wielu z nas by się spodziewało  po przeczytaniu  tytułu książki,. Myślę tu o poradach typu „prezentacja powinna mieć czerwone tło, czcionkę Calibri  i jakiś chwytliwy obrazek w prawym dolnym rogu i przejście slajdów  szachownica”. Owszem,  autorka w swej pracy zawarła ogromną ilość wskazówek i dobrych porad, polegających jednak mniej  więcej na :„ tak rób, a tego unikaj w trakcie tworzenia prezentacji”.

    Większość z nich wydaje się  mi bardzo oczywista, być może z tej racji, iż jestem dość obyta w tworzeniu prezentacji. Rzadko kiedy autorka zaskakuje mnie czymś oryginalnym, pewną „złotą wskazówką”. Po przeczytaniu książki odniosłam wrażenie, że raczej utwierdziłam się w swoich przekonaniach na temat tego, jak wygląda dobra prezentacja,  niż nauczyłam  czegoś nowego.

    Stąd też, w ostatecznym podsumowaniu poleciłabym książkę „ Prezentacja, która robi wrażenie” każdemu, kto nie czuje się pewnie w robieniu prezentacji. Komuś, kogo warsztat w zakresie utrzymania estetyki prezentacji wymaga porządnego szlifu, a także osobom , którzy tak jak ja lubią utwierdzać się w swoich trafnych przekonaniach.

    Prezentacja, która robi wrażenie. Projekty z klasą

    Wydawnictwo helion - 01/2011

    Read more
    Zmieniony ( środa, 09 marca 2011 19:36 )

    Ułatwienia redakcyjne ilustrowania artykułów PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
    wtorek, 08 marca 2011 15:16
    Blog / wpisy

    Wprowadziliśmy kilka ułatwień umieszczania ilustracji w redagowanym przez autorów artykułach.

     

    Zintegrowaliśmy intefejs naszego systemu z narzędziami:

    1. do wysyłania na serwer ilustracji
    2. podglądu magazynu tych ilustracji dla pobrania ich adresu url.
      Read more
    Zmieniony ( środa, 09 marca 2011 06:41 )