All articles
Niedziela 16 października 2011
|
Wpisał %s Patryk yarpo Jar
|
niedziela, 16 października 2011 13:48
Recenzje
/ Recenzje książek
|
Podręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych układów stron WWW. Smashing Magazine
Eric Meyer jest jednym z najbardziej rozpoznawanych specjalistów od CSS. Wszystkie dotychczas wydane w Polsce książki jego autorstwa można nazwać jednym słowem - Meyersztyk (skojarzenia z meisterstück w pełni słuszne).
Najnowsza pozycja "Podręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych (...)" nie urzekła mnie do tego stopnia jak poprzednie. Sądzę, że nie jest to jednak spowodowane brakiem fachowej wiedzy czy ciekawych przykładów. Po prostu przywykłem do tego, że każda kolejna książka Meyera zwalała mnie z nóg.
Ta nie zwaliła. Choć na pewno jest niezwykle dobrze napisaną książką. Czyta się ją przyjemnie i szybko. Przykłady są bardzo czytelne. Język - jak to u Meyera - banalnie prosty, całość przyjazna, przyjemna, fachowa, warta zapoznania.
Czemu zatem nie zwaliła z nóg?
Sam próbowałem odpowiedzieć sobie na to pytanie i... chyba wiem. Meyer już w poprzednich książkach napisał większość z tego, co w tej. Ta pozycja jest raczej bardzo dobrą kompilacją poprzednich. Czy to źle? Nie. Pierwsza książka Meyera ma już 10 lat, w technologiach internetowych to wieczność. Cieszę się, że kolejne pokolenia webmasterów będą mogły korzystać ze świeżych źródeł wiedzy.
Wszystkie przykłady zostały oparte o nowoczesne rozwiązania, które często nie były znane w zamierzchłych czasach, kiedy powstawały poprzednie książki autora.
Ciekaw jestem, czy Meyer wyda jeszcze kiedyś książkę, po przeczytaniu której będę musiał dłonią podnosić żuchwę. Tu nie musiałem. Ale to też "wina" Meyera - za wiele nauczył mnie w poprzednich książkach.
Nie tyle, że polecam tę książkę. Polecam tego autora. Bezwzględnie wszystko, co do tej pory wydano po polsku jest warte uwagi. Recenzowana właśnie pozycja z racji swojej świeżości szczególnie zasługuje na uwagę.
Podręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych układów stron WWW. Smashing Magazine
Wydawnictwo helion - 07/2011 Read more
|
Zmieniony ( niedziela, 16 października 2011 14:16 )
|
|
Czwartek 13 października 2011
|
Wpisał %s Kamila Czarnowska
|
czwartek, 13 października 2011 12:27
Recenzje
/ Recenzje książek
|
Znakomita organizacja czasu. 151 błyskotliwych rozwiązań
Robert E. Dittmer jest autorem książki „Znakomita organizacja czasu. 151 błyskotliwych rozwiązań”. W przejrzysty sposób prezentuje swoje pomysły, które pomogą być nam lepiej zorganizowanymi i wydajniejszymi pracownikami. Dzięki jego radom możemy zaoszczędzić trochę czasu oraz nerwów związanych z przekroczeniem deadline’ów. Jednak nie samą pracą żyje człowiek. Autor kładzie duży nacisk na życie prywatne oraz rozwój i dążenie do samorealizacji. Ze swoich czytelników nie ma zamiaru zrobić pracoholików, a jedynie pomóc im zredukować stres i niepewność w życiu. Pomoże to nam zwiększyć poziom satysfakcji z wykonywanych zadań.
To, co najbardziej rzuciło mi się w oczy, to fakt, że książka jest zredagowana w sposób czytelny i przejrzysty. Łatwo odnaleźć wskazówki dotyczące wybranych przez nas obszarów, a przy każdym pomyśle mamy krótkie podsumowanie oraz zadanie do wykonania, które pozwoli wcielić w życie wskazówki autora.
Dittmer wspomina o nadawaniu priorytetów zadaniom metodą ABC, gdzie A - to czynności ważne, do niezwłocznego wykonania, B - istotne, ale mogą być wykonane np. nazajutrz, C - o niskim znaczeniu, do zrealizowania w wolnej chwili. Mowa jest też m.in. o regule Pareto: za 80% wszystkich rezultatów odpowiada jedynie 20% nakładów. A skoro to wiemy, warto się skupić głównie na tych czynnościach, które generują większość osiąganych wyników.
To tyle, jeśli chodzi o zalety. Wydaje się jednak, że wad jest nieco więcej.
Zacznijmy od tytułu: „151 błyskotliwych rozwiązań” sugeruje, że będą one... błyskotliwe, czyż nie? Tymczasem czytamy „Używaj polecenia Kopiuj i Wklej” – to ktoś tego nie robi?! Dalej: „Ucz się w podróży”, „Czytaj w podróży” – odkrywcze, prawda? Albo „Ogranicz oglądanie telewizji”.
Co jak co, ale po osobie, która napisała poradnik dotyczący maksymalizacji efektów pracy, należałoby się spodziewać, iż będzie szanować czas czytelnika… Zdarza się, iż kilkukrotnie wspominane są te same rozwiązania. Trudno oprzeć się wrażeniu, że liczba pomysłów jest sztucznie zawyżana. „Błyskotliwe” rozwiązanie nr 19 mówi „Sporządź listę zadań do wykonania”, ale po co w takim razie 20-ta rada „Korzystaj ze swojej listy zadań do wykonania”, 21 „Udostępnij ją innym” i 22 „Uaktualniaj ją”? Może się czepiam, ale po co dzielić włos na czworo? Nie lepiej ująć to w jednym punkcie?
Read more
|
Zmieniony ( piątek, 14 października 2011 13:41 )
|
|
Poniedziałek 10 października 2011
|
Wpisał %s Patryk yarpo Jar
|
poniedziałek, 10 października 2011 17:01
Blog
/ wpisy
|
Mamy niezwykłą przyjemność ogłosić kolejny konkurs zatytułowany Wolny Wybór.
Tematyka konkursu
Napisz artykuł (PDF) lub nagraj filmik (umieść np. na YouTube) prezentujący mocne strony darmowych programów lub całych systemów operacyjnych. Porównaj dwa konkurencyjne rozwiązania wykazując wyższość jednego z nich. Napisz felieton dotyczący otwartego oprogramowania.
Nie lubisz open source? iFan?
Tym lepiej - napisz lub nagraj, dlaczego właśnie płatne oprogramowanie jest lepsze. Udowodnij, że lepiej jest zapłacić i być pewnym jakości niż używać darmowych i niepewnych aplikacji.
Z pewnością macie w tej kwestii swoje zdanie - wyraźcie je!
Zgłoszenia
Aby zgłosić się starczy wysłać artykuł (format PDF) lub link do filmu pokazującego Twoje zdanie (lub prezentację porównania programów lub też usług informatycznych) na adres YouthCoders.net@gmail.com.
Nagrody
Nagrodami w konkursie są książki wydawnictwa Helion. Zwycięzcy będą mogli sami wybrać swoje nagrody.
Zobacz jakie książki wybrali zwycięzcy poprzedniego konkursu.
Read more
|
Zmieniony ( poniedziałek, 10 października 2011 21:53 )
|
|
Niedziela 09 października 2011
|
Wpisał %s Patryk yarpo Jar
|
niedziela, 09 października 2011 14:00
Java Script
/ Artykuły JS
|
Znaki diakrytyczne, czyli popularnie zwane ogonki są częstą zmorą programistów. Ą, ć, ś, ę, ł, Ó, Ź, itp. niestety dają o sobie znać w najgorszych momentach.
Co zrobić aby pozbyć się polskich znaków diakrytycznych z ciągu znaków? Podmienić je na polskie odpowiedniki. Oto przykładowe rozwiązanie:
{codecitation class="brush: javascript"}String.prototype.escapeDiacritics = function()
{
return this.replace(/ą/g, 'a').replace(/Ą/g, 'A')
.replace(/ć/g, 'c').replace(/Ć/g, 'C')
.replace(/ę/g, 'e').replace(/Ę/g, 'E')
.replace(/ł/g, 'l').replace(/Ł/g, 'L')
.replace(/ń/g, 'n').replace(/Ń/g, 'N')
.replace(/ó/g, 'o').replace(/Ó/g, 'O')
.replace(/ś/g, 's').replace(/Ś/g, 'S')
.replace(/ż/g, 'z').replace(/Ż/g, 'Z')
.replace(/ź/g, 'z').replace(/Ź/g, 'Z');
}
// przykładowe wykorzystanie:
var test = new String("ąźĘŹĆŚół");
alert(test.escapeDiacritics());{/codecitation}
Wykorzystałem tu mechanizm prototypów, dzięki czemu każdy ciąg znaków w Twoich skryptach, po dodaniu powyższego kodu będzie "widział" nową metodę. Poczytaj o rozszerzaniu obiektu.
Ogonkowy usuwacz online
Przykładowe zastosowanie powyższego kodu:
Miłej zabawy z kodem :)
Pokazany w tym artykule skrypt nie jest najoptymalniejszym rozwiązaniem. Szybszy algorytm zaproponował Piotrek Reinmar Koszuliński w komentarzu do wpisu na moim blogu.
Warto przeczytać:
Read more
|
Zmieniony ( poniedziałek, 10 października 2011 14:06 )
|
|
Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
|
niedziela, 09 października 2011 06:51
Joomla
/ Joomla Rozszerzenia
|
Moduł BT SLIDESHOW jest atrakcyjnym, uniwersalnycm i nieźle kofigurowalnym dodatkiem dla twozrenia własnych pokazów slajdów.
Jest dostępny dla wersji systemu JOOMLA 1.5, 1.6 oraz 1.7.
Ma wbudowany mechanizm wysyłania ne serwer ilustracji przewidzianych jako składnik pokazu slajdów. W ustawieniach dodatku można ustawić wielkość slajdów i miniaturek, rodzaj animacji (dość szeroki wybór), tempo animacji.
Dla każdego slajdu można opcjonalnie dodać tytuł, opis oraz link.
Read more
|
|
Sobota 08 października 2011
|
Wpisał %s Iwona Siedlecka
|
sobota, 08 października 2011 18:18
Recenzje
/ Recenzje książek
|
Getting Things Done czyli sztuka bezstresowej efektywności
David Allen
„Jutro spotkanie w sprawie projektu, muszę zadzwonić do Andrzeja w sprawie umowy, kupić chleb…a może bułki?…przygotować raport...oddać drukarkę do naprawy…hm...coś jeszcze? Ach, odebrać Jasia z przedszkola!”- brzmi znajomo?
Tak właśnie dla większości z nas wygląda chaos! Stresujący chaos związany z szybkim tempem życia i przeładowaniem obowiązkami, zarówno w domu, jak i w pracy.
Jak sobie z nim radzić? Jak przejąć kontrolę nad wszystkimi sprawami i nareszcie poczuć harmonię i spokój ducha?
„Getting Things Done czyli sztuka bezstresowej efektywności” autorstwa Davida Allena to poradnik traktujący o rewolucyjnej metodzie zarządzania czasem i sobą w czasie, która ma pomóc czytelnikowi w rozwiązaniu tych życiowych problemów.
Autor książki-z zawodu konsultant ds. efektywnej organizacji pracy w wielu znanych firmach-stara się przekazać w niej kilka cennych zasad opracowanego przez siebie systemu racjonalizacji zadań i poprawy wydajności pracy.
I tym sposobem, w Getting Things Done przeczytamy m.in., jak :
-
działać zgodnie z pięcioma składowymi GTD (kolekcjonowanie, analizowanie, porządkowanie, przeglądanie i realizacja)
-
regularnie czyścić umysł i wyrzucać z głowy śmieci
-
podejmować szybkie i skuteczne decyzje
-
skończyć z nawykiem odkładania spraw na później
-
przygotować funkcjonalne miejsce pracy, pomagające w wypełnianiu obowiązków.
Książka podzielona jest na trzy rozdziały, które stopniowo wprowadzają czytelnika w tajniki metody GTD. Niestety, przejrzystość tekstu pozostawia wiele do życzenia. Uważam, że jest to dość wielki minus, zwłaszcza, że autor niejednokrotnie wiele rzeczy wylicza, by potem po kolei rozwinąć każde z wymienionych zagadnień, a wszystko to w praktycznie zwartym bloku tekstowym. Ponadto, aby było mniej czytelnie, autor poradnika zasypuje nas pokaźnymi ilościami wielokrotnie złożonych zdań, często odbiegając od meritum. Przez pierwsze 100 stron bardzo trudno było mi skupić się na lekturze, nie mówiąc już o zapamiętaniu jakichkolwiek wskazówek dot. metody GTD.
Początkowo wydawało mi się, że poradnik Davida Allena jest on skierowany tylko i wyłącznie do bardzo wysoko usadzonych kierowników i prezesów, którzy wręcz topią się w papierkowej robocie i którzy odpowiadają za dosłownie... WSZYSTKO. Nic bardziej mylnego! W miarę czytania, autor zdołał przekonać mnie, że system organizacji pracy zaproponowany w książce „Getting Things Done” jest dobrym rozwiązaniem dla każdego-od gosposi domowej, przez studenta po prezesa ogromnego przedsiębiorstwa.
W ostatecznym rozrachunku książkę „Getting Things Done czyli sztuka bezstresowej efektywności” z czystym sumieniem poleciłabym każdemu, kto czuje się przytłoczony masą rzeczy i zadań i nie stosuje żadnej metody organizacji pracy. Proponowane przez Davida Allena rozwiązania wydają się być bardzo proste do stosowania-wymagają bowiem jedynie kilku kartek i długopisu i odrobinę systematyczności. Pytaniem jest jednak, czy trzeba było rozpisywać się na ponad 300 stron na temat tak banalnych i prostych zasad organizacji pracy?...
Końcowe słowa autora „przejrzyj ponownie Getting Things Done za trzy do sześciu miesięcy. Dostrzeżesz wtedy sprawy, które mogłeś przeoczyć za pierwszym razem kiedy ją czytałeś; gwarantuję, że będzie Ci się zdawać, jakby była to zupełnie inna książka” zdają mi się być tutaj idealnym podsumowaniem :)
Getting Things Done czyli sztuka bezstresowej efektywności
Wydawnictwo helion - 2011 Read more
|
Zmieniony ( piątek, 14 października 2011 13:38 )
|
|
Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
|
sobota, 08 października 2011 07:32
Joomla
/ Joomla Rozszerzenia
|
Dodatkek (plugin) Login Failed Log
(do pobrania: http://extensions.joomla.org/extensions/access-a-security/site-access/15486 )
umożliwia włączenie informowania osoby nadzorujacej bezpieczeństwo systemu o każdej nieudanej próbie logowania się na konto Super administratora.
Właczenie tego dodatku może być korzystne dla nadzorowania bezpieczeństwa systemu. Plugin jest dostepny dla Joomla w wersji 1.5, 1.6 oraz 1.7 Read more
|
Zmieniony ( sobota, 08 października 2011 07:39 )
|
|
Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
|
sobota, 08 października 2011 06:37
Joomla
/ Joomla Rozszerzenia
|
Dodatek Content Restriction
(do pobrania tutaj: http://extensions.joomla.org/extensions/access-a-security/content-restriction/15946 )
umożliwia w obrębie tego samego artykułu wyswietlić zawartość pzreznaczoną wylącznie do określonych grup uzytkowników. Plugin jest dpstępny zarówno dla wersji 1.5 oraz 1.6.n. Ze zrozumałych względów jego użyteczność ,,pokazuje swój pazór'' dopiero w wersjach powyżej 1.5, gdzie można ustalać samodzielnie dowolne grupy użytkowników o zróżnicowanych uprawnieniach.
Dodatek po zainstalowaniu trzeba włączyć w managerze dodatków. Użycie dodatku:
-
Znacznik {acces Public} Treść reglamentowana {/acces} - Treść wyświetlona tylko użytkownikom publicznym (niezalogowanym)
-
Znacznik {acces canedit} Treść reglamentowana {/acces} - Treść wyświetlona tylko użytkownikom, którzy nie posiadaja uprawnienia edycji
-
Znacznik {acces Public, Superuser} Treść reglamentowana {/acces} - Treść wyświetlona tylko użytkownikom publicznym (niezalogowanym) oraz Głównego Administratora.
-
Znacznik {acces !Public} Treść reglamentowana {/acces} - Treść wyświetlona wszyskim poza grupą Public (znak ! rozumiany tu jest jako znak negacji = NIE Public)
-
W liście grup użytkowników mogą być uzyte równiez wyrażenia regularne, np #Group = wszystkie grupy zawierające w nazwie literał: Group, przykład: {access +!public,+!#Group,#GroupSpecials,Super Users}
-
Jako parametr można podać rózniez literał debug, który powoduje debugowanie określonego fragmentu tekstu (Uwaga! spowolnia działani!)
Więcej zobacz w dokumentacji dodatku: http://www.webconstruction.ch/en/extensionsj16/content-restriction.html?tab=documentation Read more
|
Zmieniony ( środa, 12 października 2011 13:05 )
|
|
Czwartek 06 października 2011
|
Wpisał %s Patryk yarpo Jar
|
czwartek, 06 października 2011 23:59
Java Script
/ Artykuły JS
|
Artykuł pochodzi ze wpisu o Dojo Toolkit z bloga autora.
Dojo jest potężnym frameworkiem JavaScript, posiadającym nie tylko wsparcie dla mechanizmów JS, ale także zestaw customizowlanych widgetów, skórki, narzędzia do kompresji, wiele łat na JavaScript sprawiających, że jest on "normalniejszy" (w znaczeniu języków podobnych do Javy) czy specjalny mechanizm ładowania plików z odpowiednimi klasami. Tak w dojo występują klasy, o czym kiedyś jeszcze napiszę, a póki co odsyłam do dokumentacji :).
Szybki start
Aby zacząć z dojo należy po prostu załączyć odpowiedni plik z kodem JavaScript i wykorzystywać API frameworka.
{codecitation class="brush: html"}<html>
<head>
<title>Quick start dojo!</title>
<script src="http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/dojo/1.6/dojo/dojo.xd.js"></script>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html;charset=utf-8" />
<script>
dojo.addOnLoad(function() {
alert("dojo działa!");
});
</script>
</head>
<body>
<p>Szkielet strony wykorzystującej dojo</p>
</body></html>{/codecitation}
demo online
Powyższy kod chyba najprostszym kodem dojo, który będzie działał :). Załączamy plik frameworka, a a następnie przypisujemy funkcje obsługi zdarzenia `load' (załadowanie strony strony). Oczywiście, to nadal nie wszystko, na co pozwala dojo.
Read more
|
Zmieniony ( piątek, 07 października 2011 10:08 )
|
|
Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
|
czwartek, 06 października 2011 03:55
Joomla
/ Joomla Rozszerzenia
|
Starsze wersje CMS Joomla wyposażone były w plugin o nazwie loadposition, który umożliwiał włączenie treść artykuło dowolnego modułu. Obecnie w standardowej wersji instalacyjnej systemu nie ma takiego dodatku.
Można go jednak zainstalować oddzielnie. Jedny z takich rozwiązań jest dostępny w repozytorium Joomla Extension Directory dodatek:
Read more
|
Zmieniony ( czwartek, 06 października 2011 07:59 )
|
|
Strona 6 z 94
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>
|