• 2012 (3)
  • 2011 (51)
  • 2010 (38)
  • 2009 (36)
  • < października 2011 >
    Pn Wt Ś Cz Pt So N
              1 2
    3 4 5 6 7 8 9
    10 11 12 13 14 15 16
    17 18 19 20 21 22 23
    24 25 26 27 28 29 30
    31            

    Weź udział!

    Logo konkursu Wolny Wybór

    wypróbuj

    Logo wielojęzycznego chatu

    : Home / blog / wpisy wg daty
    Października 2011

    Poniedziałek 31 października 2011

    Jak już piszesz - zadbaj o całość (słowa kluczowe) PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
    poniedziałek, 31 października 2011 07:22
    Pomoc redakcyjna / artykuły

    Zarządzanie informacją w sieci opiera się na jakiś z góry określonych zasadch i mechanizmach. Warto to brać pod uwagę przy twozreniu swoich własnych wpisów w naszym serwisie. (zresztą zawsze - nie tylko tutaj).

    Roboty wyszukiwawcze indeksują informacje dostępne w sieci za pomocą ściśle okreslonych procedur. Nie zapominaj oprócz wpisanej treści artykułu wypełnić jeszcze formularze dla metadanych: opis i słowa kluczowe. Powinieneś pamiętać, że jeżeli sam nie określisz słów kluczowych dla wyszukiwarek roboty indeksujące będą wykonywać indeksowanie w oparciu o słowa wyjęte z kontekstu treści. NIE ZAWSZE JEST TO ZBYT SZCZEŚLIWE ROZWIĄZANIE. Raczej wporwadza zamieszanie i bałagan informacyjny.

    Dla standardowych naprzykład ustawień CMS Joomla webmaster Googla "wypluwa" słowa kluczowe: drukuj, odsłony, email, opublikowano, więcej itp. itd. 

    Warto też wiedzieć, że w naszym systemie YouthCoders mamy zainstalowane odpowiednie rozszerzenie wspierające wyszukiwanie wewnątrz naszego serwisu.  

    Read more
    Zmieniony ( czwartek, 17 listopada 2011 12:51 )


    Piątek 28 października 2011

    Tilt 3D - zobacz stronę w trójwymiarze PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Patryk yarpo Jar
    piątek, 28 października 2011 09:23
    IT / Dev zone

    Każdy z nas na pewno uwielbia firebuga. Część pewnie używa także innych dostępnych wtyczek pozwalających na podejrzenie wnętrza strony.

    Niedawno na blogu mozilli znalazłem ciekawy wpis o wtyczce Tilt 3D pozwalającej podejrzeć stronę w 3D!

    Sam zainstalowałem już tę wtyczkę (można ją znaleźć w bibliotece wtyczek ff, po zainstalowaniu dostępna z menu "narzędzia->dla programistów->Tilt" lub Ctrl+Shift+M).

    Enjoy! :)

    Read more
    Zmieniony ( piątek, 28 października 2011 09:24 )

    Konwersja M4A i AAC do MP3 PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
    piątek, 28 października 2011 05:27
    Multimedia / audio

    Pod adresem: http://www.maniactools.com/soft/m4a-to-mp3-converter/?ref=m4a-home&version=7.0&b=7000 dostępna jest darmowa wersja (FEEWARE) konwertera plików muzycznych z formatu M4A do formatu MP3. 

    Program obsługuje wiele formatów wejściowych: AAC, M4A, MP4 audio, M4B (książki audio) i kilka innych MPEG-4 formatów audio. Można przekonwertować je do formatu WAV MP3.

     

    Program łączy w sobie profesjonalną jakość z dużą prędkością konwersji i przyjaznym interfejsem użytkownikaMożna po prostu przeciągnąć i upuścić M4A lub AAC z Eksploratora Windows, a następnie wybrać "Convert" (lub F5 na klawiaturze). Z drugiej strony, możliwe jest również, aby dobrze dostroić parametry jakościowe dla plików wyjściowych. Program obsługuje pełny zakres MP3 ustawienia: szybkość transmisji do 320 Kbit / s i częstotliwości próbkowania do 48 kHz.

    Program posiada także wbudowany odtwarzacz audio, co pozwala odsłuchać  pliki AAC i M4A jeszcze przed ich konwersją.


    Read more
    Zmieniony ( czwartek, 17 listopada 2011 12:51 )


    Wtorek 25 października 2011

    Prostota i użyteczność. Projektowanie rozwiązań internetowych, mobilnych i interaktywnych PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Patryk yarpo Jar
    wtorek, 25 października 2011 18:48
    Recenzje / Recenzje książek

    Prostota i użyteczność. Projektowanie rozwiązań internetowych, mobilnych i interaktywnychProstota i użyteczność. Projektowanie rozwiązań internetowych, mobilnych i interaktywnych

    Większość użytkowników nie ma pojęcia, jak działa komputer (komórka, czy dowolne inne urządzenie elektroniczne). Ma działać. Ma być proste i użyteczne.

    Wydawałoby się, iż interfejs nie jest rzeczą zbyt istotoną. W końcu każdy użytkownik wykorzystuje swoje aplikacje do jakichś celów. Skoro chce używać ich często, z pewnością poświęci chwilę, aby sie ich nauczyć. Otóż wcale nie.

    Książka "Prostota i użyteczność" pozwoli zrozumieć tę kwestię osobom, które jeszcze same do tego nie doszły, a potem pokaże, na co w dobrych interfejsach należy zwrocić szczególną uwagę.

    Co mi się podobało?

    Książkę czytałem głównie w pociągu (Polskie koleje postarały się, abym miał wystarczająco dużo czasu na lekturę). Nie wymaga zbyt wielkiego skupienia. Poruszane kwestie nie są z zakresu wyższej matematyki. O dziwo nie wszystko, co po przeczytaniu wydaje się banalne jest takim przed przeczytaniem. Uważam za trafioną konwencję książki - krotki tekst i duża, kolorowa grafika, bardzo czesto dająca niezwykły komentarz do treści. Czułem się troche jak na wykładzie - obrazek i komentarz do niego.

    Read more
    Zmieniony ( wtorek, 25 października 2011 11:27 )


    Niedziela 23 października 2011

    Algorytmy numeryczne i pliki wsadowe PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Tomasz Stasiak
    niedziela, 23 października 2011 21:56
    Inne tematy / Inne

    wynik skryptuZacznijmy od początku - czym są pliki wsadowe, a czym algorytmy numeryczne? Pliki wsadowe są wykorzystywane w różnych systemach operacyjnych (np. Linux, Windows, DOS, etc.) do wykonywania prostych zadań związanych głównie z zarządzaniem komputerem dzięki temu możemy np. zautomatyzować pewne zadania; w czasach DOS-a pliki wsadowe były wykorzystywane do tworzenia ustawień przy starcie systemu. Jeśli chodzi natomiast o algorytmy numeryczne, to mówiąc najprościej są to wszystkie algorytmy, które wykonują operacje na liczbach (żeby nie było wątpliwości: chodzi o to, że to ma być główny cel algorytmu, a nie np. operacja wykonywana przy przetwarzaniu tekstu :)). Ten tekst (a w zasadzie cykl tekstów) będzie dotyczył plików wsadowych w systemie Windows (acz w DOS-ie powinno działać także); mają one rozszerzenie *.cmd lub *.bat. Dlaczego ten OS? Bo pracuję aktualnie na takim, nie innym systemie.

    Read more
    Zmieniony ( wtorek, 08 listopada 2011 20:00 )


    Sobota 22 października 2011

    Uaktualnienie Joomla 1.5.24 oraz 1.7.2 PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
    sobota, 22 października 2011 03:21
    Joomla / Artykuły

    Nad rozwojem CMS Joomla pracuje cały sztab deweloperów. Zobacz więcej o rozwoju systemu: http://developer.joomla.org/

    Ostatnio pojawiły się aktualizacje związane z bezpieczeństwem dla starej wersji 1.5 oraz nowej 1.7

    Zaleca się uaktualnienie swoich systemów:

    Uaktualnienia do Joomla 1.7.2: http://joomlacode.org/gf/project/joomla/frs/?action=FrsReleaseView&release_id=15901

    Uaktualnienia do Joomla 1.5.24: http://joomlacode.org/gf/project/joomla/frs/?action=FrsReleaseBrowse&frs_package_id=6135

    Read more


    Niedziela 16 października 2011

    Podręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych układów stron WWW. Smashing Magazine PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Patryk yarpo Jar
    niedziela, 16 października 2011 13:48
    Recenzje / Recenzje książek

    Podręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych układów stron WWW. Smashing MagazinePodręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych układów stron WWW. Smashing Magazine

    Eric Meyer jest jednym z najbardziej rozpoznawanych specjalistów od CSS. Wszystkie dotychczas wydane w Polsce książki jego autorstwa można nazwać jednym słowem - Meyersztyk (skojarzenia z meisterstück w pełni słuszne).

    Najnowsza pozycja "Podręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych (...)" nie urzekła mnie do tego stopnia jak poprzednie. Sądzę, że nie jest to jednak spowodowane brakiem fachowej wiedzy czy ciekawych przykładów. Po prostu przywykłem do tego, że każda kolejna książka Meyera zwalała mnie z nóg.

    Ta nie zwaliła. Choć na pewno jest niezwykle dobrze napisaną książką. Czyta się ją przyjemnie i szybko. Przykłady są bardzo czytelne. Język - jak to u Meyera - banalnie prosty, całość przyjazna, przyjemna, fachowa, warta zapoznania.

    Czemu zatem nie zwaliła z nóg?

    Sam próbowałem odpowiedzieć sobie na to pytanie i... chyba wiem. Meyer już w poprzednich książkach napisał większość z tego, co w tej. Ta pozycja jest raczej bardzo dobrą kompilacją poprzednich. Czy to źle? Nie. Pierwsza książka Meyera ma już 10 lat, w technologiach internetowych to wieczność. Cieszę się, że kolejne pokolenia webmasterów będą mogły korzystać ze świeżych źródeł wiedzy.

    Wszystkie przykłady zostały oparte o nowoczesne rozwiązania, które często nie były znane w zamierzchłych czasach, kiedy powstawały poprzednie książki autora.

    Ciekaw jestem, czy Meyer wyda jeszcze kiedyś książkę, po przeczytaniu której będę musiał dłonią podnosić żuchwę. Tu nie musiałem. Ale to też "wina" Meyera - za wiele nauczył mnie w poprzednich książkach.

    Nie tyle, że polecam tę książkę. Polecam tego autora. Bezwzględnie wszystko, co do tej pory wydano po polsku jest warte uwagi. Recenzowana właśnie pozycja z racji swojej świeżości szczególnie zasługuje na uwagę.

    Podręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych układów stron WWW. Smashing Magazine

    Wydawnictwo helion - 07/2011

    Read more
    Zmieniony ( niedziela, 16 października 2011 14:16 )


    Czwartek 13 października 2011

    Znakomita organizacja czasu PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Kamila Czarnowska
    czwartek, 13 października 2011 12:27
    Recenzje / Recenzje książek

    Znakomita organizacja czasu. 151 błyskotliwych rozwiązań

    Robert E. Dittmer jest autorem książki „Znakomita organizacja czasu. 151 błyskotliwych rozwiązań”. W przejrzysty sposób prezentuje swoje pomysły, które pomogą być nam lepiej zorganizowanymi i wydajniejszymi pracownikami. Dzięki jego radom możemy zaoszczędzić trochę czasu oraz nerwów związanych z przekroczeniem deadline’ów. Jednak nie samą pracą żyje człowiek. Autor kładzie duży nacisk na życie prywatne oraz rozwój i dążenie do samorealizacji. Ze swoich czytelników nie ma zamiaru zrobić pracoholików, a jedynie pomóc im zredukować stres i niepewność w życiu. Pomoże to nam zwiększyć poziom satysfakcji z wykonywanych zadań.

    To, co najbardziej rzuciło mi się w oczy, to fakt, że książka jest zredagowana w sposób czytelny i przejrzysty. Łatwo odnaleźć wskazówki dotyczące wybranych przez nas obszarów, a przy każdym pomyśle mamy krótkie podsumowanie oraz zadanie do wykonania, które pozwoli wcielić w życie wskazówki autora. 

    Dittmer wspomina  o nadawaniu priorytetów zadaniom metodą ABC, gdzie A - to czynności ważne, do niezwłocznego wykonania, B - istotne, ale mogą być wykonane np. nazajutrz, C - o niskim znaczeniu, do zrealizowania w wolnej chwili. Mowa jest też m.in. o regule Pareto: za 80% wszystkich rezultatów odpowiada jedynie 20% nakładów. A skoro to wiemy, warto się skupić głównie na tych czynnościach, które generują większość osiąganych wyników.

    To tyle, jeśli chodzi o zalety. Wydaje się jednak, że wad jest nieco więcej. 

    Zacznijmy od tytułu: „151 błyskotliwych rozwiązań” sugeruje, że będą one... błyskotliwe, czyż nie?  Tymczasem czytamy „Używaj polecenia Kopiuj i Wklej” – to ktoś tego nie robi?! Dalej: „Ucz się w podróży”, „Czytaj w podróży” – odkrywcze, prawda? Albo „Ogranicz oglądanie telewizji”.

    Co jak co, ale po osobie, która napisała poradnik dotyczący maksymalizacji efektów pracy, należałoby się spodziewać, iż będzie szanować czas czytelnika… Zdarza się, iż kilkukrotnie wspominane są te same rozwiązania. Trudno oprzeć się wrażeniu, że liczba pomysłów jest sztucznie zawyżana. „Błyskotliwe” rozwiązanie nr 19 mówi „Sporządź listę zadań do wykonania”, ale po co w takim razie 20-ta rada „Korzystaj ze swojej listy zadań do wykonania”, 21 „Udostępnij ją innym” i 22 „Uaktualniaj ją”? Może się czepiam, ale po co dzielić włos na czworo? Nie lepiej ująć to w jednym punkcie?

    Read more
    Zmieniony ( piątek, 14 października 2011 13:41 )


    Poniedziałek 10 października 2011

    Konkurs Wolny Wybór PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Patryk yarpo Jar
    poniedziałek, 10 października 2011 17:01
    Blog / wpisy

    Logo konkursu Wolny WybórMamy niezwykłą przyjemność ogłosić kolejny konkurs zatytułowany Wolny Wybór.

     

    Tematyka konkursu

    Napisz artykuł (PDF) lub nagraj filmik (umieść np. na YouTube) prezentujący mocne strony darmowych programów lub całych systemów operacyjnych. Porównaj dwa konkurencyjne rozwiązania wykazując wyższość jednego z nich. Napisz felieton dotyczący otwartego oprogramowania.

    Nie lubisz open source? iFan?

    Tym lepiej - napisz lub nagraj, dlaczego właśnie płatne oprogramowanie jest lepsze. Udowodnij, że lepiej jest zapłacić i być pewnym jakości niż używać darmowych i niepewnych aplikacji.

    Z pewnością macie w tej kwestii swoje zdanie - wyraźcie je!

     

    Zgłoszenia

    Aby zgłosić się starczy wysłać artykuł (format PDF) lub link do filmu pokazującego Twoje zdanie (lub prezentację porównania programów lub też usług informatycznych) na adres YouthCoders.net@gmail.com.

     

    Nagrody

    Nagrodami w konkursie są książki wydawnictwa Helion. Zwycięzcy będą mogli sami wybrać swoje nagrody.

    Zobacz jakie książki wybrali zwycięzcy poprzedniego konkursu.

    Read more
    Zmieniony ( poniedziałek, 10 października 2011 21:53 )


    Niedziela 09 października 2011

    Usuwanie polskich znaków diakrytycznych PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Patryk yarpo Jar
    niedziela, 09 października 2011 14:00
    Java Script / Artykuły JS

    Znaki diakrytyczne, czyli popularnie zwane ogonki są częstą zmorą programistów. Ą, ć, ś, ę, ł, Ó, Ź, itp. niestety dają o sobie znać w najgorszych momentach.

    Co zrobić aby pozbyć się polskich znaków diakrytycznych z ciągu znaków? Podmienić je na polskie odpowiedniki. Oto przykładowe rozwiązanie:

    {codecitation class="brush: javascript"}String.prototype.escapeDiacritics = function()
    {
        return this.replace(/ą/g, 'a').replace(/Ą/g, 'A')
            .replace(/ć/g, 'c').replace(/Ć/g, 'C')
            .replace(/ę/g, 'e').replace(/Ę/g, 'E')
            .replace(/ł/g, 'l').replace(/Ł/g, 'L')
            .replace(/ń/g, 'n').replace(/Ń/g, 'N')
            .replace(/ó/g, 'o').replace(/Ó/g, 'O')
            .replace(/ś/g, 's').replace(/Ś/g, 'S')
            .replace(/ż/g, 'z').replace(/Ż/g, 'Z')
            .replace(/ź/g, 'z').replace(/Ź/g, 'Z');
    }
    // przykładowe wykorzystanie:
    var test = new String("ąźĘŹĆŚół");
    alert(test.escapeDiacritics());{/codecitation}

    Wykorzystałem tu mechanizm prototypów, dzięki czemu każdy ciąg znaków w Twoich skryptach, po dodaniu powyższego kodu będzie "widział" nową metodę. Poczytaj o rozszerzaniu obiektu.

    Ogonkowy usuwacz online

    Przykładowe zastosowanie powyższego kodu:

    Miłej zabawy z kodem :)

    Pokazany w tym artykule skrypt nie jest najoptymalniejszym rozwiązaniem. Szybszy algorytm zaproponował Piotrek Reinmar Koszuliński w komentarzu do wpisu na moim blogu.

    Warto przeczytać:

    Read more
    Zmieniony ( poniedziałek, 10 października 2011 14:06 )

    Strona 1 z 2
    << Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>