• 2012 (3)
 • 2011 (51)
 • 2010 (38)
 • 2009 (36)
 • < lipca 2010 >
  Pn Wt Ś Cz Pt So N
        1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31  

  Weź udział!

  Logo konkursu Wolny Wybór

  wypróbuj

  Logo wielojęzycznego chatu

  : Home / blog / wpisy wg daty
  Lipca 2010

  Piątek 30 lipca 2010

  Czytelne instrukcje warunkowe PDF Drukuj Napisz e-mail
  Wpisał %s Patryk yarpo Jar
  piątek, 30 lipca 2010 17:56
  IT / Dev zone

  Prosta instrukcja if czy switch. No przecież tu nie da się zrobić niczego lepiej. No, niekoniecznie. Da radę i zaraz to pokażę.
  Przykłady będą w PHP, ale odnosi się do większości języków.

  Read more
  Zmieniony ( poniedziałek, 16 sierpnia 2010 10:54 )

  Head First Servlets & JSP. Edycja polska PDF Drukuj Napisz e-mail
  Wpisał %s Patryk yarpo Jar
  piątek, 30 lipca 2010 17:45
  Recenzje / Recenzje książek

  Okładka Head First Servlets & JSP. Edycja polska. Wydanie II

  Czasem mogłoby się wydawać, że prócz PHP na serwerze nie znajdziemy już niczego. Nie jest to oczywiście prawda. Istnieją konkurencyjne technologie.

  Jedną z nich jest właśnie JSP. Książka „Head First Servlets & JSP. Edycja polska. Wydanie II” w niezwykle oryginalny sposób próbuje nauczyć czytelnika bardzo solidny podstaw. Być może treść książki można zmieścić nie na prawie 900 stronach, a na 400. Jednak wtedy zdecydowanie straciłaby to co w niej najoryginalniejsze – sposób przekazywania wiedzy.

  Ciekawe diagramy, skreślone napisy, komiksy i obrazki obok tekstu powodują, że książkę czyta się szybko i przyjemnie, a na twarzy nie raz pojawia się uśmiech. Nie sądziłem, że poważną książkę można napisać w taki sposób. Jednak autorom tej pozycji – udało się.
  Czytelnik jest prowadzony krok po kroku. Po kolei dowiaduje się, czym jest JSP, dlaczego jest tak ciekawy, czym jest servlet, jak działa wzorzec MVC, jak budować w oparciu o niego stronę itd. Pozycja ma w założeniu zaciekawić tematem i przygotować do egzaminu SCWCD (test wiedzy o platformie J2EE).

  Dla kogo ta książka jest przeznaczona. Według słów autorów dla każdego, kto lubi być zaciekawiony nauką, kto lubi dyskusje i łamigłówki. Dodatkowo warto znać przynajmniej podstawy Javy.

  Polecam tę książkę jako bardzo dobre i ciekawe źródło wiedzy.

  Head First Servlets & JSP. Edycja polska. Wydanie II

  Wydawnictwo Helion - 12/2008

  Read more
  Zmieniony ( piątek, 30 lipca 2010 17:50 )

  "Silne" typy w locie PDF Drukuj Napisz e-mail
  Wpisał %s Patryk yarpo Jar
  piątek, 30 lipca 2010 12:09
  PHP / Artykuły PHP

  PHP jeszcze do niedawna nie miał wcale kontroli typów, teraz to się już trochę zmieniło. Ja jednak uważam, że dla języka skryptowego, który nie jest kompilowany są lepsze sposoby na "wymuszenie" typu niż podawanie go jawnie. Jak? Zapraszam do lektury.

  Read more
  Zmieniony ( piątek, 30 lipca 2010 14:27 )


  środa 28 lipca 2010

  Walidacja danych w klasie wyjątku PDF Drukuj Napisz e-mail
  Wpisał %s Patryk yarpo Jar
  środa, 28 lipca 2010 13:12
  PHP / Artykuły PHP

  Bardzo często jakiś wyjątek jest rzucany za każdym razem tak samo. Mam na myśli identyczną konstrukcję warunkową. Czy nie lepiej jest wtedy przenieść logiki do klasy wyjątku, skoro tak bardzo jest z nią "zżyta". Oto moje rozwiązanie.

  Read more
  Zmieniony ( niedziela, 28 listopada 2010 14:37 )

  Przeciążanie konstruktora PDF Drukuj Napisz e-mail
  Wpisał %s Patryk yarpo Jar
  środa, 28 lipca 2010 12:26
  PHP / Artykuły PHP

  Ktoś się może nawet oburzy, że o czym ja tu piszę. Przecież w PHP nie ma przeciążąnia znanego z C / Javy. Istnieje co prawda coś, co jest nazywane "przeciążaniem", jednak działa na innej zasadzie. Ja jednak nie znalazłem innej nazwy. No może "statyczne przeciążanie konstruktora". Zaraz postaram się wyjaśnić, o co mi chodzi.

  Read more
  Zmieniony ( piątek, 10 grudnia 2010 21:50 )

  Generator FavICON PDF Drukuj Napisz e-mail
  Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
  środa, 28 lipca 2010 06:29
  IT / Dev zone

  Strony www wyposażone mogą być w ikonki FAVICO (favicon.ico - od FAVORITES ICON), które wyświetlają się w usłudze ULUBIONYCH (Favorites) w przeglądarce internetowej oraz w pasku adresu URL tej przeglądarki. Wyświetlanie icony wymusza zapis w bloku <head> kodu strony o treści:

  {codecitation}<link rel="shortcut icon" type="image/x-icon" href="/favicon.ico">{/codecitation}
   
  Oczywiście tzreba zadbać o to, by w miejscu wymienionym w powyższym kodzie znajdował się plik favicon.ico. 
  Dla generowania ilustracji w formacie ico dostępne są odpowiedniue porgramy. 
  Alternatywnie można skorzystać z WEB 2.0 generatora ikon udostępnionego przez serwis DYNAMIC DRIVE pod adresem: 
  http://tools.dynamicdrive.com/favicon/
  
  Read more
  Zmieniony ( środa, 28 lipca 2010 07:37 )


  Wtorek 27 lipca 2010

  Hierarchia klas wyjątków PDF Drukuj Napisz e-mail
  Wpisał %s Patryk yarpo Jar
  wtorek, 27 lipca 2010 22:27
  PHP / Artykuły PHP

  Mechanizm wyjątków, który z grubsza opisałem wcześniej. Wyjątek jest klasą, a (prawie) po każdej klasie można dziedziczyć. Po co dziedziczyć po wyjątkach? A no właśnie - tego się dowiesz za chwilę.

  Read more
  Zmieniony ( niedziela, 28 listopada 2010 14:30 )

  Netscan PDF Drukuj Napisz e-mail
  Wpisał %s Łukasz Miedziński
  wtorek, 27 lipca 2010 21:30
  Oprogramowanie / Inne

  SoftPerfect Network Scanner jest wielowątkowym, darmowym skanerem IP z nowoczesnym interfejsem i wieloma zaawansowanymi opcjami. Jest on przeznaczony zarówno dla administratorów systemu jak i ogólnych użytkowników zainteresowanych bezpieczeństwem komputerowym.

  Read more
  Zmieniony ( niedziela, 20 marca 2011 12:17 )

  Zen stosowania CSS PDF Drukuj Napisz e-mail
  Wpisał %s Patryk yarpo Jar
  wtorek, 27 lipca 2010 19:01
  Recenzje / Recenzje książek

  Okładka

  Zen stosowania CSS. Źródło oświecenia dla projektantów stron WWW

  Każdy doświadczony webmaster z pewnością choćby słyszał o projekcie CSS Zen Garden, propagującym tworzenie stron zgodnych ze standardami, ale jednocześnie pięknych. Właściwie tworzenie nie tyle stron, co samych arkuszy stylów CSS. Kod XHTML jest zawsze ten sam – w przeciwieństwie do wyglądu końcowego poszczególnych projektów. Ideą tego „ogrodu” jest ukazanie, że strony wykorzystujące CSS wcale nie muszą być nudne i surowe. Wręcz przeciwnie mogą wyglądać lepiej od tych robionych „starą szkołą” (na tabelach). Co więcej całkowita zmiana wyglądu polega tylko na zmianie jednego pliku. Czy to nie jest wspaniałe?

  Książka „Zen stosowania CSS. Źródło oświecenia dla projektantów stron WWW” została napisana przez pomysłodawcę ogrodu Zen, Dave’a Shea. Autor opisuje tu kilkadziesiąt wersji wizualnych tej samej strony (csszengarden.com) omawiając różne, często niedostrzegane aspekty projektów – jak choćby treści płynące z połączenia odpowiednich barw, czy obrazów.

  Z pewnością osoba stawiająca dopiero pierwsze kroki w wykorzystywaniu CSS niewiele z tej książki może się nauczyć. Ale mimo wszystko przekazanej wiedzy jest niemało.

  Cały dowcip polega na tym, że autorzy nie odpowiadają na pytanie „jak coś zrobić?”, tylko „dlaczego coś robić?”. A nawet inaczej – „dlaczego ktoś tak zrobił?”. Nie doszukasz się tu gotowych rad i rozwiązań wszystkich problemów. Dowiesz się jednak jak w pewnych sytuacjach zachowywali się inni – być może bardziej doświadczeni – projektanci.

  Z pewnością ludzie, którzy zakupią „Zen zastosowania CSS”, aby nauczyć się z niej nowych atrybutów, bądź setek sposobów na obchodzenie błędów starych przeglądarek, zawiodą się. Ci jednak, którzy szukają inspiracji i tytułowego „oświecenia” mogą sporo skorzystać na przeczytaniu tej książki. Oczywiście pod warunkiem, że już przestali szukać odpowiedzi na pytanie „jak?”, a nurtuje ich „dlaczego?”.

  Zen stosowania CSS. Źródło oświecenia dla projektantów stron WWW
  Wydawnictwo Helion - 05/2006

  Read more
  Zmieniony ( wtorek, 27 lipca 2010 19:06 )

  Pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych PDF Drukuj Napisz e-mail
  Wpisał %s Patryk yarpo Jar
  wtorek, 27 lipca 2010 18:57
  Recenzje / Recenzje książek

  Okładka Wiele osób traktuje pozycjonowanie jako tajemną wiedzę, graniczącą z czarną magią, dostępną jedynie, obytym z łamaniem skomplikowanych algorytmów, hackerom. Autorka Shari Thurow w swojej książce ukazuje, że takie myślenie jest błędne. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak w tydzień wypozycjonować marną stronę - nie kupuj tej książki. Jeśli natomiast poszukujesz solidnej, rzetelnej i sprawdzonej wiedzy, w jaki sposób tworzyć strony przyjazne wyszukiwarkom, które mogą przynieść spore zyski właścicielowi, to jest to książka dla Ciebie.

  Pozycja ta jest kierowana do każdego, kto chciałby się nauczyć czegoś nowego. Nawet początkujący webmaster powinien bez większych problemów poradzić sobie dzięki opisom przykładowych fragmentów kodu strony. Autorka obala wiele mitów dotyczących pozycjonowania w katalogach stron i wyszukiwarkach internetowych - choćby opinie o przydatności metatagów. Udowadnia natomiast, że optymalizacja strony zaczyna się przed napisaniem pierwszej linijki kodu, a nie po opublikowaniu strony.

  Dużą wagę w książce przywiązano do metod tworzenia stron przydatnych użytkownikom, uwidaczniając że wysoka pozycja w wyszukiwarkach nic nie da, jeśli strona nie będzie przedstawiać wartości dla internauty. Książkę czyta się przyjemnie, jest napisana językiem przystępnym. Tłumaczenie na język polski jest staranne. Także format jest bardzo poręczny.

  Pewnym minusem książki jest fakt, że została ona napisana z myślą o amerykańskim rynku. Dlatego większość narzędzi - stron internetowych wykorzystywanych przez autorkę w przykładowym procesie optymalizacji - jest dla osób zajmujących się polskim rynkiem mało przydatna. Aczkolwiek na końcu książki znajdują się także adresy kilku polskich stron poświęconych temu zagadnieniu.

  "Pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych" jest bardzo fachową książką, którą z pewnością warto przeczytać. Informacje w niej zawarte przydadzą się każdemu, kto chce tworzyć witryny przyjazne i internautom, i wyszukiwarkom internetowym, i redaktorom katalogów stron internetowych.

  Pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych
  Wydawnictwo Helion - 07/2004

  Read more
  Zmieniony ( wtorek, 27 lipca 2010 19:00 )

  Strona 1 z 6
  << Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna > Ostatnie >>