Tutuł jest wykorzystywany do tworzenia adresu URL artykułu. Jest on składnikiem pełnych, nieskróconych adresów, ale równiez adresów URL w sytuacji właczenia opcji przyjaznych adresów.
Ponieważ tytuł może zawierać niepomyślne dla URL znaki diakrytyczne danego języka (np polskie znaki) w pole 'alias tytułu' należy wpisać tytuł artykułu bez spacji i bez polskich znaków.
Niestety to pole do educji jest dostępne wyłącznie od zaplecza administracyjnego systemu. Nie ma go w formularzu edycji od frontu.
Jeśli pole zostawimy puste system sam zapełni go zmodyfikowanym tytułem bez polskich znaków i bez spacji. Niestety systemowa wersja tej usługi nie jest zbyt dobrze przemyślana. Opuszcza ona wszystkie polskie znaki w aliasie tytułu. Lepszym rozwiązaniem jest aby polskie znaki zamieniała na ich odpowiedniki w alfabecie łacińskim (np.: ą zamieniała na a). Sposób systemowy generowania aliasów tytułu nie jest błędem programistów. Jest to kompromis dla ominięcia pułapki znaków diakrytycznych różnych innych wersji językowych.
W najbliższym czasie przewidujemy napisać dodatek, który po sprawdzeniu, że jest używana polskojęzyczna wersja systemu przechwyci zdarzenie zapisywania zawartości dokumentu i jeśli pole alias tytułu jest puste to wygeneruje bardziej sensowny alias tytułu dla polskiego języka. Zanim napiszemy taki dodatek odpowiedzialność za treść aliasu spoczywa na autorach. System zamienia spacje na myślniki, ale pomija znaki polsikch zanków diakrytycznych. Porponujemy póki co zaakcepotwać ten sposób konwersji tytułu na alias tytułu, ale uzupełnić brakujące polskie znaki na tak zwane znaki ,,polskawe'' (ich odpowiedniki w języku łaciński / angielskim).
Pamiętaj: jest ważne, aby poprawny alias był zdefiniowany od zaraz, zanim roboty indeksujące serwis (np. google) dopisą artykuł do swoich zasobów. Read more
|