• 2012 (3)
 • 2011 (51)
 • 2010 (38)
 • 2009 (36)
 • < listopada 2010 >
  Pn Wt Ś Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 28
  29 30          

  Weź udział!

  Logo konkursu Wolny Wybór

  wypróbuj

  Logo wielojęzycznego chatu

  : Home / blog / wpisy wg daty
  Sobota, 27 listopada 2010

  Niedziela 28 listopada 2010

  Head First Servlets & JSP. Edycja polska. Wydanie II (Rusz głową!) PDF Drukuj Napisz e-mail
  Wpisał %s Patryk yarpo Jar
  niedziela, 28 listopada 2010 00:00
  Recenzje / Recenzje książek

  Okładka Head First Servlets & JSP. Edycja polska. Wydanie II (Rusz głową!)

  Czasem mogłoby się wydawać, że prócz PHP na serwerze nie znajdziemy już niczego. Nie jest to oczywiście prawda. Istnieją konkurencyjne technologie.

  Jedną z nich jest właśnie JSP. Książka „Head First Servlets & JSP. Edycja polska. Wydanie II” w niezwykle oryginalny sposób próbuje nauczyć czytelnika bardzo solidny podstaw. Być może treść książki można zmieścić nie na prawie 900 stronach, a na 400. Jednak wtedy zdecydowanie straciłaby to co w niej najoryginalniejsze - sposób przekazywania wiedzy.

  Ciekawe diagramy, skreślone napisy, komiksy i obrazki obok tekstu powodują, że książkę czyta się szybko i przyjemnie, a na twarzy nie raz pojawia się uśmiech. Nie sądziłem, że poważną książkę można napisać w taki sposób. Jednak autorom tej pozycji - udało się.

  Czytelnik jest prowadzony krok po kroku. Po kolei dowiaduje się, czym jest JSP, dlaczego jest tak ciekawy, czym jest servlet, jak działa wzorzec MVC, jak budować w oparciu o niego stronę itd. Pozycja ma w założeniu zaciekawić tematem i przygotować do egzaminu SCWCD (test wiedzy o platformie J2EE).

  Dla kogo ta książka jest przeznaczona. Według słów autorów dla każdego, kto lubi być zaciekawiony nauką, kto lubi dyskusje i łamigłówki. Dodatkowo warto znać przynajmniej podstawy Javy.

  Polecam tę książkę jako bardzo dobre i ciekawe źródło wiedzy.

  Head First Servlets & JSP. Edycja polska. Wydanie II (Rusz głową!)

  Wydawnictwo helion - 12/2008

  Read more
  Zmieniony ( niedziela, 28 listopada 2010 13:46 )


  Sobota 27 listopada 2010

  CSS. Kaskadowe arkusze stylów. Przewodnik encyklopedyczny. Wydanie III PDF Drukuj Napisz e-mail
  Wpisał %s Patryk yarpo Jar
  sobota, 27 listopada 2010 23:49
  Recenzje / Recenzje książek

  Okładka CSS. Kaskadowe arkusze stylów. Przewodnik encyklopedyczny. Wydanie III

  Osobom interesującym się tworzeniem stron www osoba Erica Meyera jest dobrze znana. Jest to autor - moim zdaniem najlepszych dostępnych na polskim rynku wydawniczym - książek poświęconych CSS. Muszę przyznać, że sięgając po tą pozycję trochę się bałem, że książka ta nie dorówna wcześniej przeze mnie czytanym "Eric Meyer o CSS" oraz jej kontynuacji.

  Bez wątpienia jednak książka "CSS. Kaskadowe arkusze stylów. Przewodnik encyklopedyczny. Wydanie III" doskonale broni dobrego imienia Autora. Jest to doskonałe źródło wiedzy dla każdego, kto nie szuka już podręczników do nauki CSS, tylko szuka konkretnych i sprawdzonych informacji o tym dlaczego tak, a nie inaczej, działa pewna właściwość z taką wartością. Takie osoby, z pewnością będą zadowolone z zakupu.

  Książki Erica Meyera porażają wręcz swoją przejrzystością i logicznym kontyuowaniem pewnych tematów. Niektóre rzeczy - na pozór trudne - pod piórem "invited expert" organizacji W3C stają się prostą konsekwencją kilku logicznych i łatwych do zrozumienia zasad.

  Jeśli jesteś osobą, która dopiero co zaczęła się uczyć CSS i nie za bardzo jeszcze wiesz jak sprawić, aby menu było po lewej lub po prawej stronie witryny, to raczej nie jest to książka dla ciebie. Jeśli natomiast czujesz, że CSS nie ma przed Tobą tajemnic - sięgnij po tę książkę. Ja w pewnych fragmentach czułem się jak początkujący webmaster, mimo, że tematyką zajmuję się nie od dziś.

  Gorąco polecam zakup tej książki.

  CSS. Kaskadowe arkusze stylów. Przewodnik encyklopedyczny. Wydanie III

  Wydawnictwo helion - 02/2008

  Read more
  Zmieniony ( niedziela, 28 listopada 2010 13:54 )

  Witryny nie do ukrycia. Jak zbudować stronę, którą znajdzie każda wyszukiwarka PDF Drukuj Napisz e-mail
  Wpisał %s Patryk yarpo Jar
  sobota, 27 listopada 2010 23:48
  Recenzje / Recenzje książek

  Okładka Witryny nie do ukrycia. Jak zbudować stronę, którą znajdzie każda wyszukiwarka

  Książka autorstwa Aarrona Waltera nie jest pierwszą pozycją odnoszącą się do coraz istotniejszej kwestii pozycjonowania. Nie jest też pierwszą dobrą pozycją opisującą prawidła rządzące światem przeglądarek. Posiada jednak wiele zalet, które wyróżniają ją spośród tłumu - poruszenie szeroko rozumianej kwestii „wyszukiwalności” (1. Pomóż ludziom znaleźć twoją stronę. 2. Pomóż im odnaleźć to CZEGO SZUKAJĄ. 3. Zachęć ich do powrotu).

  Autor opisuje nie tylko najprostsze metody pozycjonowania i wszystkim dobrze znane sztuczki. Prócz samego suchego opisu często pojawia się kod ilustrujący omawiany temat. Co ważne, książka opisuje nie tylko to jak zrobić stronę, która będzie wysoko oceniona przez algorytm wyszukiwarki, ale (za co głównie ją cenię) wyznaje zasadę - strona przyjazna internaucie = strona dobrze oceniona. Kolejne rozdziały książki udowadniają coraz dobitniej tak postawioną tezę.

  Bardzo podoba mi się opisanie metody progresywanego ulepszania, która pokazuje, że można i należy robić strony poprawnie. Docenią nas za to zarówno użytkownicy, jak i wyszukiwarki.

  Niestety prócz samych plusów znalazło się kilka minusów... Być może z powodu zaniedbania tłumacza lub niewiedzy autora straszy sformułowanie „skrypty Javy” (w sensie „skrypty napisane w języku JavaScript”). W przykładowych kodach można znaleźć jeszcze kilka drobnych potknięć, ale są one już mniejszego kalibru i z pewnością nie wprowadzą nikogo w błąd. Dodatkowo część stron pokazanych w przykładach, które mogą być niezmiernie przydatne za oceanem w Polsce trochę traci na wartości.

  Mimo tych kilku uchybień polecam. Warto pamiętać, że przeczytanie nawet najwybitniejszej książki dotyczącej SEO nie staniemy się od razu guru pozycjonowania. Ta pozycja z pewnością przybliży nam wiele aspektów sztuki walki o miejsce w rankingach internetowych mechanizmów wyszukiwawczych, ale nie zastąpi doświadczenia zdobywane z czasem.

  Witryny nie do ukrycia. Jak zbudować stronę, którą znajdzie każda wyszukiwarka

  Wydawnictwo helion - 03/2009

  Read more
  Zmieniony ( niedziela, 28 listopada 2010 13:46 )

  Akademia Szybkiego Startu PDF Drukuj Napisz e-mail
  Wpisał %s Patryk yarpo Jar
  sobota, 27 listopada 2010 18:42
  Blog / wpisy

  Już niedługo ruszają darmowe warsztaty programistyczne dla uczniów szkół średnich (uczniowie z gimnazjum, nauczyciele lub po prostu ludzie zainteresowani tematyką, także są mile widziani) z Trójmiasta pod nazwą Akademia Szybkiego Startu.

  Jest to kolejna inicjatywa w ramach CrEuro.

  Pierwsze spotkanie odbędzie się 6 grudnia 2010 r. o godzinie 17:00*. w sali kominkowej ZSO nr 6 w Gdańsku, ul. Głęboka 11.

  Read more
  Zmieniony ( środa, 01 grudnia 2010 16:30 )