• 2012 (3)
  • 2011 (51)
  • 2010 (38)
  • 2009 (36)
  • < marca 2011 >
    Pn Wt Ś Cz Pt So N
      1 2 3 4 5 6
    7 8 9 10 11 12 13
    14 15 16 17 18 19 20
    21 22 23 24 25 26 27
    28 29 30 31      

    Weź udział!

    Logo konkursu Wolny Wybór

    wypróbuj

    Logo wielojęzycznego chatu

    : Home / blog / wpisy wg daty
    Marca 2011

    Czwartek 17 marca 2011

    Patrykowi PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
    czwartek, 17 marca 2011 22:45
    Blog / wpisy

    Dzisiaj imieniny Patryka. Irlandzkim symbolem tego święta jest trójlistna koniczyna. Naszemu przyjacielowi i koordynatorowi YC składamy najcieplejsze życzenia imieninowe. Patryk! ,,tak trzymaj...'' Dziękujemy mu również za pełne pasji zaangażowanie się w ideę rozwijania wolnej edukacji, promowania mechanizmów samorozwoju i autokreacji oraz za umiejętności i pasję dzielenia się swoją wiedzą i pasją. Dobrze Patryk, że jesteś. 

    Read more
    Zmieniony ( czwartek, 17 marca 2011 22:58 )


    środa 16 marca 2011

    Dialnet Masters, czyli konkurs dla szczęściarzy... PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Roszpun
    środa, 16 marca 2011 15:32
    Recenzje / artykuły

    Czym jest Dialnet Masters ?

     

    Dialnet Masters jest konkursem informatycznym dla uczniów gimnazjów oraz szkół średnich. Zawodnicy w pięcioosobowych grupach rozwiązują testy dotyczące informatyki. Pierwsze dwa etapy odbywają sie w szkole, online.  Następnie są półfinały, czyli wyjazd do określonego miasta i walka z 8 najlepszymi zespołami na okręg. Ostatnim etapem jest finał, w którym to spotykają się zespoły, które zejęły pierwsze 3 miejsca w półfinałach.

     

    I etap szkolny

     

    Jeśli już wiemy czym jest owy Dialnet Masters, napiszę teraz o pierwszym etapie. Jako, że startuję w tym konkursie drugi raz i wiedziałem, jakich pytań się spodziewać byłem nieco zdziwiony tym, iż połowa zadań była banalna, natomiast druga połowa miała dwuznaczne odpowiedzi, bądź były one złe. Na przykład dowiedziałem się, że dla twórców zadani konkursowych 6 lat jest to około 10 lat. Zadania, do których trzebabyło szukać odpowiedzi po internecie nie sprawiały większych problemów. Niby etap był łatwy, ale otrzymaliśmy 23/30 punktów.

    Mało tego, obserwowaliśmy jak druga drużyna rozwiązuje ten sam etap. Dziwnym trafem Ich test nie zawierał dziwnych pytań, dlatego został rozwiązany bezbłędnie.

     

    II etap szkolny

     

    Etap drugi przeszedł moje wszelkie oczekiwania, jeśli chodzi o bezsensowność zadań. To było już mistrzostwo. Jest to konkurs informatyczny, tak ? To dlaczego jesteśmy pytani o wyniki sondaży ? Na przykład, podam treść jednego zadania (nieco zmieniona, aby nie psuć innym zabawy):

     

    Z których z pośród wymienionych rzeczy częściej korzystają mężczyźni ?

    a) Blogi internetowe

    b) Fora internetowe, chaty

    c) Komunikatory

    d) Internetowy rozmowy telefoniczne

     

    Dodam tylko, że każdy podpunkt miał pole typu checkbox, czyli można było wybrać żadną bądź wszystkie odpowiedzi ? Oprócz tego bywały także pytania o sondaże z 2010 roku. Powiecie, że jasne można je znaleźć w internecie, oczywiście, były ale z 2008 roku...

    Z drugiego etapu otrzymaliśmy 23.33/30, natomiast nasz drugi zespół, który nie miał żadnego z tych bezsensownych pytań 24,5...

     

    Podsumowanie

     

    Podsumowując, wygrana w tym konkursie zależy od tego jakie pytania wylosujesz. Jednym wyrazem SZCZĘŚCIE. Ale w konkursach chyba nie o to chodzi, czy ma sie szczęście tylko o to czy się coś umie. Moim zdaniem jest to konkurs, w którym nie wszystko zależy od Ciebie, czy Twoich kolegów, ludzi, którzy wymyślają tak idiotyczne, zadania, bo inaczej tego się nazwać nie da. Jeśli przez te bezsensowne zadanie nie zakwalifikujemy się dalej będę pisał maile o wyjaśnienie tych zadań...

     

     

     

    Read more


    Sobota 12 marca 2011

    Prezentacja naszego projektu w MEN PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
    sobota, 12 marca 2011 05:12
    Blog / wpisy

    W dniu 16 marca 2011 w czasie międzynarodowego seminarium związanego z drugą wizytą przygotowawczą polsko-izraelskiej wymiany młodzieży (międzyrządowa umowa z 2009 r.) nasz projekt i nasze osiągnięcia będą prezentowane na spotkaniu w MEN w obecności gości delegacji z Izreala oraz przedstawicieli Kancelarii Prezeza Rady Ministrów, Misnisterstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej (zobacz niżej).

    W dniach 14-15 marca będziemy również gościć w Gdańsku Przedstawiciela Władz Regionu Mate Yehuda z Izraela (otoczenie Jerozolimy) z którym będziemy między innymi ustalać możliwości i warunki nawiązania współpracy między młodymi pasjonanatami Interneti i ICT z polski i z Izraela. Na obu spotkaniach prezentować będziemy nasze narzędzie łatwej komunikacji przy pomocy naszego ,,zgooglowanego'' Chata. Szczegóły międzynarodowego seminarium: pl2is.eduwww.net

    Read more
    Zmieniony ( sobota, 12 marca 2011 16:19 )


    środa 09 marca 2011

    Konfigurowanie dodatku uploadowania grafiki - kontynuowane PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
    środa, 09 marca 2011 06:41
    Blog / wpisy

    Uwaga:  trwa jeszcze  konfiguracja dodatku zarządzania ilustracjami serwisu opisanego w poprzednim poście.

    Z powodów technicznych na czas modyfikacji dodatek został wyłączony. Przepraszamy za utrudnienie. 

    Mimo natłoku zajec związanego z naszym aktywnym udziałem w międzynarodowym seminarium postaramy sie jak najszybciej ukończyć prace o zym niezwłocznie powiadomimy.

    Do tego czasu należy ,,ratować się'' dołączaniem do tekstu ilustracji z serwerów zewnętrznych z możliwościa pzreniesienia ich w terminie późniejszym na nasz serwer.

    Przepraszamy za utrudnienia.

    Read more
    Zmieniony ( sobota, 12 marca 2011 05:57 )

    Wiersz Poleceń dla zielonych - część 1 PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Kuba Chrobot
    środa, 09 marca 2011 01:52
    Inne tematy / Linux

    Uwaga: Ten poradnik jest tylko dla posiadaczy Ubuntu, Mint, Debian, Mandriva.

    Myślę, że spora część z Was (początkujących użytkowników Linuxa) słyszała o czymś takim jak konsola, terminal, wiersz poleceń. Co to takiego? Jest to narzędzie, które oferuje dużą wygodę integracji z systemem operacyjnym. 'Terminal' to emulator konsoli w tzw. 'okienku' (dzięki niemu nie musisz się przełączać w tryb tekstowy (konsole)). Można go wywołać (W środowisku GNOME) wybierając Programy->Akcesoria->Terminal. Możemy także odpalić konsole na cały ekran (Ctr+Alt+F11). Zobaczysz wtedy czarny ekran i różne teksty. Nie jest tp jednak czarna magia. (I w terminalu i w konsoli piszemy komendy, które teraz napisze).

    Jeśli się przyjrzymy zobaczymy taki tekst:

    {codecitation}[nazwa dystrybucji] [wersja dystrybucji] [nazwa komputera] tty1
    [nazwa komputera] login:{/codecitation}
    
    Read more
    Zmieniony ( środa, 09 marca 2011 02:11 )


    Wtorek 08 marca 2011

    Prezentacja, która robi wrażenie. Projekty z klasą PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Iwona Siedlecka
    wtorek, 08 marca 2011 16:30
    Recenzje / Recenzje książek

    Okładka Prezentacja, która robi wrażenie. Projekty z klasą

    Robin Williams

    Każdy, komu w związku z wykonywaną pracą czy innymi obowiązkami przyszło wykonywać żmudne prezentacje multimedialne, chciałby posiadać usystematyzowany zbiór mądrości  będących odpowiedzią na pytanie „ jak stworzyć prezentację idealną?”. 

    Taki zbiór porad- przepis na udaną i interesującą prezentację-przedstawia  w  swej książce pt. „Prezentacja, która robi wrażenie. Projekty z klasą.”  Robin Williams.

    Autorka dzieli się  z czytelnikiem swoim doświadczeniem  (zebranym w trakcie ponad dwudziestoletniej pracy związanej w wygłaszaniem prezentacji) w postaci pokaźnego zestawu uwag i wskazówek dotyczących tworzenia udanej prezentacji multimedialnej. Wskazówki te odnoszą się głównie do tego, jak:

    -Nakreślić logiczną strukturę prezentacji

    -Zadbać o przejrzystość prezentowanych treści

    -Wyselekcjonować i uporządkować materiał

    -Zbudować wciągającą fabułę

    -Profesjonalnie zaprojektować wygląd slajdów

    -Dodawać ciekawe efekty i elementy multimedialne

    Ponadto, Williams pokrótce przedstawia czytelnikowi programy służące do tworzenia prezentacji, zwracając przy tym uwagę na ich zalety i wady, a także najciekawsze z ich możliwości.  Jednak to nie koniec atrakcji- autorka dzieli się z nami również wieloma źródłami (zarówno darmowymi, jak i odpłatnymi) przydatnej i ciekawej grafiki  oraz szeregu niestandardowych czcionek.

    Książka jest napisana bardzo prostym językiem, czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie-autorka zwraca się bezpośrednio do czytelnika, co daje efekt raczej pogadanki na temat dobrej konstrukcji prezentacji niż poważnego  formalnego wykładu. Autorka pisze konkretnie i bezpośrednio, a jej  ironiczne wstawki są naprawdę zabawne.

    Inną istotną sprawą, którą należy pochwalić, jest  barwna grafika książki, a także obfitość zamieszczonych w niej przykładów slajdów prezentacji, które komentuje autorka w celu zobrazowania wskazówek dotyczących tworzenia porządnej prezentacji. Często są to bardzo ciekawe i zaskakujące propozycje.  Dla przykładu, autorka wytrwale zachęca czytelnika do odejścia od głęboko zakorzenionego poglądu, że na każdym wolnym skrawku slajdu powinien znaleźć się jakiś rozśmieszający tłumy  gif…

    Dużym plusem książki jest  jej usystematyzowana, podzielona na części i rozdziały treść. Autorka prowadzi swój kurs według naturalnej dla  (mam nadzieję) każdego człowieka kolejności tworzenia prezentacji- od przygotowania materiałów, poprzez wyrównanie tekstu, aż po ubarwienie prezentacji różnymi animacjami. Dzięki temu  czytelnikowi bardzo łatwo jest poruszać się po książce i w szybki sposób dotrzeć do fragmentu, które najbardziej go w danej chwili interesuje. Co ciekawe- na końcu pozycji znajduje się krótki test-zadanie dla czytelnika, którego  celem jest sprawdzenie i utrwalenie wiedzy nabytej w trakcie czytania książki.

    Muszę przyznać, że gdy książka trafiła w moje ręce, byłam bardzo podekscytowana. Myślałam : „ Świetnie! Teraz każda moja prezentacja będzie wyśmienita! „ .A ponieważ często jestem zmuszona wykonywać prezentacje multimedialne, pozycja ta była dla mnie niczym Święty Graal. 

    Jednakże, ku mojemu zaskoczeniu, Williams nie daje czytelnikowi gotowego przepisu na  udaną prezentację, jakiego pewne wielu z nas by się spodziewało  po przeczytaniu  tytułu książki,. Myślę tu o poradach typu „prezentacja powinna mieć czerwone tło, czcionkę Calibri  i jakiś chwytliwy obrazek w prawym dolnym rogu i przejście slajdów  szachownica”. Owszem,  autorka w swej pracy zawarła ogromną ilość wskazówek i dobrych porad, polegających jednak mniej  więcej na :„ tak rób, a tego unikaj w trakcie tworzenia prezentacji”.

    Większość z nich wydaje się  mi bardzo oczywista, być może z tej racji, iż jestem dość obyta w tworzeniu prezentacji. Rzadko kiedy autorka zaskakuje mnie czymś oryginalnym, pewną „złotą wskazówką”. Po przeczytaniu książki odniosłam wrażenie, że raczej utwierdziłam się w swoich przekonaniach na temat tego, jak wygląda dobra prezentacja,  niż nauczyłam  czegoś nowego.

    Stąd też, w ostatecznym podsumowaniu poleciłabym książkę „ Prezentacja, która robi wrażenie” każdemu, kto nie czuje się pewnie w robieniu prezentacji. Komuś, kogo warsztat w zakresie utrzymania estetyki prezentacji wymaga porządnego szlifu, a także osobom , którzy tak jak ja lubią utwierdzać się w swoich trafnych przekonaniach.

    Prezentacja, która robi wrażenie. Projekty z klasą

    Wydawnictwo helion - 01/2011

    Read more
    Zmieniony ( środa, 09 marca 2011 19:36 )

    Ułatwienia redakcyjne ilustrowania artykułów PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
    wtorek, 08 marca 2011 15:16
    Blog / wpisy

    Wprowadziliśmy kilka ułatwień umieszczania ilustracji w redagowanym przez autorów artykułach.

     

    Zintegrowaliśmy intefejs naszego systemu z narzędziami:

    1. do wysyłania na serwer ilustracji
    2. podglądu magazynu tych ilustracji dla pobrania ich adresu url.
      Read more
    Zmieniony ( środa, 09 marca 2011 06:41 )


    Sobota 05 marca 2011

    Wstawianie zajawki w artykule [video tutorial] PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Patryk yarpo Jar
    sobota, 05 marca 2011 13:26
    Pomoc redakcyjna / tutorial

    Tutorial pokazuje po co i jak wstawiać zajawki do artykułów. Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej o zajawkach, przeczytaj: "wydziel zajawkę".

    Read more
    Zmieniony ( sobota, 05 marca 2011 13:31 )


    Czwartek 03 marca 2011

    Wstawianie filmików z Youtube do artykułu [video tutorial] PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Patryk yarpo Jar
    czwartek, 03 marca 2011 16:21
    Pomoc redakcyjna / tutorial
    Zmieniony ( poniedziałek, 07 marca 2011 11:41 )

    Wstawianie kodu do artykułu [video tutorial] PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Patryk yarpo Jar
    czwartek, 03 marca 2011 16:19
    Pomoc redakcyjna / tutorial

    Instrukcja wideo jak prawidłowo wstawiać kod do artykułu:

    Zmieniony ( poniedziałek, 07 marca 2011 13:19 )

    Strona 3 z 4
    << Początek < Poprzednia 1 2 3 4 Następna > Ostatnie >>