• 2012 (3)
  • 2011 (51)
  • 2010 (38)
  • 2009 (36)
  • < marca 2014 >
    Pn Wt Ś Cz Pt So N
              1 2
    3 4 5 6 7 8 9
    10 11 12 13 14 15 16
    17 18 19 20 21 22 23
    24 25 26 27 28 29 30
    31            

    Weź udział!

    Logo konkursu Wolny Wybór

    wypróbuj

    Logo wielojęzycznego chatu

    : Home / blog / wpisy wg daty
    All articles

    środa 05 października 2011

    Lekcja programowania. Najlepsze praktyki PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Patryk yarpo Jar
    środa, 05 października 2011 19:56
    Recenzje / Recenzje książek

    Lekcja programowania. Najlepsze praktykiLekcja programowania. Najlepsze praktyki

    Coraz szersze zastosowanie nowoczesnych technologii informatycznych wymaga coraz większej rzeszy ludzi, którzy potrafią programować. Programowanie to nie tylko pisanie działającego kodu (podobnie jak poezja to nie tylko stawiania liter na papierze w znośnym porządku).

    Tak postawiona teza nasuwa pytanie - czym tak naprawdę jest programowanie? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. A książka "Lekcja programowania. Najlepsze praktyki" w pewnym stopniu powinna pomóc.

    Autorzy nie próbują wmówić nikomu, że pisanie kodu to jakaś wielka sztuka godna wystawienia w galerii. Z każdą stroną przekonują jednak, że jest to rzemiosło wymagające niemałych umiejętności i sporego wyczucia. Prosta konstrukcja może kryć bardzo nieprzyjazne błędy, które prócz błędnego działania programu nie będą w żaden inny sposób (np. w trakcie kompilacji) informować o swoim istnieniu.

    Ciekawym jest przedstawienie najpierw jakiegoś fragmentu kodu, z zaznaczonymi "wątpliwymi" liniami, a dopiero następnie omówienie, co jest w tym listingu niewłaściwego. Wcześniej czytelnik może spróbować sam do tego dojść - ot, taka programistyczna zagwozdka.

    Aby nie było zbyt słodko, moim zdaniem sporym minusem książki jest fakt, iż oryginalna wersja została wydana około 10 lat temu. W świecie programowania, a może raczej - w świecie technik programowania - to wystarczająco długi czas, aby pewne idee się zdążyły zakurzyć,  a narzędzia zestarzeć. Choćby cały rozdział o testowaniu dzisiaj prawdopodobnie wyglądałby inaczej, kładąc nacisk na testy jednostkowe. Podobnie rozdział o wydajności i metodach poprawiania takiego stanu dzisiaj może się okazać bardzo pouczający i równie niepraktyczny.

    W ofercie Helionu jest już kilka książek o podobnej tematyce. Tę pozycję głównie polecałbym programistom piszącym w C/C++, gdyż te języki są tu prezentowane najczęściej (obok mniej licznych przykładów w Perlu, Javie i awk). Dla programisty nowoczesnego języka wiedza o tym, jak alokować pamięć, aby przyspieszyć pracę programu może się okazać niepotrzebną ciekawostką, której może nie zrozumieć w pełni.

    Podsumowując - dobra książka, sporo wiedzy, logiczna struktura. Jeśli jesteś średnio zaawanasowanym programistą (szczególnie C/C++) to jest to bardzo ciekawa propozycja. Dla bardzo zaawansowanych programistów nowszych języków nie wszystko będzie przydatne.

    Lekcja programowania. Najlepsze praktyki

    Wydawnictwo helion - 08/2011

    Read more
    Zmieniony ( czwartek, 06 października 2011 08:42 )

    Kolejne spotkanie robocze koordynatorów PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
    środa, 05 października 2011 00:00
    Blog / wpisy

    Po przerwie wakacyjnej dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie robocze koordynatorów projektu.

    Podsumowaliśmy miniony okres oraz ustaliliśmy kierunki rozwoju naszej inicjatywy i szczegółowy kalendarz działań. W najbliższym miesiącu zamierzamy zaprosić do współpracy młodzież informatyczną rozproszoną po szkołach w Polsce. Jak to zamierzamy zrobić niech pozostanie - póki co -  naszą ,,słodką tajemnicą''.

    Przewidujemy rónież w najbliższym czasie uruchomienie nowej edycji konkursu ,,młody redaktor'' pod patronatem wydawnictwa Helion. Więcej informacji przekazywać będziemy systematycznie w trakcie realizacji kolejnych zadań.

    Warto zatem zaglądać tu regularnie, aby niczego nie przeoczyć :)

    Read more
    Zmieniony ( czwartek, 06 października 2011 08:02 )


    Wtorek 04 października 2011

    jQuery. Leksykon kieszonkowy PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Wojtek Hildebrandt
    wtorek, 04 października 2011 14:56
    Recenzje / Recenzje książek

    jQuery. Leksykon kieszonkowy

    jQuery. Leksykon kieszkonkowy. David Flanagan

    "Skupienie przed ekranem, błyskawiczne lecz precyzyjne ruchy kursorem. Przeglądanie kolejnych obrazów i zestawień liczb. Pełne napięcie i nagle... Tak, to to. KUPOWAĆ!"

    To nie scena z parkietu nowojorskiej czy warszawskiej giełdy. Takie zdarzenie powinno mieć miejsce u każdego, kto chce kupić książkę poświęconą jQuery. Algorytm: wchodzimy na stronę helion.pl, odnajdujemy pozycję jQuery Leksykon kieszonkowy i zamawiamy. Strzał w dziesiątkę, świetna inwestycja, wspaniała okazja - to się samo ciśnie na usta po przeczytaniu tej książki. Gwarantuję.

    Miałem już sporo do czynienia z JavaScriptem i biblioteką jQuery. Niestety, często poruszałem się w tej tematyce po omacku. Mimo bardzo dobrej dokumentacji online, nie potrafiłem znaleźć szerokiego spojrzenia na całe zagadnienie. Aż do teraz. Po przeczytaniu książki Davida Flanagana wszystkie fragmenty poukładały się w całość.

    Choć leksykon jest kieszonkowy, to zawiera komplet informacji potrzebnych do poznania i zrozumienia jQuery. A dzięki tej kieszonkowości, nie jest przegadany. Znam wiele większych książek, które zawierają znaczniej mniej konkretnych treści.

    Oczywiście po przeczytaniu tego leksykonu nie zostaniemy ekspertami (choćby dlatego, że fachowcem IT nie zostaje się od samego czytania książek), ale jest to świetny punkt wyjścia do eksperckiego poziomu.

    Leksykon opisuje wersję 1.5.1, więc jest to materiał dość świeży. Aktualna wersja to 1.6.4, która wprowadziła poprawki i zmiany, ale nie dokonała żadnego przełomu.

    Po kolei, metodycznie, bez pośpiechu (ale i tak szybko) przechodzimy przez kolejne etapy wtajemniczenia. Od podstaw do coraz głębszych zawiłości. Selektory, interakcje z DOM, zdarzenia, animacje i - creme de la creme - obsługa Ajaxa. Na końcu znajdziemy leksykon funkcji i metod jQuery. Dzięki takiej konstrukcji, książka przyda nam się nie tylko do poczytania przed snem, ale również w codziennej pracy z jQuery.

    Od teraz możemy zabłysnąć wśród znajomych na IRCu np. znajomością różnicy pomiędzy funkcją jQuery, a obiektem jQuery.

    Wśród znajomych maklerów przy "napoju" lepiej pochwalić się świetną inwestycją, jaką był zakup tej książki.

     

    jQuery. Leksykon kieszonkowy

    Wydawnictwo helion - 2011

    Read more
    Zmieniony ( wtorek, 11 października 2011 20:52 )


    Niedziela 02 października 2011

    Czytaj więcej (Joomla): tylko dla zalogowanych PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
    niedziela, 02 października 2011 07:02
    Joomla / Joomla Rozszerzenia

    Dodatek (plugin) LOGIN TO READ MORE umożliwia zmodyfikowanie funkcjonalności dostępu do treści artykułu CMS Joomla. Właczenie tego dodatku powoduje, że dostęp do pełnej wersji artykułu standardowo uruchamianego funkcją ,,czytaj więcej'' zastrżeony jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Dodatek dostępny jest dla wersji    oraz 

    Jego konfiguracja umożliwia wyszczególnienie artykułów lub kategorii jakich ma dotyczyć funkcja, adresów z jakich ma być wywołana. Można również określić treść i tytuł komunikatu jaki będzie się wyświetlał osobom nie mającym uprawnienia dostępu do rozszerzonej wersji artykułu. W konfiguracji można równieź określić, które systemy indeksujące zasoby internetu mają dostęp do indeksowania całości dokumentu w wersji pełnej.

    Wtyczka do pobrania dostępna jaest pod adresem: http://extensions.joomla.org/extensions/access-a-security/content-restriction/17006

    Read more
    Zmieniony ( czwartek, 06 października 2011 08:00 )


    Poniedziałek 26 września 2011

    Konwersja filmów z YOUTUBE do MP3 PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
    poniedziałek, 26 września 2011 03:24
    Oprogramowanie / Webowe

    youtube2mp3Do konwersji filmów z Youtube do MP3 sensownym wydaje się serwis YouTube-mp3.org

    Autorzy określją go, że jest najprostszym serwisem internetowym do konwertowania plików wideo z YouTube do formatu mp3. Nie potrzeba żadnego konta, wystarczy tylko link do YouTube.  Cała  konwersja przeprowadzona jest w wysokiej jakości z minimalnym bitrate 128 kBit/s. Serwis jest całkowicie darmowy. Ograniczeniem jest konwersja maximum 15 filmów w ciągu 30 minut.

    Serwis udostepniany jest z Niemiec przez: PMD Technologie UG (haftungsbeschränkt)

    Blog serwisu dostępny jest pod adresem: http://blog.youtube-mp3.org/

     

     


    Zwracam uwagę na nbardzo trafny komentarz Teodora Woźniak do niniejszego wpisu o wykorzystaniu narzędzi samego Youtube.

    Poprzenio używaliśmy serwisu opisanego ponizej. Jest on jednak wysoce uciążliwy z powodu nachalnosci reklam. Wcale nie jest wykluczone, że w sieci działa jeszcze wygodniejszy lub podobny serwis. Jeśli wiesz o takim - załóż konto w naszym serwisie i opisz go lub wyślij nam oinformację o nim.


    Serwis http://www.video2mp3.net/

    umożliwia konwersję dowolnego filmu z Youtube na format MP3.  Właściciele serwisu chwalą się, że ta ,,usługa  w chmurze'' realizowana jest przez ich dedykowane wydajne serwery działające 24 godziny na dobę.  Zapewnia to szybką i sprawną konwersję z zachowaniem wysokiej jakości dźwięku.

    Nie ma jednak nic całkowicie za darmo. Serwis dosłownie ATAKUJE natarczywymi i uciażliwymi reklamami. Jeśli jednak wykazać odpowiedni refleks aby zdążyć pobrac plik przed kaskadą reklam można usługę całkiem skutecznie wykorzystać.

    Read more
    Zmieniony ( sobota, 01 października 2011 08:34 )

    Joomla 17.1 - uaktualnienie PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
    poniedziałek, 26 września 2011 00:00
    Joomla / Artykuły

    W dniu 26 września 2011 została opublikowana wersja 1.7.1 CMS Joomla.

    W nowej wersji poprawiono niektóre elementy związane z bezpieczeństwem systemu.

    Pełny pakiet instalacyjny stabilnej wersj1 1.7.1 dostępny jest pod adresem: http://joomlacode.org/gf/download/frsrelease/15752/68389/Joomla_1.7.1-Stable-Full_Package.zip

     a pakiety uaktualnien: http://joomlacode.org/gf/project/joomla/frs/?action=FrsReleaseBrowse&frs_package_id=6106

    Read more


    Wtorek 20 września 2011

    Inbound Marketing. Daj się poznać w Google, serwisach społecznościowych i na blogu. PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Kamila Czarnowska
    wtorek, 20 września 2011 12:48
    Recenzje / Recenzje książek

    Myślę, że najtrafniej opisują tę książkę następujące 3 zdania: „Jeżeli masz więcej pieniędzy niż szarych komórek, możesz koncentrować swoje wysiłki na outbound marketingu. Jeżeli jednak więcej szarych komórek niż pieniędzy, skup się na inbound marketingu. Przeczytaj tę książkę.” Nic dodać, nic ująć. Słowa Guya Kawasaki [1] są tutaj najlepszą recenzją.

     

    Brian Halligan, Dharmesh Shah - autorzy książki podają ze szczegółami przepis na osiągnięcie sukcesu firmy we współczesnych realiach marketingu. Nie stronią od przykładow firm, które dzięki opisywanym praktykom, osiągnęły już sukces. W ten sposób przetarły drogę innym firmom - takim jak Twoja wlasna lub ta, w której pracujesz.

     

    Zacznę może od zdefiniowania tego czym właściwie jest pojęcie inbound marketingu. Pozostaje ono w opozycji do outbound marketingu, w którym klient jest zarzucany niechcianymi reklamami i niepotrzebnymi informacjami. Taki klient z czasem coraz skuteczniej unika spamu, rozmów z telemarketerami, ignoruje reklamę telewizyjną czy radiową, a niechciane przesyłki reklamowe wyrzuca do kosza. Co w takiej sytuacji powinna zrobić firma? Powinna skupić się na inbound marketingu, czyli dostosować swoje działania do sposobów pozyskiwania informacji przez swoich potencjalnych klientów. Taki cel może osiągnąć poprzez tworzenie rozpoznawalnych treści, a także pozwalając potencjalnym klientom odnaleźć się w sieci. Ale co to właściwie znaczy? Znaczy to tyle, że trzeba pojawiać się tam, gdzie klienci oraz oferować im informacje, których poszukują w sieci. To sprawi, że firma będzie zauważalna, a zadowoleni internauci z łatwością konwertują w jej potencjalnych klientów.

     

    Książka mówi o konieczności tworzenia rozpoznawalnych treści i promowaniu ich w Internecie. Znaczy to tyle, że właściciel biznesu powinien skupić się na powolnym tworzeniu przewagi konkurencyjnej. Warto zacząć od stworzenia swojego blogu, na którym umieszczane będą artykuły dotyczące trendów w branży, raporty i inne cenne informacje, mniej dane dotyczące produktów i usług. Na bieżąco należy dbać o widoczność podstron witryny firmowej i bloga w wyszukiwarce, a zatem zainwestować w SEO i SEM. Kolejnym krokiem jest zaprzyjaźnienie się z serwisami społecznościowymi i prowadzenie dialogu z klientami. Od dziś koniec z jednostronnymi komunikatami - zamiast tego: komunikacja i zaangażowanie!

     

    Panowie Halligan i Shah zadbali o to, by poszczególne rozdziały czytalo się łatwo i przyjemnie. Polecam tę książkę każdemu, kto prowadzi swój biznes lub ma choć trochę do czynienia z marketingiem czy PR-em. Na pewno nie będziecie żałować.

     

    [1] Guy Kawasaki – współzałożyciel Alltop.com i jeden z twórców sukcesu marki Apple

     

    Read more
    Zmieniony ( wtorek, 20 września 2011 16:25 )


    Niedziela 18 września 2011

    CSS: Dyrektywa !important PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Kacper Kołodziej
    niedziela, 18 września 2011 14:10
    HTML/CSS / kurs CSS

    Dzisiaj powiem o mało znanej wśród początkujących adpetów sztuki tworzenia stron www, za to bardzo dobrze znanej wśród "wyjadaczy", dyrektywie !important obecnej w języku stylów CSS.

    Zacznijmy od pewnego przykładu. Załóżmy, że dostajemy od kogoś do wstawienia na naszą stronę kod js, który generuje odpowiednie elementy i ostylowuje je inline (tzn. wewnątrz atrybutu style w kodzie html). Zwykłe style w arkuszu CSS się przez to nie przebiją. Za to style oznaczone dyrektywą !important już tak :) I to cały sekret ładnie sformatowanych widgetów AdTaily, Twitter itp. :)

    Jak korzystać z dyrektywy !important?

    Załózmy, że chcemy, aby wybrana przez nas czcionka "przebijała się" bez względu na wszystko do tagów <p> w bloku div o id="main". Normalnie stworzylibyśmy taki styl:

    div#main p {
        font: bold 13px tahoma, verdana, sans;
    }

    Wystarczy, że nasz akapit będzie wyglądał tak:

    <p style="font: italic 12px serif;">treść</p>

    a nasz styl za nic nie zmieni czcionki np. na pogrubioną tahomę o rozmiarze 13px. Dostaniemy czcionkę szeryfową domyślną dla przeglądarki w rozmiarze 12px i to jeszcze z kursywą.

    Możemy jednak przechytrzyć twórcę kodu html i dodać do naszego kodu dyrektywę !important, a w prargrafie tekstu zostanie użyty nasz styl :) Będzie to wyglądało tak:

    div#main p {
        font: bold 13px tahoma, verdana, sans !important;
    }

    Jak widzimy na powyższym przykładzie, !important, dodajemy na samym końcu linii właściwości danej cechy. Robimy to jednak przed znakiem średnika!

    Praktyczne zastosowanie

    W ten sposób możemy stworzyć np. bardzo ładny widget AdTaily. Przykład będzie można zobaczyć w ciągu kilku dni na guitarway.pl :) Ja na swojej stronie w ten sposób oczyściłem ze zbędnych elementów widget mojego profilu w serwisie Twitter.

    Zachęcam do samodzielnego eksperymentowania i chwalenia się efektami :)

    Kacper Kołodziej

    http://kacperkolodziej.com/

    Read more

    Z powrotem w siodle PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Jan Jackowicz-Korczyński
    niedziela, 18 września 2011 12:09
    Blog / wpisy

    Z wielką radością witamy wszystkich po naszej krótkiej nieobecność w sieci. Przerwa była związana z perturbacjami na linii z dostawcą usług hostingowych.

    Nasz serwis działa w pełni non-profit i jako taki nie posiada stałego supportu technicznego. Wszyscy działamy jako woluntariusze, prowadząc nie tylko ten portal, ale i osobne życie - w świecie rzeczywistym. Każdy z nas ma na codzień wiele zajęć i zobowiązań. Najczęściej jest tak, że Ci najaktywniejsi są najbardziej "obłożeni'' zajęciami w swoich codziennych obowiązkach. Z tego powodu wszystkich problemów nie udało się usunąć od ręki. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, aby przerwa w dostępie do YouthCoders.net twała tak krótko, jak to tylko możliwe. Wszystkich, dla których brak serwisu on-line był źródłem trudności, strat czy choćby złego humoru, bardzo przepraszamy.

    Wielkie słowa podziękowania za aktywność i pomoc w usunięciu problemów należą się bazapelacyjnie Piotrkowi Piotrowskiemu oraz Teo. Na naszą prośbę zadziałali bardzo szybko i skutecznie. Cieszymy się, że mogliśmy na Was liczyć. Widząc stale powiększający się team YC możemy z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość.

    Read more
    Zmieniony ( poniedziałek, 19 września 2011 00:49 )


    Poniedziałek 12 września 2011

    Let's crate - czyli jak łatwo udostępniać pliki PDF Drukuj Napisz e-mail
    Wpisał %s Andrzej Ressel
    poniedziałek, 12 września 2011 15:31
    Oprogramowanie / Webowe
    Let's Crate to serwis ta pomocą którego możemy łatwo udostępniać pliki znajomym. Aby z niego skorzystać należy przeciągnąc plik na stronę.

    Po wysłaniu pliku na serwer otrzymujemy krótki adres, który możemy wysłać znajomym. Mogą oni od razu pobrać plik. Pliki niezarejestrowanych użytkowników są przechowywane przez 30 minut,a zarejestrowanych użytkowników dłużej.

     

    Read more
    Zmieniony ( poniedziałek, 12 września 2011 15:33 )

    Strona 7 z 94
    << Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>