• 2012 (3)
 • 2011 (51)
 • 2010 (38)
 • 2009 (36)
 • < lutego 2011 >
  Pn Wt Ś Cz Pt So N
    1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 23 24 25 26 27
  28            

  Weź udział!

  Logo konkursu Wolny Wybór

  wypróbuj

  Logo wielojęzycznego chatu

  : Home / blog / wpisy wg daty
  Wtorek, 22 lutego 2011
  Po co jest pole 'alias tytułu' PDF Drukuj Napisz e-mail
  Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
  wtorek, 22 lutego 2011 10:33
  Joomla / Artykuły

  Tutuł jest wykorzystywany do tworzenia adresu URL artykułu. Jest on składnikiem pełnych, nieskróconych adresów, ale równiez adresów URL w sytuacji właczenia opcji przyjaznych adresów.

  Ponieważ tytuł może zawierać niepomyślne dla URL znaki diakrytyczne danego języka (np polskie znaki) w pole 'alias tytułu' należy wpisać tytuł artykułu bez spacji i bez polskich znaków.

  Niestety to pole do educji jest dostępne wyłącznie od zaplecza administracyjnego systemu. Nie ma go w formularzu edycji od frontu.

  Jeśli pole zostawimy puste system sam zapełni go zmodyfikowanym tytułem bez polskich znaków i bez spacji. Niestety systemowa wersja tej usługi nie jest zbyt dobrze przemyślana. Opuszcza ona wszystkie polskie znaki w aliasie tytułu. Lepszym rozwiązaniem jest aby polskie znaki zamieniała na ich odpowiedniki w alfabecie łacińskim (np.: ą zamieniała na a). Sposób systemowy generowania aliasów tytułu nie jest błędem programistów. Jest to kompromis dla ominięcia pułapki znaków diakrytycznych różnych innych wersji językowych.

  W  najbliższym czasie przewidujemy napisać dodatek, który po sprawdzeniu, że jest używana polskojęzyczna  wersja systemu przechwyci zdarzenie zapisywania zawartości dokumentu i jeśli pole alias tytułu jest puste to wygeneruje bardziej sensowny  alias tytułu dla polskiego języka. Zanim napiszemy taki dodatek odpowiedzialność za treść aliasu spoczywa na autorach. System zamienia spacje na myślniki, ale pomija znaki polsikch zanków diakrytycznych. Porponujemy póki co zaakcepotwać ten sposób konwersji tytułu na alias tytułu, ale uzupełnić brakujące polskie znaki na tak zwane znaki ,,polskawe'' (ich odpowiedniki w języku łaciński / angielskim). 

  Pamiętaj: jest ważne, aby poprawny alias był zdefiniowany od zaraz, zanim roboty indeksujące serwis (np. google) dopisą artykuł do swoich zasobów.

  Read more
  Zmieniony ( wtorek, 22 lutego 2011 11:46 )

  Opinie o Multilingual Chat PDF Drukuj Napisz e-mail
  Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
  wtorek, 22 lutego 2011 10:01
  Blog / wpisy

  Nasze nowe narzędzie komunikacyjne jest na etapie testów. Liczymy na pomoc internautów: Wypróbuj i napisz swoją opinię. Pomoże nam to znacznie w udostępnieniu finalnej wersji narzędzia.

   

  Multilingual Chat (M-CH)

  Niniejszy artykuł przygotowaliśmy w celu zbierania opinii o działaniu naszego nowego narzędzia.

  Uwagi można dopisać w komentarzu do niniejszego artykułu. Będziemy wdzięczni za wszystkie komentarze.

  Read more
  Zmieniony ( środa, 23 lutego 2011 16:05 )

  Ważne uwagi redakcyjne: gdy dodasz nowy artykuł PDF Drukuj Napisz e-mail
  Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
  wtorek, 22 lutego 2011 06:07
  Pomoc redakcyjna / artykuły

  Ważne uwagi dla redaktorów dodających nowy artykuł:

  1. Ważna uwaga redakcyjna dla czytelności serwisuZawsze dziel artykuł na dwie części: tzw ,,zajawkę'' wyświetlającą się w widoku w formie bloga oraz pozostałe rozszerzenie dodawane po użyciu przez użytkownika  linku: "Więcej..." Jest to bardzo ważne dla optymalizowania czytelności serwisu. Zwróć uwagę, że we wszystkich działach dane wyświetlają się w ten sposób, że pierwszy wyświetla się ostatnio dodany artykuł, Pod nim wyświetlają się linki do trzech poprzednich artykułów. Lepiej jest, aby ten pierwszy artykuł pojawiał się jako ,,zajawka'' rozwijana na życzenie a tym samym na pierwszym ekranie były widoczne linki do poprzednich artykułów. Uwaga  ta jest najważniejsza dla sekcji tematycznej Blog, której dane wyświetlają się na stronie startowej. Na stronie startowej wyświetlają się dodatkowo 3 kolumny ważnych informacji. Nie jest zbyt dobrze, że ostatni dodany wpis na blogu spycha je w dół poza ekran startowy i dotarcie do nich wymaga przewinięcia ekranu. 
  Read more
  Zmieniony ( środa, 23 lutego 2011 16:22 )